Mieszkaniec zakłócił przebieg uroczystości na Strzeleckiej

Dodano: 08.04.2014, modyfikacja: 08.04.2014
W miejscu dawnej katowni NKWD i UB na Strzeleckiej 8 odsłonięto dziś tablicę pamiątkową. Przebieg uroczystości został nieoczekiwanie zakłócony przez jednego z mieszkańców.

Zakłócony przebieg uroczystości na Strzeleckiej
"Mogę prosić o głos?"

"Mogę prosić o głos? Ile jest biedy u nas na Pradze. Żydzi zabierają nam kamienice. Jak ja nie powiem to kto powie?" - mówił do zaskoczonych gości mieszkaniec Pragi.

"Dobrze mówi, Żydzi do Izraela a nie zagrabiać nasze własności" - krzyczał ktoś z tłumu.

"Ja tu pracuję, podatki płacę a cała kamienica jest pusta. Gdzie mnie zaprosicie - do hotelu?" - mówił mężczyzna tuż przed wyprowadzeniem poza teren uroczystości przez strażników miejskich. "Proszę odejść. On jest naćpany" - dało się słyszeć z tłumu.

Emocje udzieliły się wszystkim. Podczas składania wieńców przez władze m.st Warszawy oraz Urząd Dzielnicy Praga Północ słyszane były gwizdy. Jednak najbardziej przykry incydent miał miejsce w czasie przemówienia Witalisa Skorupki, żołnierza AK, skazanego na karę śmierci w latach stalinowskich, który zarzucił zakłócającemu uroczystość mężczyźnie, iż jest pod wypływem alkoholu. Kiedyś sam niesłusznie oskarżany, dziś po latach stał się oskarżycielem być może niewinnego mężczyzny...

Jeden z przybyłych na uroczystość mężczyzn nie szczędził mocnych słów krytyki pod adresem firmy remontującej właśnie m.in. ulicę Strzelecką, zarzucając jej celowe działanie, gdyż zerwała asfalt dokładnie w przededniu zaplanowanego odsłonięcia tablicy.

Katownia na Strzeleckiej 8

W tym budynku funkcjonowały kolejno: Kwatera Główna NKWD w Polsce (1944-45) oraz areszt Wojewódzkiego UB Publicznego (1945-48) - w piwnicach więziono a na wyższych kondygnacjach przesłuchiwano Polaków. Wielu nie przeżyło brutalnego śledztwa. Wielu zginęło - metodą katyńską - od strzału w tył głowy... W marcu 2013 roku z uwagi na wartości historyczne i naukowe piwnice budynku zostały objęte ochroną konserwatorską.

Dramat lokatorów

Dziś kamienica jest własnością firmy One Development, która przygotowuje ją do kapitalnego remontu. Po przebudowie znajdą się w niej luksusowe apartamenty, biura i punkty usługowe. Nieliczni mieszkańcy, którzy wciąż przebywają w budynku przeżywają prawdziwą gehennę...


