Praska Biblioteka Sąsiedzka

[0.00]    opinie: 0
Praga Północ
ul. Okrzei 28
03-710 Warszawa

aktualizacja:
12.10.2012
dodano: 12.10.2012
Oceń:  
Opis
Zdjęcia
Opinie (0)
Wierzymy, że pielęgnowanie miejskich podwórek może iść w parze z rozwijaniem pasji czytelniczych. Co więcej uważamy, że ogrodnictwo i czytelnictwo to działania społeczne.

Zbieranie książek czy zbieranie nasion jest zadaniem karkołomnym, gdy jest czynione w pojedynkę. Nikt nie uzbiera i nie przeczyta wszystkich książek, jak i nikt nie uzbiera i nie wyhoduje wszystkich roślin.

Przyświeca nam idea dzielenia się dobrami materialnymi wśród osób z najbliższego otoczenia, czyli wśród sąsiadów. Dlatego chcemy pow
ołać Praską Bibliotekę Sąsiedzką, która spełniłaby marzenia mieszkańców o miejscu, gdzie wspólnie mogliby wymieniać się dobrym słowem, pomysłami, książkami, przepisami.
O co dokładnie chodzi w pomyśle na Praską Bibliotekę Sąsiedzką:
chcemy trafić z książką do osób najuboższych i najsłabiej wykształconych a zarazem zaangażować klasę kreatywną i klasę średnią do dzielenia się książką i zainteresowaniami czytelniczymi oraz podejmować wspólne działania na rzecz dzielnicy

1. PBS jest ściśle związana z Pragą Pł., dzielnicą specyficzną: gdzie czas płynie trochę wolniej, gdzie sąsiedzi się znają i lubią razem spędzać czas, ale też czują się wykluczeni i nieufni wobec zewnętrznego świata. Ta nieufność jest często barierą w integracji i awansie społecznym. Wierzymy, że działalność edukacyjno-kulturalna kierowana bezpośrednio do tej grupy mieszkańców pomoże przełamać opory wobec obcych i jednocześnie zachęci Prażan do poszukiwania i rozwijania swej tożsamości kulturowej.

2. W sytuacji pogłębiającej się biernością czytelniczej Polaków (ostatnie badania wskazują, że połowa Polaków nie przeczytała, żadnej książki) uważamy że potrzebne jest podjęcie misji upowszechnia kultury u podstaw, w naszym przypadku na Pradze Pł.

3. PBS realizuję idee Biblioteki jako inicjatywy oddolnej wyrażonej w raporcie Scenariusze Przyszłości Bibliotek ( E.Benedykt, A.Tarski, 2010)- gdzie jedną z dróg na rozwiązania bierności kulturalnej i niewydolności Bibliotek jest aktywność obywatelska w zakresie organizacji i udostępnia dóbr kultury.
4. PBS opiera swe funkcjonowanie na aktywności mieszkańców (zbiórki książek, wspólnie ustalane imprezy) i hojności grantodawców i sponsorów finansujących konkretne działania w Bibliotece.

5. PBS to unikatowe połączenie czytelnictwa, działań kulturalnych i aktywności obywatelskiej.
Odbiorcy PBS mają szansę stworzyć aktywną wspólnotę, gdzie bibliotekarz - animator poznaje czytelników i zachęca ich do wspólnej przygody czytelniczo-społecznej.

6. PBS jest próba nawiązania do praskich tradycji bibliotek prywatnych i społecznych w okresie przedwojennym, podczas II wojny i po wojnie, gdzie biblioteki cieszyły się największą popularnością, kiedy tworzone były przez mieszkańców i dla mieszkańców.

Dodaj komentarz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Twoja-Praga.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii

Ostatnio dodane firmy

Ostatnio dodane instytucje

Przedszkole Publiczne Edulica

Mini Żłobek nr 12

Dzielnia Saska Kępa

Przychodnia Vita Med POZ NFZ

Wypożyczalnia Zbiorów Obcojęzycznych

Klub Kultury Seniora

Szkoła Podstawowa nr 374 im. gen. Piotra Szembeka

Szkoła Policealna nr 20


wstecz

Polecamy

Bezpłatne ogłoszenia