Czy to zaćma? Dowiedz się co powinno Cię zaniepokoić

28.04.2023
Zaćma jest chorobą, której zdecydowanie nie należy lekceważyć. Brak podjęcia leczenia może skutkować nawet całkowitą ślepotą. Objawy zaćmy potrafią ukrywać się latami. Stopniowo obniżają jakość wzroku ujawniając się w pełni dopiero w rozwiniętym stadium choroby. Jak rozpoznać objawy zaćmy?



Jakie są początkowe objawy zaćmy?

Często trudno nam określić początkową fazę choroby. Nie pojawia się ból czy takie objawy jak chociażby swędzenie oka. To co może zaniepokoić na samym początku to jedynie pogorszenie ostrości wzroku. Często starsze osoby wiążą ten moment jedynie z koniecznością zwiększenia mocy okularów korekcyjnych. Jeśli jednak taka potrzeba zachodzi częściej a wzrok nie poprawia się jest to powód do wdrożenia diagnostyki w kierunku katarakty. Gdy zauważymy u siebie nawyk przecierania szkieł okularów w celu poprawy jakości widzenia może to też być sygnałem, że dochodzi do mętnienia soczewki oka. W późniejszym okresie mogą dojść takie objawy jak problemy z widzeniem przy dużym nasłonecznieniu czy też oślepienie przez jaskrawe źródła światła. Jaskrawe kolory blakną. Później chory zaczyna widzieć tylko zarys przedmiotów, pojawiają się problemy z samodzielnym poruszaniem. Krytyczny moment to utrata wzroku. Dlatego tak ważnej jest, aby nie wiązać jednoznacznie tych początkowych objawów z naturalnym procesem starzenia się organizmu. Konsultacja ze specjalistą pozwoli nam określić jakie są faktyczne przyczyny naszych dolegliwości.

Rutynowe badania wzroku

Statystyki pokazują, że katarakta najczęściej jest diagnozowana przypadkowo, w trakcie rutynowego badania u okulisty. Osoby po 50 roku życia, które już znajdują się w grupie ryzyka, powinny regularnie poddawać się badaniu wzroku. Nie oznacza to jednak, że trafne diagnozy stawiane są zawsze już za pierwszym razem. Często nawet gdy występują już pewne objawy, okuliści najpierw zmieniają pacjentowi okulary kilkukrotnie zanim zdiagnozowana zostaje katarakta.
Podstawowe objawy zaćmy obejmują:

  • Postępującą krótkowzroczność
  • Stopniowe pogarszanie się jakości widzenia
  • Szybsze męczenie się oczu
  • Zaburzone widzenie kolorów
  • Zniekształcone widzenie przedmiotów
  • Przymglone widzenie
  • Problem z oceną odległości
  • Zaburzone widzenie kolorów
  • Przeszkadzające jasne światło
  • Trudności z dobraniem właściwych okularów

Czy zaćmę można skutecznie wyleczyć?

Chociaż świadomość choroby jest obecnie już dość duża, wciąż wiele Polek i Polaków lekceważy pierwsze niepokojące objawy katarakty wiążąc je wyłącznie ze starością. Pamiętajmy, że im wcześniej zdiagnozujemy chorobę i wdrożymy leczenie zaćmy, tym jest ono skuteczniejsze i obarczone mniejszym ryzykiem powikłań. Operacja zaćmy to obecnie jedyna skuteczna metoda leczenia katarakty.


IP


Dodaj komentarz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Twoja-Praga.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii

Polub nasz fanpage i bądź na bieżąco

Polecamy

Bezpłatne ogłoszenia