Tarnowiecka

Ulica Tarnowiecka w WarszawieUlica Tarnowiecka na Gocławku w dzielnicy Praga Południe w Warszawie biegnie od ulicy Łukowskiej do ulicy Grochowskiej.

Nazwa ulicy pochodzi od osadników, którzy przybyli na te tereny z miejscowości Tarnowiec.

Ulica Tarnowiecka została wytyczona na początku II Rzeczypospolitej jako niewielka droga dawnej osady Witolin prowadząca wówczas od Grochowskiej do ulicy Ostrobramskiej.

W pierwszym okresie swojego istnienia zamieszkana była głównie przez robotników pracujących w pobliskich fabrykach.  Ulica Tarnowiecka jako skromna droga dawnej osady Witolin prowadziła wówczas od ulicy Grochowskiej do ulicy Ostrobramskiej.

W drugiej połowie lat 70-tych XX wieku ulica została przecięta przez wysokie bloki Osiedla Ostrobramska. Zachowano tylko niewielki odcinek osiedlowej drogi prowadzący od Łukowskiej w kierunku pawilonu handlowego na terenie osiedla.

W 1981 roku pod nr 4 oddano do użytku budynek przedszkola nr 177.

W połowie 2012 roku firma FAL-BRUK kosztem 1 261 tys. zł przebudowała ulicę na całym jej przebiegu. W czasie prowadzonych prac została wymieniona nawierzchnia oraz wykonano odwodnienie ulicy. Ustawiono nowe słupy oświetleniowe a wzdłuż pasa drogowego w miejscu wyciętych drzew wykonano nowe nasadzenia w postaci krzewów i klonów polnych.

TJ

Ciekawostki

  • W latach 1948-60 pod nr 55 w zaadaptowanym domu mieszkalnym istniała Szkoła Podstawowa nr 163.

Więcej na ten temat


Obiekty


Firmy i instytucje


GaleriaWasze komentarze

2014-09-30 16:56 Sajmon napisał:
Jestem zdumiony niewiedzą witolin.blogspot.com!! Tarnowiecka przecież początkowo nazywała się PUŁTUSKA, dopiero potem tą nazwę nadano wtórnie ulicy po drugiej stronie Grochowskiej!! W interesującym nas okresie Grenadierów nosiła miano Okrzejkowskiej, i w żadnym razie część Grenadierów nie stała się Ostrobramską!! Wszystko to można zobaczyć choćby na planie z roku 1919 http://www.trasbus.com/plan1919.htm Jak na kogoś kto wytyka komuś nieścisłości - żenująca, kompromitująca niewiedza!!
2013-03-01 01:38 witolin.blogspot napisał:
Dwie nieścisłości: 1. ulica Tarnowiecka pierwotnie biegła od Grochowskiej do Grenadierów. Mapa z Kasprzykiewicza z 1928 roku pokazuje taki przebieg. Mapy wojskowe również. Potem zmieniono przebieg ulic i część Grenadierów stała się Ostrobramską 2. Obecnie na mapach Tarnowiecka pokazywana jest jako odcinek od Grochowskiej do Ostrobramskiej, z tym, że nie ma połączenia z Ostrobramską. Oczywiście wyłączony z ruchu jest odcinek Łukowska-Ostrobramska, ale nie do końca, po tym fragmencie jeżdżą i parkują samochody.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Twoja-Praga.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii


wstecz