L4 online na dziecko - jak sprawdzić jego długość?

Dodano: 04.02.2023, modyfikacja: 09.02.2023
Zwolnienie lekarskie można otrzymać nie tylko na siebie w przypadku choroby, ale też przy konieczności opieki nad bliską osobą, czego najlepszym przykładem jest L4 na dziecko. Obecnie zwolnienia mogą być wystawiane nie tylko stacjonarnie, ale również przez Internet. Jak sprawdzić można długość otrzymanego L4 online? Sprawdzamy!


E-zwolnienia – kto może otrzymać i kto je wystawia?

Nie w każdym momencie pracownik może stawić się do pracy, by pełnić swoje obowiązki zawodowe – przy złym stanie zdrowia przysługuje wówczas L4. Zwolnienie lekarskie można otrzymać jednak nie tylko na siebie, ale również na dziecko lub na inną bliską osobę, która zachorowała i wymaga czasowej opieki. Aby otrzymać L4 na dziecko, trzeba być objętym ubezpieczeniem chorobowym i posiadać niewykorzystany limit przysługujących dni takiego zwolnienia w ciągu roku. Zwolnienie L4 otrzymać można nie tylko na dziecko chore, ale również na dziecko zdrowe do lat 8 (np. z powodu nieoczekiwanego zamknięcia przedszkola).

Wraz z cyfryzacją polskiej ochrony zdrowia zniknęła konieczność osobistego stawiennictwa w przychodni na konsultacje lekarskie, gdyż e-zwolnienia mogą być wystawiane też w ramach konsultacji zdalnych. Dzisiaj L4 internetowo otrzymać można od lekarza np. na: https://naszarecepta.pl.

Pacjent uzupełnia specjalnie przygotowany formularz medyczny, lekarz go analizuje i na tej podstawie podejmuje decyzję, czy wystawić L4 w formie elektronicznej. Jeśli zdaniem lekarza L4 jest w danym przypadku zasadne, zwolnienie lekarskie jest niezwłocznie wprowadzane do systemu, a także automatycznie przesyłane do pracodawcy pacjenta oraz do ZUS-u.
L4 w formie elektronicznej na dziecko – jak sprawdzić jego długość?

Zwolnienia lekarskie L4 są powiązane z numerem PESEL pacjenta, a jako dokumenty cyfrowe zapisują się elektronicznie w bazach dotyczących zdarzeń medycznych pacjenta. Swoje L4 na dziecko można zatem w dowolnym momencie i z dowolnego miejsca z dostępem do Internetu sprawdzić. Bez względu na to, czy pacjent otrzymał zwolnienie stacjonarne, czy też L4 online, może zalogować się na swój profil IKP lub konto PUE ZUS, a tam dostępne będą informacje o zwolnieniu.
L4 na dziecko – o czym należy pamiętać?

Otrzymując od lekarza zwolnienie L4, należy pamiętać, że zostanie ono odliczone od ogólnej puli dostępnych w danym roku dni kalendarzowych do wykorzystania. Odliczane jest nie tylko zwolnienie L4 wystawione stacjonarnie, ale też otrzymane online. Jaki jest limit dni L4 na dziecko w roku kalendarzowym? Jest to zależne między innymi od wieku dziecka:

  • 60 dni w roku kalendarzowym na dzieci zdrowe do lat 8 i chore do lat 14.
  • 14 dni w roku kalendarzowym na dzieci chore w wieku powyżej 14 lat.
  • 30 dni w roku kalendarzowym na chore dziecko niepełnosprawne w wieku 14-18 lat lub dziecko niepełnosprawne w wieku 8-18 lat, jeśli zajmujący się nim dotychczas rodzic/małżonek przebywa w szpitalu i nie może mu czasowo zapewnić opieki.

Nie jest to też tak, że w czasie konieczności sprawowania opieki nad dzieckiem rodzic nie będzie mógł otrzymać żadnych pieniędzy – przysługuje mu prawo do części swojego wynagrodzenia. Za czas zwolnienia lekarskiego na dziecko pacjentowi przysługuje prawo do świadczenia chorobowego. W czasie zwolnienia lekarskiego na dziecko objęty ubezpieczeniem chorobowym rodzic może liczyć na świadczenie chorobowe wynoszące 80% podstawy wymiaru.


IP

Dodaj komentarz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Twoja-Praga.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii

Polub nasz fanpage i bądź na bieżąco

Polecamy

Bezpłatne ogłoszenia