Krzyż z ulicy Bliskiej grozi upadkiem

02.06.2014
To nie jest złudzenie optyczne. Przechylony drewniany krzyż z ulicy Bliskiej na Kamionku jest coraz bliżej upadku na ziemię.

Przechylony krzyż na Bliskiej
Zły stan krzyża

O fakcie pochylenia się krzyża poinformowaliśmy kilka tygodni temu proboszcza z kościoła na Kamionku.

"Tak, wiem, grozi upadkiem ale niestety miasto musi wydać zgodę na nowy" - mówił proboszcz Mateusz Matuszewski. "To jest w publicznym miejscu. Wystąpiłem o zgodę ustnie, teraz muszę pisemnie. To będzie chyba jazda..." - dodaje.

Interwencja samorządu Kamionka

Los krzyża nie pozostał obojętny Radzie Osiedla Kamionek, która skierowała do władz dzielnicy interpelację:

"W związku z tym, że przydrożny krzyż przy zbiegu ul. Mińskiej i Bliskiej znacznie i niebezpiecznie pochylił się w stronę wschodnią i całej konstrukcji grozi przewrócenie na chodnik przyległy do tego miejsca kultu, zwracamy się z zapytaniem, czy Urząd Dzielnicy Praga-Południe może spowodować interwencyjne podjęcie prac zabezpieczających zagrożony obiekt.

W naszej ocenie krzyż przydrożny usadowiony jest na gruncie dzielnicowym, zaś jeśli chodzi o stosunek własności obiektu, to można określić go, jako przynależny mieszkańcom (w szczególności, oczywiście, wyznawcom religii chrześcijańskich). Z relacji ustnej starszych mieszkańców Kamionka wynika, że ten krzyż stoi tu "od przed wojny", tak więc można uznać, że stanowi trwały element architektonicznego krajobrazu tej części Kamionka.

Przez ostatnie lata krzyżem opiekował się jeden z mieszkańców, który niestety zmarł.

Zwracamy się z prośbą o podjęcie interwencji przez Władze Dzielnicy Praga-Południe i poprawienie opisanego stanu rzeczy pod kątem estetyki i bezpieczeństwa."

Zdążyć przed upadkiem

Jak widać, trwa wymiana pism. Warto przypomnieć, iż w latach 50-tych XX wieku uszkodzone ze starości obiekty kultu mieszkańcy Grochowa czy Kamionka potrafili wymienić w ciągu kilku godzin pracując pod osłoną nocy aby zdążyć przez przyjazdem milicji. Dziś w dobie demokracji czasu potrzeba znacznie więcej.


TJ


Więcej na ten temat


Wasze komentarze

64x64

Liwan napisał:

A ja poproszę o ciąg dalszy tej informacji. Lada chwila zawali się ogrodzenie koscioła od strony ul.Grochowskiej (daj Boże żeby nie było ofiar),zawali się do końca ogrodzenie kościoła od strony jeziorka.Jeżeli na naprawe ogrodzenia również potrzebna jest zgoda,to może warto to zrobić .
2014-06-02 12:55

Dodaj komentarz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Twoja-Praga.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii

Polub nasz fanpage i bądź na bieżąco

Polecamy

Bezpłatne ogłoszenia