Na nic odwołania. Inwestycja w Kolonii Posłów i Senatorów PPS coraz bliżej

19.04.2016
W samym środku zabytkowego układu urbanistycznego Kolonii Posłów i Senatorów PPS na Grochowie zostanie zbudowany nowoczesny budynek mieszkalny. Unikalna przedwojenna architektura, która przetrwała Hitlera i Stalina zostanie zakłócona przez współczesnych architektów.

Działka przy Szaserów 62 na Pradze Południe
Szaserów 62

Inwestycja polegająca na budowie 4-kondygnacyjnego budynku z garażem podziemnym ma być zrealizowana na pustej obecnie działce w narożniku ulicy Szaserów i Płowce.

"Sposób, w jaki Wydział Architektury Dzielnicy Praga Południe wydaje pozwolenia jest po prostu przerażający. Dodatkowo stanowisko konserwatora budzi duże zastrzeżenia. O ile zalecenia z 2011 r. kreują wymogi właściwe, o tyle to, w jaki sposób obecnie potraktowano inwestycję jest po prostu niezrozumiały. Przecież ta inwestycja może naruszyć nie tylko same budynki, ale i negatywnie wpłynąć na ich otoczenie. Ponadto jej realizacja może w konsekwencji nawet doprowadzić do degradacji wartości kulturowych miejsca - ulica Płowce w zasadzie dziś służy okolicznym mieszkańcom za mini-park - miejsce spacerów. Ludzie przychodzą tu aby popatrzeć na przedwojenną architekturę, posłuchać ptaków, odpocząć. Co się stanie z charakterem miejsca i zwyczajami mieszkańców w momencie gdy ulicę zaczną przecinać samochody dostawcze i kolejni klienci narożnego marketu?" - pisze do nas zaniepokojony mieszkaniec Grochowa.

Zastrzeżenia do decyzji o warunkach zabudowy podpisało ponad 70 mieszkańców. Zwracali uwagę m.in. na jej wysokość - zdecydowanie odbiegającą od obecnie istniejącej, czy też styl planowanego budynku, który powinien być zgodny z charakterem budynków, znajdujących się na chronionym obszarze. A tak się nie stanie, gdyż dach ma być płaski a nie mansardowy, na co zwracał w 2011 roku uwagę SKZ.

"Jutro wskazany projekt warunków zabudowy zyska moc prawną. Co dalej? Naprawdę nie jestem w stanie powiedzieć. Cała ta sprawa rodzi pytanie o to, czy zespół jest w jakikolwiek sposób chroniony, czy też nie." - kończy smutno swój list mieszkaniec Grochowa.


TJ

Więcej na ten temat
Wasze komentarze

64x64

majki napisał:

kolejny "pseudo milosnik" wypisuje paszkwile pod adresem developera. pewnie nie udalo sie wymusic haraczu za nie skladanie protestow.... ifrustracja jest. smutna polska Januszowa zawisc ...
2016-04-26 18:43
64x64

mieszkanka Grochowa napisał:

Jestem mieszkanką okolicznej kamienicy i jestem zdumiona tym artykułem. Autor nie znając etapu, na którym aktualnie znajduje się procedura no i zapewne nie widząc projektu, wypowiada się na temat przyszłej inwestycji. Ostatnio miałam okazję widzieć wstępną koncepcję, która była prezentowana mieszkańcom wspomnianego „zabytkowego” osiedla. Zgodne z tą koncepcją na działce ma powstać elegancka kamienica zaprojektowana z poszanowaniem charakteru całego osiedla. W kamienicy nie jest przewidziany handel, tak więc trudno powiedzieć skąd autor ma takie informacje i snuje przypuszczenia na temat dostaw ? Ja będę dumna, że po sąsiedzku powstanie tak piękny i elegancki budynek i trzymam kciuki za inwestora, żeby przetrwał krytykę i próby blokady tej inwestycji ze strony osób niedoinformowanych lub po prostu blokujących dla „zasady blokowania” co niestety jest częstą praktyką. Sugeruję też sprawdzić czy rzeczywiście nadal 70 osób jest przeciwnych inwestycji… bo ja na przykład nie jestem ! Projekt bardzo mi się podoba, wiem że nie tylko mnie !
2016-04-25 12:09
64x64

TCL napisał:

Inny przyklad to inwestycja HM Invest przy Garibaldiego 5, wscisnieta miedzy Grzybki i toporne, robotnicze domy powstale w 1955. Pasuje jak kwiatek do kozucha, kompletnie rujnuje panujacy tam jako taki lad architektoniczny. Odnosze wrazenie, ze ten dom byl projektowany pod zupelnie inna lokalizacje
2016-04-19 16:31
64x64

Mieszkanka Pragi Płd napisał:

Cyt: "Sposób, w jaki Wydział Architektury Dzielnicy Praga Południe wydaje pozwolenia jest po prostu przerażający". - To niestety prawda. Inwerstycje realizowane na Gocławiu, Grochowie i Saskiej Kępie przez ostatnie 5 lat dedykowane są niestety deweloperom - nie mieszkańcom. Najlepszym przykłądem jest Osiedle Saska, zabudowa Jeziorka Gocławskiego, niedawno oddana, inwestycja nad Balatonem. Wygląda na to, że zostanie niedługo zabudowany każdy fragment zieleni. Nowe budynki powstają, a natężenie ruchu samochodowego w dzielnicy się poagarsza. Ciekawe jest również to, że nowi mieszkańcy korzystają wyłącznie z usług usytuowanych na starych osiedlach i nie mam na myśli Biedronek, Tesco i Lidlów, a szkoły, przychodnie, itp.. Przede wszystkim władze naszej dzielnicy nie dbają o RÓWNOWAGĘ pomiędzy wszystkimi elementami przestrzeni, włącznie z jej estetyką i funkcjami przestrzeni lokalnej.
2016-04-19 12:13

Dodaj komentarz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Twoja-Praga.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii

Polub nasz fanpage i bądź na bieżąco

Polecamy

Bezpłatne ogłoszenia