Inżynierska

Pierwotnie była to droga wojskowa za okopami, nazywana Zaokopową wileńską.
Ulica o dzisiejszym przebiegu powstałą około 1881 roku. Natomiast Inżynierska została w 1907 roku w nawiązaniu do przedsięwzięć inżynierskich związanych z modernizacją tramwajów.
Zabudowa ulicy Inżynierskiej podobnie jak pobliskiej ulicy Małej szczęśliwie przetrwałą okres II wojny światowej zachowując dawnej Warszawy.
Spośród budynków na Inżynierskiej szczególnie wyróżnia się potężny gmach pod nr 3 dawnych domów składowych Towarzystwa Akcyjnego Przechowywania Mebli "A. Wróblewski i S-ka". Jest to cały zespół ceglanych budynków przywołujących na myśl obronne warownie, który powstawał etapami w latach 1910-14.
Naprzeciwko gmachu składów magazynowych w latach 1921-22 została wzniesiona zajezdnia tramwajowa czyli „Dom pod Syreną”.
Tuż obok pod numerem przed wojną mieściło się kino "Era". W 1944 r. osiedlił się tu pierwszy powojenny teatr "Syrena", pod kierownictwem Jana Mrozińskiego. Po ostatniej wojnie gmach został przebudowany i przez długie lata działało tu kino "Syrena".
Dzisiejsza Inżynierska przyciąga artystów. W dawnych budynkach towarzystwa "A. Wróblewski i S-ka" swoje pracowanie mają artyści oraz działają liczne kluby. Natomiast miejsce kina "Syrena" zajęła polska stacja telewizyjna o profilu informacyjno-rozrywkowym - Superstacja.
DW/MP/TJ
Ciekawostki
- Od 1866 roku ulicą Inżynierską zaczęły kursować tramwaje konne. Linia prowadziła z pobliskiego Dworca Petersburskiego na Dworzec Wiedeński.
- Inna teoria głosi iż swoją nazwę ulica zawdzięcza dawnemu wałowi praskiemu, który będąc elementem inżynierii miejskiej spowodował takie właśnie nadanie nazwy ulicy Inżynierskiej.
- W latach 50. XX wieku planowano przedłużenie ulicy do al. Świerczewskiego (Al. Solidarności).
- W latach 70. planowano wyburzenie kamienic w okolicy Inżynierskiej i postawienie w ich miejscu kilku bloków mieszkalnych.
- W drugi podwórzu przy Inżynierskiej 5 ocalał napis reklamowy wykonaną w języku rosyjskim, czyli
cyrylicą.
- Na Inżynierskiej mieszczą się tu studia telewizyjne, w których nagrywane są popularne teleturnieje "Familiada" oraz "Va banque".
Więcej na ten temat
- Ulica Ratuszowa
- Ulica Wileńska
- Zajezdnia Tramwajów „Dom pod Syreną”
- Budynki magazynowe „A. Wróblewski i S-ka”
Obiekty
Instytucje
Galeria




Wasze komentarze
2017-11-20 11:59 @pragahistoria napisał:
Dawniej droga dojazdowa, wojskowa do koszar. W 1896 została wytyczona jako droga miejska, w 1897 magistrat miasta wystapił do władz wyższych o nadanie jej nazwy (Inżenierska), choć istniały przyniej już nieliczne budynki jak wybudowana w 1882, Remiza Tramwajowa nie była to droga publiczna
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Twoja-Praga.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii
|
|
Najczęściej czytane
Najnowsze informacje
wstecz