Praska Biblioteka Sąsiedzka

ul. Okrzei 28
03-710 Warszawa
aktualizacja: 12.10.2012
dodano: 12.10.2012
Oceń: |
Opis
Zdjęcia
Opinie (0)
Zbieranie książek czy zbieranie nasion jest zadaniem karkołomnym, gdy jest czynione w pojedynkę. Nikt nie uzbiera i nie przeczyta wszystkich książek, jak i nikt nie uzbiera i nie wyhoduje wszystkich roślin.
Przyświeca nam idea dzielenia się dobrami materialnymi wśród osób z najbliższego otoczenia, czyli wśród sąsiadów. Dlatego chcemy pow
ołać Praską Bibliotekę Sąsiedzką, która spełniłaby marzenia mieszkańców o miejscu, gdzie wspólnie mogliby wymieniać się dobrym słowem, pomysłami, książkami, przepisami.
O co dokładnie chodzi w pomyśle na Praską Bibliotekę Sąsiedzką:
chcemy trafić z książką do osób najuboższych i najsłabiej wykształconych a zarazem zaangażować klasę kreatywną i klasę średnią do dzielenia się książką i zainteresowaniami czytelniczymi oraz podejmować wspólne działania na rzecz dzielnicy
1. PBS jest ściśle związana z Pragą Pł., dzielnicą specyficzną: gdzie czas płynie trochę wolniej, gdzie sąsiedzi się znają i lubią razem spędzać czas, ale też czują się wykluczeni i nieufni wobec zewnętrznego świata. Ta nieufność jest często barierą w integracji i awansie społecznym. Wierzymy, że działalność edukacyjno-kulturalna kierowana bezpośrednio do tej grupy mieszkańców pomoże przełamać opory wobec obcych i jednocześnie zachęci Prażan do poszukiwania i rozwijania swej tożsamości kulturowej.
2. W sytuacji pogłębiającej się biernością czytelniczej Polaków (ostatnie badania wskazują, że połowa Polaków nie przeczytała, żadnej książki) uważamy że potrzebne jest podjęcie misji upowszechnia kultury u podstaw, w naszym przypadku na Pradze Pł.
3. PBS realizuję idee Biblioteki jako inicjatywy oddolnej wyrażonej w raporcie Scenariusze Przyszłości Bibliotek ( E.Benedykt, A.Tarski, 2010)- gdzie jedną z dróg na rozwiązania bierności kulturalnej i niewydolności Bibliotek jest aktywność obywatelska w zakresie organizacji i udostępnia dóbr kultury.
4. PBS opiera swe funkcjonowanie na aktywności mieszkańców (zbiórki książek, wspólnie ustalane imprezy) i hojności grantodawców i sponsorów finansujących konkretne działania w Bibliotece.
5. PBS to unikatowe połączenie czytelnictwa, działań kulturalnych i aktywności obywatelskiej.
Odbiorcy PBS mają szansę stworzyć aktywną wspólnotę, gdzie bibliotekarz - animator poznaje czytelników i zachęca ich do wspólnej przygody czytelniczo-społecznej.
6. PBS jest próba nawiązania do praskich tradycji bibliotek prywatnych i społecznych w okresie przedwojennym, podczas II wojny i po wojnie, gdzie biblioteki cieszyły się największą popularnością, kiedy tworzone były przez mieszkańców i dla mieszkańców.
|
|
wstecz
Wasze komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Twoja-Praga.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii