Siedem progów na Brzeskiej. Czy będą kolejne?

01.04.2016
Brzeska to ulica wyjątkowa. W latach 40. XX wieku było na niej kilkanaście knajp, a dziś bezpieczeństwa pieszych strzeże aż siedem progów zwalniających i dwa azyle. Firma Tom-Bruk zakończyła właśnie ich układanie.

Progi zwalniające na Brzeskiej
40 km/h to nie wystarcza

Obowiązujące na ulicy ograniczenie szybkości do 40 km/h okazało się niewystarczające i dzielnica postanowiła zadbać o bezpieczeństwo pieszych poprzez montaż kilku progów i azyli.

Czy podobnych rozwiązań możemy się spodziewać wkrótce na innych ulicach Pragi Północ?

"Urząd Dzielnicy Praga-Północ m.st. Warszawy ma zamiar montować nowe progi na swoich drogach, jeśli będzie taka potrzeba czyli np. wnioski zgłoszenia od mieszkańców. Jednak jest to uzależnione od zgody inżyniera ruchu m.st. Warszawy oraz posiadanych środków finansowych" - odpowiada Beata Bielińska-Jacewicz, rzecznik Urzędu Dzielnicy Praga Północ.

Progi zwalniające odpowiedzialne za zanieczyszczenie powietrza?

Progi na Brzeskiej pojawiły się w chwili, kiedy na zachodzie Europy coraz częściej odchodzi się od tego typu rozwiązań. Według pomiarów Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Warszawie wynika, że w powietrzu, którym oddychają mieszkańcy, jest dwa i pół razy więcej pyłów pochodzących ze ścierających się klocków hamulcowych i opon niż ze spalin.

Może warto zastanowić się też co jest ważniejsze - bezpieczeństwo pieszych, czy szkodliwa dla zdrowia mieszkańców emisja pyłów i spalin. Hamowanie przed i przyspieszanie za progami zdecydowanie nie poprawi jakości powietrza, jakim oddychają mieszkańcy.

Być może należy poszukać innego, nowego rozwiązania, aby poskromić zbyt szybką i niebezpieczną jazdę kierowców. Bo, jak należy przypuszczać, Urząd i Inżynier Ruchu nie zdecydowaliby się na montaż progów bez ich zasadności.


TJ

Więcej na ten temat


Wasze komentarze

64x64

Tadek z Pragi I napisał:

Jako stary prażanin, wiem jaki tam jest ruch. Popieram takie akcje, pomału, powoli też się dojedzie.To nie lata 60-70, ze stały tam tylko dorożki i wozacy z węglem.
2016-04-03 19:56
64x64

Hania napisał:

Myślący kierowca na Brzeskiej jeżdzi wolno. Tam dzieci bawią się przy ulicy, przebiegają gdzie chcą, rodzice "nie mają czasu" się nimi zająć.Nie wszyscy oczywiście. Psy też wyskakują, ale one nie są stworzone do myślenia( ludzkiego).I piesi którzy są pod wpływem.......Po to są spowalniacze.!!!Tam jest niebezpiecznie, ale bez przesady.Ale bogatemu....
2016-04-01 15:56

Dodaj komentarz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Twoja-Praga.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii

Polub nasz fanpage i bądź na bieżąco

Polecamy

Bezpłatne ogłoszenia