Kamienica Mintera ponownie zabytkiem

03.01.2012
Znów zaistniała szansa na uratowanie 150-letniej, dwupiętrowej kamienicy przy ul. Sierakowskiego 4 na warszawskiej Pradze Północ.

Jej burzliwe dzieje związane są nie tylko z rodowodem historycznym: dom powstał w latach 1860-1863 dla przemysłowca Karola Juliusza Mintera. Na przełomie XIX i XX wieku mieściło się w nim męskie gimnazjum, po którym spuściznę przejęło obecne Liceum Ogólnokształcące im. Władysława IV. W 1897 r. maturę zdał tu Janusz Korczak. 

Od 1942 roku nieruchomość przeszła całkowicie we władanie miasta aby po wojnie stać się zwyczajną komunalną czynszówką, co przyczyniło się do jej dewastacji.

W chwili obecnej jest jednym z trzech najstarszych budynków na Pradze i choć wymaga generalnego remontu zachowała unikatowy w skali Warszawy wystrój elewacji sprzed 150 lat. Niestety, kolejni właściciele nie doceniają jej walorów. Najpierw, pod budowę wieżowców postanowiła ją zburzyć spółka "Elektrim". Nie pozwolił na to konserwator zabytków, jednak w 2006 r. spółka odwołała się od tej decyzji i otrzymała zgodę na rozbiórkę. Do zagłady budynku nie doszło z powodu upadłości przedsiębiorcy.

Obecny właściciel tego terenu spółka Port Praski również przedkłada korzyści z budowy apartamentowców nad walory historyczne i zabytkowe obiektu i nie przewiduje jej pozostawienia uzasadniając to zbyt wysokimi kosztami remontu.

W grudniu 2011 r. kamienicę w obronę wzięli sami mieszkańcy Pragi organizując pod nią pikietę i domagając się ochrony budynku i wpisania go do rejestru zabytków. Działania te odniosły skutek pozytywną decyzję o wpisie domu do rejestru zabytków podjął wojewódzki konserwator zabytków Rafał Nadolny, który proponuje włączenie go w nową zabudowę. Zupełnie nie satysfakcjonuje to inwestora, który już zapowiada odwołanie od decyzji.


KJ

Więcej na ten temat
Dodaj komentarz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Twoja-Praga.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii

Polub nasz fanpage i bądź na bieżąco

Polecamy

Bezpłatne ogłoszenia