Na otarcie łez: Kłopociaki 2012

22.09.2012
Kłopociaki 2012Po zawieszeniu w tym roku dwóch cyklicznych imprez: Dni Ulicy Ząbkowskiej i Dni Michałowa kulturalny honor Pragi próbowały uratować Kłopociaki 2012. Czy się udało?

Podczas tegorocznych Kłopociaków, które odbyły się na podwórzu budynków przy ul. Kłopotowskiego 6, 8 i 10 oraz ul. Okrzei 5 i 7 zaprezentowano ekonomię społeczną jako sposób na osiągnięcie życiowego sukcesu – nawet dla osób znajdujących się w trudnej sytuacji życiowej. W trakcie imprezy swoją ofertę przedstawiały zaproszone organizacje, w których swoje miejsce odnaleźli ludzie z różnych środowisk, z różnymi doświadczeniami życiowymi.

Oprócz tego trwała wymiana używanych ubrań, biżuterii, książek, zabawek. Odbywały się kiermasze rękodzieła ekonomii społecznej, punkt poprawek krawieckich (Spółdzielni PRAINKA), bezpłatne porady osobiste, rodzinne i dotyczące spraw społecznych.

Osoby, która pragnęły się posilić mogły liczyć na bezpłatny poczęstunek zapewniony przez Stowarzyszenie Otwarte Drzwi oraz Spółdzielnię Socjalną Stary Mokotów.

Dla dzieci przygotowano turnieje tenisa stołowego i badmintona, pokaz pierwszej pomocy przedmedycznej (harcerze z Hufca Warszawa Mokotów), oraz gry planszowe na temat ekonomii społecznej organizowane przez Fundację Inicjatyw Społeczno-Ekonomicznych.

Podczas całego dnia odbywały się spacery po Pradze z przewodnikami Stowarzyszenia Złota Kaczka.

Współorganizatorem Kłopociaków jest Dom Kultury Praga, a patronat objął Burmistrz Dzielnicy Praga Północ Piotr Zalewski.

Łyżka dziegciu

Niestety tegoroczne Kłopociaki zawiodły i to nie tylko z powodu niezbyt dobrej w pierwszych godzinach ich trwania pogody i większej ilości ochrony niż uczestników. Jako prażanina boli mnie fakt że skoro współorganizatorem został Dom Kultury Praga, a patronat objął Burmistrz Dzielnicy Praga Północ Piotr Zalewski to zupełnie niezrozumiałym jest zupełny brak informacji o tym wydarzeniu na stronach internetowych tych instytucji. Na kilku portalach, które przekazują informacje z życia dzielnicy - również zero informacji... a twoja-praga.pl została poinformowana przez radnego Pawła Lisieckiego dopiero wczoraj wieczorem czyli na kilkanaście godzin przed rozpoczęciem imprezy...

Może się czepiam, skoro jak pisze organizator: "Celem imprezy jest zachęcenie uczestników wydarzenia do aktywności obywatelskiej i angażowania się w życie społeczne. Poza mieszkańcami najbliższej okolicy zapraszamy także potencjalnych klientów ekonomii społecznej z dalszych rejonów, także z południowej części prawobrzeżnej Warszawy."

Ale skoro czekano na mieszkańców Mokotowa to jak mieli oni tutaj trafić skoro od ulicy Kłopotowskiego zauważyłem tylko jedną małą karteczkę ze strzałką kierującą w głąb podwórka. Natomiast osoby jadące samochodem (choć dziś nie wypada) ulicą Kłopotowskiego nie były w stanie zobaczyć choćby śladu obecności - raptem 20 metrów dalej - tegorocznych Kłopociaków.

Ostatnie co zdziwiło, to fakt, iż podczas odbywających się podczas Kłopociaków spacerów po Pradze przewodnicy Stowarzyszenia Złota Kaczka przedstawiali naszą praską historię z przygotowanych notatek...

OK, wystarczy. Do zobaczenia za rok - oby było lepiej! :)


TJ

Więcej na ten temat


Firmy i InstytucjeWasze komentarze

64x64

Gosia napisał:

Zupełnie nie podzielam Waszego zdania, fakt pogoda nie była super, ale najlepszą oceną będzie radość dzieci i mieszkańców kamienic, z terenu na którym odbywały się KŁOPOCIAKI 2012. Poza tym Fundacja FRSO bardzo profesjonalnie zorganizowała tegoroczną imprezę ,zaczynając od konsultacji jej programu z mieszkańcami i współorganizatorami ... po bogaty wachlarz programu wydarzenia wyposażony m.in. w: - w zajęcia artystyczne, sportowe, poradnictwo społeczne, psychologiczne, zajęcia taneczne,zajęcia plastyczne dla dzieci, darmowy poczęstunek i inne ....bardzo ciekawe. Poza tym jest to impreza o charakterze właśnie typowo lokalnym:)))), lecz otwarta na inne osoby.... Przykre, ale w powyższym temacie mało się dzieje ...większość jest raczej zainteresowna tym jaka nowa knajpa/galeria artystyczna powstały na Pradze :)... mało kogo interesują właśnie działania społeczne na potrzeby zwykłych ludzi z Pragi, których życie nie jest łatwe, bo np.....borykają się z dużymi opłatami za czynsz, brakiem,pracy, ... alkoholem itp. Fajnie, że na Kłopociakach obecne były osoby , dla których sprawy mieszkańców Pragi są ważne tj. - Antoni Dąbrowski ( Związek Stowarzeszeń Praskich); - Katarzyna Łęgiewicz ( Z-pca Burmistrza Dzielnicy Praga Północ) - Paweł Lisiecki ( radny dzielnicy Dzielnicy Praga Północ m.st.Warszawy) - Bogusław Kowalski ( Proboszcz parafii św.Michała Archanioła i św.Floriana Męczennika w Warszawie) Dlatego uważam, że impreza trafiła do serca mieszkańców z Kłopotowskiego, za co dziękuję organizacjom FRSO, KU ZMIANOM i innym zaangażowanym w nie fundacjom. Ciepło pozdrawiam GOSIA PRZEWODNICZĄCA KOMITETU MIESZKAŃCÓW KŁOTOWSKIEGO 6/8/10 ORAZ OKRZEI 5/7
2012-10-03 15:16
64x64

Ania napisał:

Też byłam i choć na początku miałam podobne spostrzeżenia, to ostatecznie podobało mi się, że z wydarzenia naprawdę skorzystali lokalni mieszkańcy, co mogłoby być trudne, gdyby pojawili się amatorzy bezpłatnych poczęstunków i zabaw z całej Warszawy. A o Kłopociakach dowiedziałam się z facebooka DK Praga :)) Też trzymam kciuki za przyszłoroczną edycję!
2012-09-24 11:35

Dodaj komentarz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Twoja-Praga.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii

Polub nasz fanpage i bądź na bieżąco

Polecamy

Bezpłatne ogłoszenia