Urodziny Pragi 2015 - Program

Dodano: 02.02.2015, modyfikacja: 04.02.2015
Zapraszamy wszystkich mieszkańców Warszawy, dużych i małych na wspólne świętowanie 367 Urodzin Pragi. Tegoroczna piątą już edycja Urodzin Pragi odbędzie się dniach 7-10 lutego 2015 roku w kilku praskich lokalizacjach.

W czasie Urodzin Pragi będzie okazja zwiedzenia praskich zakamarków, złożenia życzeń naszej kochanej dzielnicy, spróbowania jak smakowały pyzy z Różyca, dowiedzenia się, jak w Syrenim Grodzie niegdyś mówiono, no i oczywiście posłuchania praskich szlagierów w wykonaniu Kapeli Praskiej, a i nowych warsiaskich piosenek zespołu Teściowa Śpiewa w ArtBistro Stalowa52. W niedzielę zapraszamy na zabawy edukacyjne dzieci wspólnie z opiekunami do lokalu „8 stóp”. W poniedziałek odwiedzimy praskie szkoły i opowiemy o historii praskiego herbu. A wieczorem dla wychowanków Klubu Alternatywnego przygotowaliśmy wykład „Prażanin to brzmi dumnie”. We wtorek, 10 lutego, w same urodziny, Urząd Dzielnicy Praga Północ zaprasza na wspólne świętowanie.

To wszystko czeka na Was w dniach 7 – 10 lutego 2015, na warszawskiej Pradze.Program Urodzin Pragi 2015

Dzień 1 - Sobota, 7 lutego 2015

• „Ludzie, miejsca, historie - spacer w 367. urodziny Pragi”
Spacer z przewodnikiem miejskim
Start godz. 11.00 pod Katedrą św. Michała i Floriana.
Prowadzi: Adrian Gajewski (Spacerkiem po Warszawie)
W ramach obchodów Urodzin Pragi zapraszamy na spacer, na którym przybliżymy jej historię od czasów nadania praw miejskich przez Władysława IV aż po współczesność. Powiemy o najważniejszych praskich budowlach – tych istniejących, jak kościół św. Floriana czy cerkiew i tych które nie dotrwały do naszych czasów, jak synagoga. Opowiemy o fabryce kamieni młyńskich, praskich kapliczkach i bazarze Różyckiego, na którym zakończymy spacer. Na miejscu złożymy Pradze życzenia i poczęstujemy się praskim przysmakiem.

• „Życzysz sobie pyzę?”
Zapraszamy serdecznie do serca Pragi, na legendarny Bazar Różyckiego. Będzie okazja złożyć Pradze życzenia, zaśpiewać Sto Lat i spróbować jak smakują kultowe praskie pyzy.
Start: godz. 12.00
Za każde złożone życzenia mieszkańcy dostaną porcję tradycyjnych pyz „z Różyka”. Życzenia będą następnie publikowane na portalach i stronach internetowych.

• Koncerty i prezentacje urodzinowe
Lokal: ArtBistro Stalowa52
Start godz. 17.00

- Prezentacja o rewitalizacja kamienicy przy Stalowej 52
Godzina: 17.00

- Koncert Kapeli Praskiej
Godzina: 17.40

- „Gwara Warszawska... czyli o co się detalycznie rozchodzi"
Wykładzik o tym jak się w naszym ukochanym Syrenim Grodzie nigdyś mówiło. A może nadal się mówi? Gwara warszawska to swoista esencje charakteru stolicy. To przebojowość, humor i cwaniackość. To wszystko, co sprawiło, że miasto wciąż trwa i się rozwija. Chcemy zainteresować warszawiaków, zarówno tych rodowitych, jak i flancowanych, gwarą warszawską. Chcemy ocalić od zapomnienia język Warszawy, pokazać, że "warsiaska nawijka" zasługuję na uwagie.
Prowadzi: Martyna Górska, Stowarzyszenie Gwara Warszawska
Godzina: 18.40

