Kępna

Ulica Kępna w WarszawieUlica Kępna na Starej Pradze w dzielnicy Praga Północ w Warszawie biegnie od ulicy Wrzesińskiej do ulicy Targowej.

Ulica, która swoją nazwą otrzymała w 1775 roku zawdzięcza pobliskiej Saskiej Kępie, miejscu rekreacji i wypoczynku prażan, z którą łączył ją most przez wiślaną łachę (obecnie tereny Portu Praskiego).

Ulica zamieszkiwana w większości przez bogatych mieszczan, uznawana była już w XIX w. za "bardzo warszawską". Tu w czasach zaborów, pod nr 17, powstała w 1898 r. prywatna pensja dla dziewcząt Zofii Łabusiewicz. W 1916 r. przekształcono szkołę w ośmioklasowe gimnazjum żeńskie, które istniało do 1948 r., po czym zostało rozwiązane przez władze PRL.

12 listopada 1943 roku na tej ulicy rozstrzelano 60 więźniów Pawiaka. Przy do dziś zachowanych dziurach po kulach wmurowano tablicę pamiątkową.

W 2008 roku spółka BRE.locum SA oddała do użytku pod nr 2A nowoczesny nawiązujący do stylu przedwojennych kamienic budynek mieszkalny.


DW/TJCiekawostki

  • Na początku XX w. Magistrat planował doprowadzenie jej do Brzeskiej, nigdy jednak do tego nie doszło. Obecnie zachował się tylko kilkunastometrowy odcinek stanowiący jedno z wejść na Bazar Różyckiego pomiędzy kamienicami przy Targowej 48 i 50/52.

Więcej na ten temat


Obiekty


Firmy i Instytucje


Galeria


Wasze komentarze


Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Twoja-Praga.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii


wstecz