Rewaloryzacja Parku Skaryszewskiego. Znamy szczegóły

10.01.2014
Za sprawą Warszawskiego Oddziału Towarzystwa Opieki nad Zabytkami wraca dyskusja nad pomysłem rewaloryzacji Parku Skaryszewskiego.

Park Skaryszewski zimąPark Skaryszewski jaki będzie?

Obecnie nie ma wystarczających środków na rozpoczęcie prac modernizacyjnych. Jednak gdyby do tego doszło projekt z 2009 roku należy dostosować do nowych realiów i... oczekiwań mieszkańców.

"Najlepiej organizować takie spotkania w godzinach pracy - zapewne frekwencja będzie większa..." To jeden z bardziej stonowanych komentarzy na facebookowym profilu twoja-praga.pl odnoszących się do terminu i godziny spotkania w sprawie "Rewaloryzacji Parku Skaryszewskiego".

Faktycznie środa godzina czternasta - nie to jest termin który można nazwać dogodnym na tego typu wydarzenie. Dlatego jeszcze przed rozpoczęciem gromy posypały się na urzędników - organizatorów, którzy jak się okazało organizatorami nie byli.

- To my jesteśmy organizatorem tego spotkania. Godzina zapewne jest niefortunna, ale pierwsze tego typu wydarzenie, ma ono zapoczątkować dyskusję nad przyszłością Parku Skaryszewskiego - podkreślał Michał Krasucki prezes Warszawskiego Oddziału Towarzystwa Opieki nad Zabytkami.

Jak wiec rysuje się przyszłość Najpiękniejszego Parku w Polsce? Zgodnie z projektem w którego posiadaniu od 2009 roku jest Zarząd Oczyszczania Miasta (ZOM) "Skaryszak" ma zostać poddany gruntownej rewaloryzacji. Projekt, który jak podkreśliła Iwona Fryczyńska rzecznika ZOM - został wypracowany w oparciu o konsultacje społeczne. Przewiduje w głównej mierze powrót do historycznych założeń architektonicznych autorstwa Franciszka Szaniora. Przede wszystkim odnowienia szaty roślinnej oraz detali w postaci rabat kwiatowych, czy ogrodów: różanego i daliowego. Modernizację nawierzchni głównych alejek oraz zainstalowanie nowych latarni, a także podświetlenie niektórych pomników. Projekt ponad to zakłada modernizację istniejącego placu zabaw dla młodszych dzieci oraz budowę nowego multimedialnego przeznaczonego dla dzieci starszych. Przewidziano również wymianę ławek oraz koszy na śmieci, a także budowę toalety. Jak potwierdziła rzeczniczka ZOM w 2009 roku do wycinki wyznaczono 43 drzewa, jednak duża część z ich już została usunięta gdyż były chore i mogły zagrażać spacerowiczom.

Podejdź no do płota!

Jak to zwykle bywa w przypadku dyskusji, które toczą  się przy okazji modernizacji warszawskich parków, dużo emocji budziła kwestia ogrodzenia.

O ile na odbywającym się dzień wcześniej spotkaniu dotyczącym modernizacji znajdującego się przy ul Szaserów Parku im. Józefa Polińskiego większość obecnych na spotkaniu mieszkańców popierała jego ogrodzenie o tyle w przypadku Parku Skaryszewskiego to rozwiązanie spotkało się silnymi protestami zgromadzonych.

- Zakładamy zainstalowanie ogrodzenia od strony al. Zielenieckiej, al. Waszyngtona oraz ul. Międzynarodowej - tłumaczył współautor projektu Jakub Zemła - chcemy aby miało ono trzy różne wysokości.

Faktem jest, iż w pierwotnej wersji Szanior otoczył park ogrodzeniem, które okalało zielone tereny "Skaryszaka" jeszcze w latach pięćdziesiątych ubiegłego stulecia. Jednak czy dziś jest ono tak samo potrzebne?

- Rozumiem zalecenia konserwatorskie i wiem że park w latach 1925 - 1951 był ogrodzony, ale poważnie zastanowiłbym się czy ogrodzenie Parku Skaryszewskiego jest zasadne. Jeśli mieszkańcy uważają, że jest ono zbędne to nie widzę konieczności wydawania pieniędzy na takie rozwiązanie - argumentował Robert Kempa - Zastępca Burmistrza Dzielnicy Praga Południe. 

