Dlaczego warto przejść na e-fakturę?

Dodano: 16.09.2022, modyfikacja: 16.09.2022
Słyszałeś o możliwości odbierania faktur elektronicznych, ale nie za bardzo wiesz, jak to dokładnie wygląda i co tak naprawdę daje? Przeczytaj poniższy artykuł, a pozbędziesz się wątpliwości. Przybliżamy temat e-faktur i przedstawiamy najważniejsze korzyści, jakie zyskasz, przechodząc na taki sposób rozliczania się. Sprawdź!E-faktura – co to jest?

Pod pojęciem e-faktura kryje się nic innego, jak po prostu faktura w wersji elektronicznej. Zgodnie z definicją zawartą w tzw. ustawie o VAT rozumie się przez to fakturę w formie elektronicznej wystawioną i otrzymaną w dowolnym formacie elektronicznym. Wszystko jest bezpieczne i w pełni zgodne z prawem. Faktura tradycyjna oraz faktura elektroniczna są traktowane na równi przez organy kontrolne, na przykład przez urzędy skarbowe.

Co ważne, każdy sprzedawca usługi musi być świadomy, że może wystawić oraz wysłać e-fakturę tylko w momencie, gdy odbiorca zaakceptuje taką formę. Póki zaś tego nie zrobi, obowiązują tradycyjne faktury doręczane listownie.

Dlaczego warto wybrać e-fakturę? Najważniejsze korzyści

Skoro wiemy już, co kryje się pod pojęciem e-faktury, to teraz warto odpowiedzieć na tytułowe pytanie, czyli co zyskujemy, przechodząc na elektroniczny sposób rozliczania. Poniżej wymieniamy sześć najważniejszych korzyści, jakie daje nam e-faktura. Oto one!

Mniej papieru = mniej wyciętych drzew = dbałość o środowisko

Przejście na e-faktury jest rozwiązaniem przyjaznym środowisku. Im większa liczba osób podejmie taką decyzję, tym mniej wyciętych drzew. To jeszcze nie wszystko, bo jednocześnie dojdzie do zmniejszenia ilości gazów cieplarnianych (z raportu PKPP Lewiatan wynika, że podczas drukowania faktury emitowanych jest około 50 gramów gazów cieplarnianych. To bardzo dużo w porównaniu z e-fakturą, której wystawienie emituje tylko 5 gramów tych gazów) oraz ilości odpadów (papierowych faktur są dosłownie tony!).

Nie trzeba na nią czekać

Rozliczenie elektroniczne przychodzi dosłownie kilka sekund po jego wystawieniu – proces ten jest wprost błyskawiczny. Już nie trzeba czekać kilku dni, aż zostanie ono doręczone do domu.

Co ważne, nie ma mowy, że faktura trafi do nieodpowiedniej osoby – ma do niej dostęp wyłącznie zainteresowany. Do tego znikają problemy ze złą jakością wydruku, niewyraźnymi danymi czy pogniecionymi dokumentami, które wiązałyby się z koniecznością zgłoszenia reklamacji.

Zawsze i wszędzie jest pod ręką

Dostęp do faktur elektronicznych jest możliwy na każdym urządzeniu mającym połączenie z internetem – bez względu na porę dnia czy nocy. Może to być komputer, tablet czy choćby smartfon. To też wygodne rozwiązanie, gdy wyjeżdżamy na dłużej, a zbliża się termin zapłaty. Nie musimy więc prosić nikogo o odebranie faktury ze skrzynki i przekazanie nam niezbędnych informacji – wystarczy zalogować się do konta klienta i będziemy ją mieć od razu pod ręką.


Nie da się jej zgubić nawet po długich miesiącach i latach

Każdy z nas jest zobowiązany do przechowywania różnego typu dokumentów, faktur i rachunków przez okres trzech lat. W tym czasie mogą się jednak zadziać różne rzeczy – możemy coś zgubić, zalać, odłożyć w inne miejsce. E-faktury są zawsze na koncie klienta, a w wielu przypadkach również w jego skrzynce mailowej. Dzięki temu można do nich w każdej chwili wrócić, nawet jeśli od wystawienia minęło kilka lat. Nic też nie stoi na przeszkodzie, by pobrać e-fakturę na dysk i przechować ją w pamięci komputera. Łatwo również filtrować wyniki, tak by znaleźć fakturę za konkretny miesiąc. Nie musimy wówczas wertować segregatora czy przeszukiwać kolejnych teczek.

Powiadomienia zawsze o niej przypomną

O ile faktury papierowe są dostarczane bezpośrednio do naszych skrzynek pocztowych, o tyle zupełnie nie przejmujmy się, że decydując się na e-faktury, musimy stale nadzorować swoje konto klienta i sprawdzać, czy wpłynęło nowe rozliczenie. Na szczęście systemy same wysyłają automatyczne powiadomienia, gdy tylko pojawi się nowy dokument.

Prosty i szybki sposób jej opłacania

E-faktura ma jeszcze jedną, istotną zaletę. Możemy opłacić ją niemal natychmiast, przy pomocy kilku kliknięć. Nie trzeba chodzić na pocztę ani wykonywać innych czynności. Bezpieczne transakcje wykonamy z profilu klienta, wybierając dogodną formę płatności.

Jak przejść na elektroniczną fakturę?

Wspomnieliśmy już, że jeśli dany sprzedawca chce się rozliczać za pośrednictwem elektronicznych faktur, musi uzyskać zgodę odbiorcy. W jaki sposób można więc przejść na e-fakturę? Omówimy to na przykładzie sprzedawcy prądu E.ON Polska. Wystarczy zalogować się do swojego konta klienta w serwisie Mój E.ON, następnie przejść do zakładki „Usługi”, kliknąć „Aktywuj usługę” w polu z e-fakturą i gotowe. Usługa zostaje natychmiast aktywowana i przy następnym rozliczeniu nie trzeba już czekać na list z fakturą, bo wszystko będzie dostarczone drogą elektroniczną. Jak widać, cały proces trwa kilka chwil i jest bardzo intuicyjny.

Podsumowując, każdy indywidualnie podejmuje decyzję, czy chce skorzystać z możliwości, jakie daje e-faktura, czy też nie. Jednak z powyższego jasno wynika, że takie rozwiązanie naprawdę się opłaca – i to na wielu polach!

IP

Dodaj komentarz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Twoja-Praga.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii


Polub nasz fanpage i bądź na bieżąco

Polecamy

Bezpłatne ogłoszenia