Ofiary Majdanu uczczone na placu Wileńskim

Dodano: 04.11.2014, modyfikacja: 04.11.2014
Na placu Wileńskim, w miejscu przygotowanym na powrót Pomnika "Czterech Śpiących", ustawiono - ku zaskoczeniu wszystkich - głaz upamiętniający "Ofiary Majdanu i Operacji Antyterrorystycznej na Ukrainie" - informuje serwis kresy.pl

Kamień Majdanu na Pradze Północ, fot. polskaniepodlegla.pl/KRESY.PL



Ofiary Majdanu zamiast "Czterech Śpiących"

Jak informowały media na początku września, Pomnik Braterstwa Broni nie wróci już na plac Wileński. Decyzja władz Warszawa jest ostateczna, choć ratusz nie ma zamiaru oficjalnie jej ogłaszać.

Plany były jednak inne, dlatego wykonawca II linii metra wykonał pod pomnik Braterstwa Broni betonowy postument, na którym po pewnym czasie umieszczono głaz. I to właśnie na nim w ostatnich dniach umieszczono tabliczkę z następującą inskrypcją: "Pamięci Ofiar Majdanu i Operacji Antyterrorystycznej na Ukrainie". Na tabliczce widnieje także adres strony www.ukraina-24.pl

1 listopada w tym miejscu zapłonęły znicze. Ktoś ustawił flagę Polski, Ukrainy i Unii Europejskiej.

"Do kiedy obiekt będzie znajdował się na placu Wileńskim i czy władze miejskie/dzielnicy zostały poinformowane o jego umiejscowieniu - oficjalnie nie wiadomo." - czytamy w serwisie  kresy.pl



TJ


Więcej informacji


Wasze komentarze

2014-11-06 20:45 Prażanin napisał:
@rajkos12 Wiesz o Pradze, tyle co ja o balecie. Na Pradze Północ są minimum 3 miejsca upamiętniające Rzeź Pragi: - głaz przed Florianem - krzyż nieopodal Cerkwi - tablica na Kaplicy Loretańskiej
2014-11-05 08:13 kor napisał:
ludzie, wyluzujcie. kamień został wykopany na terenie budowy metra i od dawna stoi już w tym miejscu - budowniczy metra postawili go tam, gdzie znaleźli stabilne podłoże, którego by nie zniszczył - do czasu wywiezienia go stamtąd. jedyne co się stało teraz, to fakt, że ktoś po partyzancku przykleił do niego tę tabliczkę i zapalił kilka zniczy. wiele hałasu, wielopiętrowe teorie - o nic
2014-11-04 22:49 Matt napisał:
Fakt faktem Czterech Śpiących to symbol naszego upadku, ale Wileński bez Pomnika Braterstwa Broni to nie Wileński. Ten pomnik wrósł w krajobraz Pragi.
2014-11-04 22:27 Prażanka napisał:
W pełni zgadzam się z jaga!!!!!!
2014-11-04 18:12 jaga napisał:
czy ktoś się pytał Prażan o zdanie !?!?!?!?!?! Niech wrócą "śpiący" symbol tego miejsca, a nie qwa kolejny kamień chwilowo poprawny politycznie. Nikt w nie swoim domu nie wstawia swoich mebli, więc i nam niech nikt na siłę nie upiększa dzielnicy !!!
2014-11-04 16:17 Piast napisał:
Popieram przedmówców. Niech tam będzie coś naszego np. uczenie bitwy pod Kircholmem, wiktorii wiedeńskiej, bitwy pod Kłuszynem lub Cedynią, a nie upamiętnienie prawosektorowców! Usunąć samowolę!
2014-11-04 15:31 rajkos12 napisał:
na całej Pradze jest tylko jedno male miejsce ktore upamietnia Rzeź Pragi z 1794 roku i to w takim miejscu ze nikt nie ma bladego pojecia co ten krzyzyk upamietnia, a w centralnym punkcie wileniaka ma stanac jakis glaz upamietniajacy Euromajdan?! PARODIA! wogole mnie to nie interesuje a wladze Warszawy jak i calej Polski maja gdzies opinie samych obywateli...
2014-11-04 14:50 PRG napisał:
Teraz z każdej stron można dać inną tabliczkę i będzie każdy zadowolony.
2014-11-04 14:07 Pan Tomasz. napisał:
A może Polacy nie życzą sobie takich pamiątek po innych krajach? Mało było rodowitych wydarzeń? Zabierać to dziadostwo.
2014-11-04 10:54 Dorota napisał:
a co my mamy do ich walk na Ukrainie? po cholerę ten pomnik? WOLE 4 ŚPIĄCYCH!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
2014-11-04 10:20 elżnieta napisał:
Zaraz zaraz,a czy pac tez zmieni nazwę z Wileńskiego na plac Kijowski??Puki co ,to Wilno nie leży na Ukrainie .To mi przypomina czas,kiedy po rozpadzie ZSRR,do polski przyjeżdżający mieszkańcy z tamtych terenów mówiący ze wschodnim akcentem i wszystkich nazywano"ten ruski",niezależnie od tego czy pochodził,z Litwy ,Ukrainy ,czy Białorusi. Nie wiedzieli co dać na prędce na tym miejscu ,to owszem,niechby był kamień,ale na tabliczce mógłby być np.fragment poezji A.Mickiewicza,bo wieszcz pochodził z Litwy.