- Koncert „Teściowa Śpiewa”
Teściowa i zięć kleją warszawsko-folkową nutę z mocnym odniesieniem do współczesności w warstwie tekstowej. Jednym słowem muzyczne naturszczyki.
Godzina: 20.00

- „Praga okiem Kolekcjonerów”
Zdjęcia praskich zakamarków wykonane przez członków Stowarzyszenia Kolekcjonerzy Czasu. Będą prezentowane podczas koncertów.
- „Praga po żydowsku”
Zdjęcia pozostałości po praskiej społeczności żydowskiej wykonane przez autorkę bloga „Warszawa po żydowsku”.

Dzień 2 - Niedziela, 8 lutego 2015

• Zabawy edukacyjne dla dzieci i młodzieży.
Lokal: 8 Stóp, ul. Ratuszowa 2
Godziny: 12:00 - 15:00
W programie liczne gry i zabawy dla dzieci, konkursy i zabawy z nagrodami oraz mały poczęstunek dla dzieci.

Dzień 3 - Poniedziałek, 9 lutego 2015

• Cykl wykładów dotyczących historii i znaczenia nadania praw miejskich Pradze 10-02-1648 r przez Króla Władysława IV.
Cykl wykładów dla uczniów i wychowanków kilku ośrodków na terenie Pragi, dotyczących historii Pragi (nadanie przywileju lokacyjnego, znaczenie i symbolika Herbu Pragi). W celu powtórzenia i zapamiętania wiedzy, po każdym wykładzie zostanie przeprowadzony konkurs z nagrodami.
• „Prażanin to brzmi dumnie”
wykład himalaisty Piotra Cieszewskiego dla wychowanków "Klubu Alternatywnego"
Lokal: Klub Alternatywny przy ul. 11-go Listopada 17/19
Godzina: 18:30

Dzień 4 - Wtorek, 10 lutego 2015

• Ogłoszenie wyników konkursu „Laurka na Urodziny Pragi” przeprowadzonego w czasie ferii zimowych w ośrodku ZOW im. Kazimierza „Dziadka” Lisieckiego.
• Godzina: 16.00 Uroczysta Sesja Rady Dzielnicy Praga-Północ w ZS Nr 15 przy ul. Jagiellońskiej 38.
Godzina: 16.30 Program artystyczny

Szczegóły wydarzeń:
www.facebook.com/urodzinypragi2015
http://www.praga-pn.waw.pl/
oraz na stronach organizatorów.

DO ZOBACZENIA!


mat. org.

Wasze komentarze

64x64

Darek napisał:

Bardzo się dziwię dlaczego nie mówi się nic o aptekarzu panu Różyckim, który dla Pragi uczynił tyle, że powinien mieć na Pradze swój pomnik. Przypomnę, że on z własnych pieniędzy wybudował dla praskiej społeczności szkołę Władysława IV , szpital praski, który do dzisiaj funkcjonuje, kolejkę dojazdową wąskotorową, którą osobiście jeździłem do Marek a która dowoziła ludzi do pracy. Kupił plac pod bazar i dał w użytkowanie społeczeństwu , właśnie "Bazar Różyckiego". Dla dzieci z Pragi zbudował Ogród Jordanowski. Dlaczego zapominamy o tym wielkim Polaku ? Kto dzisiaj z własnej kieszeni zafundowałby społeczeństwu tyle dobra? a przecież nie musiał tego robić. UWAŻAM ,ŻE NALEŻY MU SIĘ POMNIK !!!!
2015-02-12 19:48
64x64

Barbara napisał:

ciekawe ... szkoda, że z tej okazji nie ma tu żadnych ewentów w otwartym już przecież Muzeum Pragi. Jak na razie, to jestem przerażona panującą tam pustką no i tempem przygotowywania ekspozycji stałej.
2015-02-04 11:01

Dodaj komentarz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Twoja-Praga.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii

Polub nasz fanpage i bądź na bieżąco

Polecamy

Bezpłatne ogłoszenia