Inscenizacja 180 rocznicy bitwy o Olszynkę Grochowską

Stowarzyszenie Olszynka Grochowska, Krąg Pamięci Narodowej, Rady i Zarządy Dzielnic Rembertowa i Pragi Południe, Towarzystwo Przyjaciół Woli zapraszają na uroczystości związanie ze 180 rocznicą walk pod "Olszynką Grochowską".

Bitwa pod Olszynką Grochowską – jedna z najbardziej krwawych bitew powstania listopadowego. Rozegrała się 25 lutego 1831 roku.

Wojska polskie w liczbie ok. 48 tys. dowodzone były oficjalnie przez księcia Michała Radziwiłła, a faktycznie przez generała Józefa Chłopickiego. Wojska rosyjskie w liczbie ok. 60 tys. dowodzone były przez feldmarszałka Iwana Dybicza.

26 lutego 2011 r. - inscenizacja

10.00 Plac Szembeka - koncentracja wojsk i odprawa dowódców - Raport złożony na ręce
przedstawicieli władz dzielnicy.

11.00 - wymarsz wojska na pozycje - około 2,5 km przemarsz na pole bitwy u zbiegu ulic Szerokiej i Traczy (Aleja Chwały w Olszynce Grochowskiej)

12.00 początek inscenizacji

13.00 koniec inscenizacji - grochówka

27 lutego 2011 r. - obchody

Organizatorzy obchodów poprosili chętnych o udział w oficjalnych uroczystościach w niedzielę

12.30 Msza w intencji 7300 poległych żołnierzy Wojska Polskiego w Bitwie Grochowskiej w kościele pw. Matki Bożej Najczystszego Serca przy pl Szembeka.

14.00 przejazd, przemarsz pocztów sztandarowych i uczestników do Alei Chwały w Olszynce Grochowskiej

Uroczystości: Poświecenie dzwonnicy z Dzwonem Wolności im Waleriana Łukasińskiego, Złożenie ziemi z pól bitewnych żołnierza polskiego we Francji w mogile w Olszynce, Apel Poległych, Złożenie wieńców i kwiatów pod pomnikiem 'Bitwy pod Olszynką Grochowską'

Źródło: mat. org.

Więcej na ten temat


Wasze komentarze

64x64

Widz napisał:

Z rekonstrukcją historyczną, to widowisko ma niewiele wspólnego. Zrekonstruowanych mundurów z tamtego okresu było dosłownie kilka. Reszta, to zbieranina grup odtwarzających epokę napoleońską i powstanie kościuszkowskie. trudno więc mówić o jakiejś lekcji historii czy edukacyjnych właściwościach tego widowiska. Proszę nie robić z widowni głupków. Tam też są ludzie, którzy czytają książki i potrafią rozróżnić mundury...
2011-02-27 19:31
64x64

Maria Malankiewicz N napisał:

Na całym obszaże naszego kraju znajdują się miejsca, gdzie w przeszłlości miały miejsce bitwy. Każde prawie wojewodztwo, ma takie miejsca chwały. Uważam, że nauczuciele historii, bractwa rycerskie powinny tych miejsc i rocznic pilnować i w miarę skromnych możliwaości, upamiętniać je, w różnych formach dla nas i przyszłych pokoleń. Bogate kraje posiadając fundusze na te cele, kręcą filmy, robią rekonstrukcjie wydarzeń historycznych, a u nas jakoś z tym słabo, a przecież mamy czym się pochwalić. Jak nie będzimy Europie pzrypominać o wspanialych karatch naszej historii, to szybko o nas zapomną, jak to już bywalo w przeszłości. Perełką była inscenizacjia w 180 rocznice - bitwa pod Olszynką Grochowską, wyreżyserowaną pzrez Pana Wojciecha Olszańskiego. Gratulujemy i pozdrawiamy.
2011-02-26 19:26
64x64

Łukasz napisał:

PIERWSZE WIDEO Z REKONSTRUKCJI BITWY: http://www.youtube.com/watch?v=MatTWFwzCzs
2011-02-26 19:18
64x64

martrak napisał:

Dzisiaj byłem , uczestniczyłem :) niezapomniane wrażenia i piękna lekcja historii. W obliczu tragedii smoleńskiej niezły zastrzyk nalewający otuchy w żyły!
2011-02-26 14:01
64x64

Stary Wiarus napisał:

Dlaczego powszechnie mówi się o bitwie pod Olszynką Grochowską? To była przcież bitwa o Olszynkę Grochowską! Pozycję o dużym znaczeniu taktycznym, flankująca szosę brzeską, i stary trakt litewski. Jej posiadanie czyniło niemożliwym ruch oddziałów przeciwnika w kierunku Pragi po wspomnianych dwóch drogach. Tak samo błędne jest mówienie o 7300 poległych żołnierzach polskich - jest to ogólna suma strat, na którą składają się polegli, ranni i wzięci do niewoli. W bitwach 20 i 25 lutego poległo prawdopodobnie ok. 2000-2500 polskich żołnierzy. Około 1000 zostało wziętych do niewoli, z czego ok. 600 z pułku grenadierów.
2011-02-21 18:43

Dodaj komentarz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Twoja-Praga.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii

Polub nasz fanpage i bądź na bieżąco

Polecamy

Bezpłatne ogłoszenia