Skaryszewska 15. Wyższy standard w zabytkowej kamienicy

06.11.2015
W chwili zakończenia budowy pokryta wieloma detalami kamienica przy Skaryszewskiej 15 była najpiękniejszą na ulicy. Dziś, po wielu latach zapomnienia doczekała się tak długo oczekiwanego remontu.

Remont na Skaryszewskiej 15

Kamienica z historią

Już w latach 20-tych XX wieku budynek oprócz funkcji mieszkalnej służył celom oświatowym. To właśnie w okazałej kamienicy w narożniku Skaryszewskiej i Lubelskiej dzieci z Grochowa, Kamionka czy Saskiej Kępy uczęszczały do Szkoły Powszechnej nr 50. Ale to nie koniec ciekawostek, gdyż do czasu wybudowania domu zakonnego mieszkali w niej również Pallotyni z pobliskiego kościoła, jak również odbywała się produkcja odzieży. Obecnie Skaryszewska 15 jest ośrodkiem m.in. alternatywnej kultury.

Utracony detal

Na zdjęciu wykonanym tuż po wojnie widać jak bogato zdobiona była elewacja kamienicy. Niestety, została ona bezmyślnie zbita i dziś oryginalny detal zachował się tylko w bramie.

Nie tylko fasada

Trwające obecnie prace budowlane wykonywane przez firmę WIMAKS, a zlecone przez ZGN Praga Południe polegają na dociepleniu ściany szczytowej i stropu poddasza, remontu elewacji oraz remontu klatek schodowych wraz z wymianą instalacji elektrycznych. Projekt budowlany został uzgodniony z konserwatorem zabytków.

W 2012 roku kamienica została doposażona w instalację centralnego ogrzewania i ciepłej wody oraz przeprowadzono remont instalacji wodno-kanalizacyjnej.

TJ

Więcej na ten temat


Obiekty


GaleriaDodaj komentarz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Twoja-Praga.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii

Polub nasz fanpage i bądź na bieżąco

Polecamy

Bezpłatne ogłoszenia