Zamknięta ulica - OTWARTA ZĄBKOWSKA 2016

Dodano: 12.07.2016, modyfikacja: 12.07.2016
W trzeci weekend lipca (16-17.07) na kulturalnej mapie Warszawy po raz drugi zagości festiwal OTWARTA ZĄBKOWSKA. Wydarzenie jest realizowane w ramach miejskiego Zintegrowanego Programu Rewitalizacji we współpracy Teatru Powszechnego w Warszawie z praskimi animatorami, artystami, klubami i organizacjami pozarządowymi, Muzeum Warszawskiej Pragi, Centrum Praskim Koneser i Campus Warsaw. Wydarzenia zaplanowano na lipiec i sierpień br.

Ulica Ząbkowska 2016
Siedem weekendów atrakcji

W tym roku ulica Ząbkowska zostanie zamknięta dla ruchu drogowego aż w siedem weekendów. Najwięcej wydarzeń przewidziano na trzy: 16-17.07, 30-31.07 oraz 20-21.08. W tym czasie ulica stanie się sceną dla różnorodnych działań kulturalnych.

OTWARTA ZĄBKOWSKA to zapoczątkowana rok temu formuła działań artystycznych, która wyniknęła
z potrzeby zamanifestowania przez praskie środowiska twórcze swojej obecności, przypomnienia, że rewitalizacja Pragi zaczęła się od ich pojawienia się na Pradze blisko dwadzieścia lat temu. Zamknięta dla ruchu drogowego ulica Ząbkowska po raz kolejny stanie się deptakiem i sceną, a sąsiadujące z nią podwórka, placyki i zaułki - teatrem, pracownią, klubem poetyckim, miejscem zabawy, ale przede wszystkim SPOTKANIA. Pierwsza edycja pokazała, że otoczenie ulicy Ząbkowskiej potrafi współpracować i aktywnie współuczestniczyć w działaniu.

- Dzięki zaangażowaniu lokalnej społeczności OTWARTA ZĄBKOWSKA stała się swoistym forum
społecznościowym. Udało się zintegrować środowiska artystów, przedsiębiorców, społeczników i mieszkańców dzielnicy, znieść podział na estradę i widownię, gospodarzy i gości. W tym roku również stawiamy na współpracę – mówią twórcy i inicjatorzy projektu: Klaudia Kudelska, Maria Dąbrowska-Majewska, Paulina Dmitruk, Krzysiek Kudelski, Bartosz Świętek, Andrzej Zielak Iwulski, Tomek Kaliński i Miron Zajfert.

W ramach wydarzenia odbędą się koncerty (m.in. Natalii Kukulskiej - w formule silent disco), plener
miejski, wystawy, a także zainicjowana w zeszłym roku Parada Kundelków i Psów Łaciatych. Ponownie zagości Otwarty Antykwariat oraz po raz pierwszy - Otwarta Strefa Twórców. Wzdłuż ulicy zostanie rozstawiony stół - aktywne miejsce spotkań.

- W zeszłym roku, przy pierwszej edycji festiwalu, sprawdziła się formuła zamkniętej ulicy i to co się na niej działo. Był to również test, jak takie rozwiązanie ma wpływ na ruch drogowy w tej części miasta. Zaangażowanie społeczności lokalnej i zamknięcia ulic dla ruchu są zapisane w Zintegrowanym Programie Rewitalizacji m.st. Warszawy - podkreśla Michał Olszewski, wiceprezydent stolicy.

OTWARTA ZĄBKOWSKA zapowiada się jako jedno z najciekawszych wydarzeń w stolicy tego lata –
interdyscyplinarne, angażujące rozmaite dziedziny sztuki: literaturę, muzykę, film, sztuki plastyczne i wizualne, teatr i kulinaria. Uzupełnione o różnorodne działania i wpisane w lokalny charakter warsztaty edukacyjne, artystyczne i hobbystyczne, happeningi i akcje w przestrzeni jedynej takiej ulicy w Warszawie pozwoli upomnieć się o Pragę, wskazując na jej niezwykłą rolę w miejskiej tkance stolicy.

OTWARTA ZĄBKOWSKA to możliwość spotkania między innymi z Natalią Kukulską, Fonetyką, Kapelą
Warszawiaki czy Naked Mind.

Wpadnijcie na Pragę. SPOTKAJMY się na OTWARTEJ ZĄBKOWSKIEJ.

Więcej informacji: www.otwartazabkowska.pl i Facebook/OtwartaZabkowska


PD/BI/TJ

Firmy i Instytucje

Wasze komentarze

64x64

mlodziak88 napisał:

Ząbkowska to naprawdę wieka szansa dla Pragi. Jest to miejsce które przyciąga naprawdę wielu ludzi na Pragę i na szczęście sprawia że mity dotyczące prawej części Warszawy przestają istnieć. Wiele osób przekonało się o tym i odwiedza Pragę nie tylko w weekendy ale i w tygodniu ponieważ zawsze dzieje się tam coś fajnego. Sam mieszkałem kilka lat w okolicy Ząbkowskiej i wspominam ten okres naprawdę super!
2016-07-20 15:52
64x64

Lokator napisał:

Wpadnijcie na Zabkowska, a jej mieszkańcy znów nie będą mogli się wyspać, bo do rana będą słuchać Waszych języków, a rano pójdą niewyspani dopracować, przedziałach się przez kałuże moczu i sterty butelek jakie zostawiać po sobie, Wy kulturalnie goście. Won z Zabkowskiej
2016-07-13 07:08

Dodaj komentarz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Twoja-Praga.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii

Polub nasz fanpage i bądź na bieżąco

Polecamy

Bezpłatne ogłoszenia