ks. Jan Poskrobko

Ksiądz Jan Poskrobko urodził się 21 grudnia 1882 roku w kolonii Gorądowszczyzna na ziemi Pińskiej, z ojca Jana i matki Pauliny ze Snarskich. Zmarł 22 kwietnia 1941 roku w Warszawie.

W 21. roku życia wyjechał do Włoch, gdzie uczęszczał do salezjańskiego gimnazjum dla spóźnionych powołań w Ivrei. Po powrocie do kraju w 1908 roku rozpoczął pracę w założonym przez księcia Michała Radziwiłła zakładzie wychowawczym "Nazaret" w Warszawie.

W 1910 roku wstąpił do Warszawskiego Seminarium Duchownego. Święcenia kapłańskie przyjął w 1913 roku. Po święceniach pracował jako wikariusz w parafiach Wiskitki, Żbików, Szczawin oraz w Warszawie na Mokotowie. W 1916 roku objął urząd proboszcza w Brochowie koło Sochaczewa.

Następnie, dnia 4 lipca 1919 roku został oddelegowany przez abpa A. Kakowskiego do parafii NSJ w Warszawie na Pradze w celu kontynuowania budowy świątyni parafialnej. Z chwilą kanonicznej erekcji parafii w 1919 roku został mianowany jej administratorem, a od 1924 roku proboszczem. W tym samym czasie za zasługi przy budowie bazyliki NSJ został uhonorowany tytułem prałata papieskiego. W parafii NSJ pracował do 1931 roku.

Po objęciu parafii NSJ przez salezjanów, władze kościelne powierzyły mu urząd proboszcza w parafii św. Floriana na Pradze w Warszawie.

Ks. Jan pracował również w Niższym Seminarium Duchowym przy ulicy Kawęczyńskie 49. Obecnie budynek Caritasu Diecezji Warszawsko-Praskiej.

Ksiądz Jan Poskrobko, budowniczy i pierwszy proboszcz Bazyliki zmarł dnia 22 kwietnia 1941 roku o godzinie 8.00 rano w szpitalu Dzieciątka Jezus. Pogrzeb odbył się w sobotę 26 kwietnia 1941 na Cmentarzu Bródnowskim.




KF/TP

Więcej na ten temat


Firmy i instytucje

Wasze komentarze


Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Twoja-Praga.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii







wstecz