Krypska

Ulica KrypskaUlica Krypska na Grochowie w dzielnicy Praga Południe w Warszawie biegnie od ulicy Stockiej aby zakończyć swój bieg w okolicy Osiedla Igańska.

Ulica została wytyczona tuż po I wojnie światowej.

W okresie dwudziestolecia międzywojennego kwitło tu życie handlowo-towarzyskie. Przy ulicy działało kino Sorento, owocarnia Babiaszów, sklep Gorodeckiego, perfumeria Marii Grzelak i inne drobne warsztaty rzemieślnicze.

Na początku lat 30. XX wieku wzniesiono najbardziej okazały przez dziesięciolecia budynek na ulicy Krypskiej - Sierociniec im. Marszałka Józefa Piłsudskiego (obecnie budynek SZPZLO Praga Południe).

Od początku XXI wieku ulica stopniowo zabudowywana jest nowymi domami z których pierwszy był ukończony w 2000 roku budynek pod nr 21.

W marcu 2016 roku wyburzono pod nr 13 w narożniku z ulicą Stocką parterowy dom z lat 50.  Na jego miejscu w latach 2016-2017 Grupę Kapitałową SP Invest wzniosła budynek mieszkalny.

TJ

Ciekawostki

  • Przy ulicy dobrze zachowały się jeszcze przedwojenne drzewa.

Więcej na ten temat


Obiekty


Firmy i Instytucje


GaleriaWasze komentarze

2018-03-09 22:58 Angelika napisał:
Pani Alicjo, Jestem wychowawcą w placówce wychowawczej, która jest kontynuacją wspominanej przez Pania placówki. Badamy jej historię. Czy możemy sie z Pania jakos skontaktować?
2017-12-04 06:24 Alicja napisał:
W tym sierocincu w czasie wojny przebywała moja mama. Z opowiadań , od wywozu tych sierot i pewnej śmierci uratował ich dziwnym trafem wizerunek Piłsudskiego który znajdował się na ścianie.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Twoja-Praga.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii


wstecz