Fabryka Samochodów Osobowych kończy produkcję

21.02.2011
Powstała w 1951 roku Fabryka Samochodów Osobowych na Żeraniu z końcem lutego 2011 roku zawiesza produkcję samochodów.

W lutym 2011 roku wygasa licencja na produkcję seryjna modelu Chevrolet Aveo i nie zostanie tu wznowiona produkcja nowej wersji tego modelu Chevroleta.

Na decyzję tę ma wpływ nie tylko kryzys światowy, ale także wchodzący w życie traktat o wolnym handlu, w wyniku którego samochody sprowadzane z Korei do Unii Europejskiej zwolnione będą z 10% podatku.

Zakład od marca 2011 r. będzie w stanie hibernacji a upadłość mu nie grozi ze względu na znikome zadłużenie. Hibernacja oznacza, że fabryka zostanie utrzymana w takim stanie, aby umożliwić tutaj produkcję samochodów w przyszłości po zakończeniu rozmów z przyszłymi inwestorami.

Władze FSO prowadzą rozmowy z potencjalnymi inwestorami z Chin i Indii, ale nie podają szczegółów zastrzegając, że jest to tajemnica handlową.

Do marca 2011 roku zwolnienia ma otrzymać ponad 1000 osób z załogi FSO, pieniądze na odprawy mają pochodzić z ewentualnej sprzedaży gruntów, na których stoi zakład.


SS/WI


Dodaj komentarz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Twoja-Praga.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii

Polub nasz fanpage i bądź na bieżąco

Polecamy

Bezpłatne ogłoszenia