Rewitalizacja szansą na rewaloryzację...


Opisywany wyżej projekt modernizacji czy inaczej mówiąc remontu parku w dokumentach ZOM nosi nazwę rewaloryzacji. Dotychczas jednak szacowany na kilkadziesiąt milinów złotych w miejskim ratuszu nie znalazł on uznania, a jego realizacja jest przekładana na kolejne lata.

Zielonym światłem dającym możliwość rozpoczęcia rewaloryzacji Parku Skaryszewskiego może być Lokalny Program Rewitalizacji na lata 2014 - 2020. Jest to, finansowane z środków pochodzących z UE działanie obejmujące swym zasięgiem cześć trzech warszawskich dzielnic w tym Pragę Południe. Środki pochodzące z programu rewitalizacji mają być głównie przeznaczone na wyrównywanie różnic w mniej atrakcyjnych częściach miasta. Lokalizacja "Skaryszaka" w tym obszarze ma dać możliwość ubiegania się o środki które w dużej części mogłyby pokryć koszty rewaloryzacji. Obecnie brak jednak jest konkretnych terminów.

Projekt do ponownych konsultacji.


Zapewne od 2009 roku kiedy to projekt rewaloryzacji Parku Skaryszewski zszedł z deski kreślarskiej, w Warszawie zmieniło się podejście do konsultacji społecznych. Zwiększyło się zapotrzebowanie na społeczny udział mieszkańców w pracach nad najważniejszymi elementami poszczególnych inwestycji. Nie inaczej jest w przypadku "Skaryszaka". Dlatego też koniecznym jest aby w momencie posiadania przez stołeczny ratusz wymaganych środków, rozpoczęcie jakichkolwiek prac poprzedzone zostało gruntownymi konsultacjami społecznymi. W wyniku których okazać się może, iż pewne elementy projektu nie znajdą uznania w oczach warszawiaków, a rezygnacja z nich przyniesie finansowe oszczędności.

Obecnie w Parku Skaryszewskim nie dzieje się nic czego mogliby się obawiać mieszkańcy. Bić na alarm na razie nie ma potrzeby ale należy trzymać rękę na pulsie i wyczekiwać informacji o rozpoczynających się konsultacjach, które zgodnie z obietnicą złożoną przez rzeczniczkę ZOM będą poprzedzały rewaloryzację "Skaryszaka." Wszystko po to aby park nie utracił niczego ze swojego obecnego charakteru. A kto wie, może po rewaloryzacji doczekamy się parku najpiękniejszego nie tylko w Polsce ale i w Europie...


Karol Kowalczyk
Radny Dzielnicy Praga Południe

Więcej na ten temat


Wasze komentarze

64x64

Basia napisał:

kiełbasa wyborcza PO, nie wierzę im
2014-05-07 16:57
64x64

Karol napisał:

Radn PO broni pomyslu PO. Nie zna sie klei z wikipedii. Dziecko we mgle jak cala ta formacja. Karoluuuuu
2014-01-11 20:37
64x64

Marek napisał:

Nie będzie oczywiście żadnej rewaloryzacji Parku skaryszewskiegop gdyż nie ma na to pieniędzy - to tylko typowe dla PO przedwyborcze harce.
2014-01-11 17:44
64x64

Zorro napisał:

Najlepszy, najfajniejszy park. Nr 1 w Warszawie.
2014-01-11 01:34
64x64

Uczestniczka napisał:

Nie odniosłam wrażenia by większość była za płotem w Parku Polińskiego. Za był burmistrz, sekretarz i ze 2 głosy z sali. Był też zdecydowany sprzeciw kilku osób, ale siatka będzie, bo burmistrz ją popiera, więc nie ma tematu.
2014-01-10 23:32
64x64

Wetyl napisał:

Skaryszak jest THE BEST. To mój PARK!
2014-01-10 14:44

Dodaj komentarz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Twoja-Praga.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii

Polub nasz fanpage i bądź na bieżąco

Polecamy

Bezpłatne ogłoszenia