TJ

Więcej na ten temat

Wasze komentarze

2014-04-26 19:33 P napisał:
Piwnice pryz Strzeleckiej 8 jest wpisana do rejestru zabytków. IPN trzyma na tym pieczę. Jeśli chodzi o te wywiady i lokatorów niepłacących, to ok zgadzam się, że wywiady są niekiedy żenujące - ale jakie mają być skoro robione są w godzinach gdzie normalni ludzie są w pracy. Mam dosyć obrażania normalnych lokatorów - tak tacy tu też mieszkają. Nazywanie mnie i wielu innych dłużnikami jest niesprawiedliwe. Nie wszystkich należy mierzyć jedną miarą. Mam pokazać książeczkę z pieczęciami, żeby prości ludzie nie wypisywali głupot. Najlepiej jest ocenić grupę ludzi po obejrzeniu idiotycznego wywiadu. Tu na prawdę mieszkają jeszcze uczciwi ludzie, którzy znają obowiązki wynikające z posiadania mieszkania. To nie ich wina, że nie mają gdzie się podziać.
2014-04-10 16:24 ja napisał:
ma racje facet wszystkie kanienice sprzedane odane zydą
2014-04-10 14:55 R napisał:
Czy wiadomo na kiedy jest przewidziany remont kamienicy?
2014-04-10 13:34 daro napisał:
to wszystko wina obecnej władzy pozwolili się panoszyć żydom jak to oczwiście dużego brata Tuska jak i reszta tej świty żydowskiej . Z tego to wiem że żydowska brać z ratusza na Pradze sprzedała kamienice na ul. Targowej, mówiąc że dom idzie do remontu i wysiedlali ludzi, a tak naprawdę wyszło szydło z worka że ktoś z ratusza wzioł bardzo duże pieniądze do kieszeni. Ten " prawda " co pisze niech się troche zastanowi nad słowami ciekawe ile dostał. Na szczęście swoje miejsce na ziemi znalazłem w UK, tu mnie przyjeli otwarcie!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
2014-04-09 22:47 Marcin z Pragi napisał:
Najbardziej szkoda mi właściciela kamienicy który musi walczyć z ludźmi którzy zamiast płacić tylko płaczą był kiedyś wywiad z mieszkańcami szkoda słów......
2014-04-09 20:07 M napisał:
Czy kamienica przy ul. Strzeleckiej 8 figuruje w gminnej ewidencji zabytków miasta stołecznego Warszawy?Gdyby te piwnice udało się wpisać na listę zabytków, niewątpliwie postawiłoby to dewelopera w innej sytuacji prawnej.
2014-04-09 17:23 Przeciętny Kowalski napisał:
To się dzieje teraz, na Polskiej ziemi a media i rząd, Ukrainą się zajmują. Innym mówią jak mają żyć i kierować swoim państwem. W posłowie na których WY głosujecie w Sejmie Menore odpalacie i IV Rozbiór Polski wprowadzają. Ludzie ocknijcie się wreszcie...
2014-04-09 15:04 MZ napisał:
Całe moje dzieciństwo spędziłam na pradze .Nie wypowiadajcie się na ten temat skoro nie mieliście z tym do czynienia. Alkocholicy są wszędzie .Jak matka która ma 3 dzieci jest sama bo mąż jej zmarł w wypadku ma wyżywić i ubrać dzieci .Do tego nie ma centralnego ogrzewania i pomocy rodziców i rodziny jak wy a zasiłku dostanie 60 zł nawet na chleb nie starczy.Najedzony głodnego nie zrozumie .....nigdy.Skoro banki daja wam kredyty to tak żle nie zarabiacie .
2014-04-09 14:13 Precz z preczem napisał:
Facet był bardzo kulturalny. Poprosił grzecznie o głos. Nie wiem czy był pijany. To raczej oficjele nie wiedzieli w jakim miejscu się znajdują. Mam na myśli los mieszkańców Strzeleckiej 8
2014-04-09 12:55 Prażanka napisał:
Czy Pan " leonpraga" był na wczorajszej uroczystości i widział oraz słyszał co ten człowiek mówił i dlaczego Pan Witalis tak odpowiedział ? chyba nie ! a więc proszę nie osądzać człowieka po przeczytaniu paru słów w internecie ! Ja byłam widziałam całe zajście mało tego doskonale słyszałam obelgi jakie ten człowiek rzucał na temat że oddajemy cześć Żydom że się im kłaniamy . Ten pijany mężczyzna nie bardzo wiedział o co chodzi nie znał historii tego miejsca i dlatego wyszła z tego sensacja na miarę brukowca
2014-04-09 08:55 leonpraga napisał:
Nie można każdego nazywać menelem za to że mówił prawdę. A pan Witalis Skorupka nie powinien nikogo oceniać po wyglądzie to tylko świadczy o brakach w jego wychowaniu, i nie usprawiedliwia go to że dostał KS, był żołnierzem AK. Mój dziadek i wujek też dostali KS, za walkę o Polskę, ale pewnie nie o taką walczyli którą dostali ale mieli nadzieję na wolność, A Pan Skorupka już chyba się kultury nie nauczy, był prostym chłopem z kresów i tak zostanie.
2014-04-08 22:38 mieszkanka napisał:
Niech całą pragę wogóle oddzielą od Warszawy a co tam.. na tych co nie płacą i nadużywa alkoholu nikt nie patrzy a jak normalna osoba opozni sie z platnoscia miesiac to juz pisma wysylaja
2014-04-08 21:54 Paula napisał:
Jeśli chodzi o Strzelecką 8 to ludzie, którzy płacili czynsz sami się wyprowadzili. Została niewielka ilość. Nikt z kamienicy poza Czeczenami nie dostał jeszcze mieszkania. Ludzie sami rezygnowali wybierając inną alternatywę. Osobiście czekam już ponad rok na orzeczenie czy należy mi się mieszanie czy też nie. Będąc z koleją wizytą w Gminie usłyszałam, że przecież mogę sobie kupić lub przeprowadzić się do Teściowej. Zadecydowaliśmy, że mamy dosyć i sami zadbamy o dach nad głową. Państwo i nasze władze jedyne co mogą to oddać kamienicę właścicielowi wraz z lokatorami. Jak usłyszałam wielu ludzi jest w takiej sytuacji i każdemu należy się mieszanie, ale prawo i wymogi przydziału lokalu są nie do przebicia. Nie kwalifikuję się do lokalu socjalnego a kwaterunkowych nie ma. Jak widać na przykładzie tej kamienicy szybciej dostaną mieszkania socjalne pijacy, dłużnicy niż normalni ludzie - bo to przecież nie my płacimy podatki....
2014-04-08 21:47 z Bielan napisał:
Przykre jest to, że miejsce terroru nkwd zostaje zmienione na biura i apartamenty. To tak jak by na miejscu Katynia zbudować osiedle z basenami. Nie ktore miejsca powinny zostać konserwowane i zapamietane. Cześć i chwała bohaterowm!
2014-04-08 21:40 jkd napisał:
Od dawna wiedziałem, że ten portal to syf, ale teraz, gdy nazywacie "oskarżycielem" weterana i byłego AKowca za to, że nazwał po imieniu zachowanie jakiegoś menela, i jeszcze porównujecie to do oskarżeń z lat stalinowskich, osiągnęliście totalne dno.
2014-04-08 20:53 Z napisał:
Mieszkałem na wileńskiej prawie 30 lat od urodzenia, jak zostalem sam w mieszkaniu oplacałem wszystko systematycznie czynsz, präd kolosalnie duży - ogrzewanie, nawet karny czynsz 1300 zl za lokal bez tytułu po 3 latach starania sie o mieszkanie dostalem eksmisje 3 metry za dużo, a sam osobiscie znam ludzi co nieplacili nic od lat. Mam kredyt na 30 lat i jestem szczesliwy w koncu uwolnilem sie od tej patologi...
2014-04-08 20:37 M napisał:
a co z ludźmi, którzy płacili czynsz?
2014-04-08 20:15 mariabi napisał:
Tak. Na pewno wszystkiemu winni Żydzi .... i Masoni . Ludźmi, których dom ktoś odzyskał powinno zaopiekować się Państwo .Ono od tego jest.
2014-04-08 19:55 Paula napisał:
Jestem lokatorką od urodzenia, a moi przodkowie od niepamiętnych czasów. I nie zgadzam się z komentarzem "niby lokatorzy gehennę przechodzą smieszne hehehe:-) Nikt za nic nie płaci żyją na koszt właściciela uważają że im się należy ludzie biorą kredyty na 30 lat a im się należy mieli szansę nie płacą na bruk.......... sami doprowadzili kamienicę do ruiny teraz szukają winnego" - Dla twojej wiadomości to moi przodkowie z innymi lokatorami odbudowywali zewnętrznie i wewnętrznie owe lokale. To wina zarządców, że dopuścili się zdobycia lokatorów, którzy nie płacą to też ich wina, że budynek wygląda jak rudera... mają to na co sobie pracowali 14 lat. Nigdy z nich nie wyłożył złotówki, aby przeprowadzić remont- o każdą dziurę w dachu trzeba było się nieźle wykłócić. Określenie nikt nie płaci - rozumiem, że nie jest sprawdzone, ponieważ jest to całkowicie błędne stwierdzenie. Są lokale do tej pory, które systematycznie opłacając jakże wysoki czynsz...A na lokale raczej nie mają co liczyć....Rozumiem, że komentarz jest spowodowany zakredytowaniem właśnie na 30 lat- sorry, że nie jesteś Warszawiakiem- Tak mamy kraj... Przerażona jestem takim tokiem rozumowania...bo jeśli istnieją tacy ludzie, którzy zamiast sprawdzić, poznać prawdę i dopiero pisać to klepią takie bzdury obrażając innych ludzi (niewinnych ludzi) - to ten kraj spada na psy i raczej nie odepchnie się od dana.
2014-04-08 19:48 Adam napisał:
Czego ludzie nie rozumieją w słowach "zmiana ustroju"? Kiedyś co prawda było: każdy ma tyle samo. Jednak teraz jest inaczej. Jak zarobisz to masz. Ile zarobisz, tyle masz. Walka z tym jest jak walka z wiatrakami. Ustroju na komunizm już nie zmienimy. Sorry... lokatorzy nie płacą, wiem bo sami o tym mówią jak ich spytać (i są z tego dumni!!!!!!), więc czemu mają mieszkać w czyjejś (nawet państwowej) kamienicy? Ja muszę płacić bo stracę mieszkanie, a wy?
2014-04-08 19:09 prawda napisał:
niby lokatorzy gehennę przechodzą smieszne hehehe:-) Nikt za nic nie płaci żyją na koszt właściciela uważają że im się należy ludzie biorą kredyty na 30 lat a im się należy mieli szansę nie płacą na bruk.......... sami doprowadzili kamienicę do ruiny teraz szukają winnego
2014-04-08 18:58 O. napisał:
Facet miał rację, w tej chwili wiele kamienic stoi pustych, a do tych w których jeszcze ktoś mieszka nikogo nie domeldowują. Prażanie nie mają gdzie się podziać. Niedorzeczne są apartamenty na Pradze...
2014-04-08 18:36 bese napisał:
Usłużne media zaraz zrobia z tego człowieka pijaka albo wariata.Przeciez jest pięknie.Pięknie jest,do cholery!!!ROZUMIE CHOŁOTA????
2014-04-08 16:09 J. napisał:
luksusowe apartamenty na Strzeleckiej, bardzo zabawne...