Zamoyskiego 43

Zamoyskiego 43 w WarszawieUlica Jana Zamoyskiego 43 - kamienica usługowo-mieszkalna na Kamionku w dzielnicy Praga Południe w Warszawie.

Czteropiętrowa kamienica została wzniesiona w latach 1936-37 według projektu Leonarda Kario w miejscu rozebranych dwóch drewnianych domów. Posiada kilkanaście lokali mieszkalnych oraz cztery lokale usługowe w przyziemiu.

Mimo niewielkiego gabarytu kamienica została wyposażona w windę.

Tuż przed wybuchem wojny była własnością Abrama Flakowicza i Jakuba Arie Milsztajna.

W 1945 roku kamienica przeszła na podstawie dekretu Bieruta na własność miasta.

Obiekt jest ujęty w gminnej ewidencji zabytków.


TJ

Ciekawostki

  • Fasada budynku nie jest prosta, a wygięta w delikatny łuk, odpowiadający łukowi ulicy.
  • W przededniu wybuchu wojny w kamienicy miało siedzibę Pogotowie IV Gazowni Miejskiej, w jednym z lokali handlowych Jakub Gotlib prowadził sklep kolonialny.
  • W bramie dobrze zachowane liczne detale - żółta terakota oraz żeliwne odboje.

Więcej na ten temat


Galeria


Wasze komentarze

2017-01-23 12:29 Anna Jurkowska napisał:
Wpisana do rejestru zabytków?! To kto pozwolił na wymianę balkonów na takie zielone paskudztwa! Przedtem miała styl i charakter, teraz - brak słów!!! W tym domu mieszkałam (z rodziną) od 1955 r. Obecnie jeszcze mieszka tam moja mama i brat. Dom popada w coraz większą ruinę: dach przecieka, brama stała się miejscem spożywania alkoholu i załatwiania potrzeb fizjologicznych. Brak zamkniętego podwórka uniemożliwia utrzymanie porządku... Wcześniej w latach 50 i 60 była to najelegantsza kamienica w okolicy, z windą i dzwonkami (na służbę?) nawet w łazience...

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Twoja-Praga.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opiniiwstecz