Spacer: Dawna i współczesna różnorodność, odrębność wielokulturowość Pragi

Pomimo setek lat od włączenia Pragi w granice Warszawy, jeszcze do niedawna Prażanie mówili, że za Wisłę "jadą do Warszawy". Praga do dziś ma swój własny, odrębny od reszty miasta charakter. Dla wielu współczesnych, lewobrzeżnych Warszawiaków Praga jest odrębnym miastem gdzie rzadko bywają, za Wisłą w świadomości wielu zaczyna się Azja i szeroko rozumiany wschód.



Praska Ferajna

Praga zachowała nie tylko dawną zabudowę i klimat dawnej Warszawy, ale nawet dzisiaj różnorodność i wielokulturowość jest tu bardziej odczuwalna niż w innych dzielnicach. Praga, podobnie jak reszta dawnej Rzeczypospolitej była tyglem kulturowym, z bliskim sąsiedztwem i współżyciem katolicyzmu, prawosławia i żydowskości.

Nawet obecnie Praga jest miejscem, gdzie zachód spotyka się ze wschodem. Na spacerze poznamy powody powyższych twierdzeń, zobaczymy okazałe, świetnie zachowane dziedzictwo różnych kultur i przekonamy się jak ciekawym lub jednocześnie nieciekawym miejscem jest pl. Wileński i okolice, punkt napływowy ludzi z różnych kierunków, pełen naprawdę szemranych zakamarków.

Kto? Oprowadza Andrzej Zajączkowski, warszawski przewodnik dyplomowany, Prażanin z ferajny, @archi_podroze_nieduze
Gdzie? Start z ul. Świętych Cyryla i Metodego 1 (od strony pl. Wileńskiego)
Kiedy? Niedziela, 21 maja, godz. 11:00 Dokąd? zakończenie: okolice pl. Wileńskiego
Jak długo? Wycieczka potrwa ok. 2 godzin.

SPACER NIE JEST BILETOWANY, ALE BARDZO MILE WIDZIANY SUTY POURBOIRE ;-)

Źródło: ww.praskaferajna.waw.pl

Więcej na ten temat


Obiekty

Dodaj komentarz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Twoja-Praga.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii

Polub nasz fanpage i bądź na bieżąco

Polecamy

Bezpłatne ogłoszenia