Drzewo niczyje?

25.08.2016
"Wózek roztrzaskał się w drobny mak". "Matka i dziecko zostali ranni i przewiezieni do szpitala. Wózek jest całkowicie zniszczony”. "Drzewo upadło na wózek dziecięcy. Ranne jest dziecko i jego mama". To tylko kilka tytułów, jakie alarmowały o tragicznym wypadku z 10 czerwca br., który miał miejsce w Al. Waszyngtona w okolicy Parku Skaryszewskiego.

Miejsce zdarzenia, fot. Straż Miejska

Konar roztrzaskał dziecięcy wózek

Zniszczony wózek, fot. Straż MiejskaPod naporem wiatru ogromny konar roztrzaskał dziecięcy wózek raniąc mamę z dzieckiem. Ta tragiczna sytuacja miała miejsce przy jednej z głównych arterii Warszawy. Drzewo - jak się okazało po pisemnej odpowiedzi Zarządu Oczyszczania Miasta (ZOM) na mój wniosek - było po prostu niczyje. Skoro niczyje, to niestety nikt się nim nie zajmował.

Drzewo było wypróchniałe i w rozkładzie oraz pochylone w stronę chodnika - skrupulatnie opisuje je urzędnik ZOM. W kolejnym zdaniu odpowiedź jednak coraz bardziej zaskakuje. Otóż jak się okazuje, działka na której stało drzewo administrowana powinna być przez miasto Warszawę, ale z racji, że leży w bliskości Parku Skaryszewskiego to (w przekonaniu urzędników) terenem tym zajmował się… Urząd Dzielnicy Praga-Południe. Drzewo więc było niczyje i jak wskazuje ZOM (...) w ostatnich latach ZOM nie zajmował się drzewostanem na przedmiotowym terenie, uznając go za teren parku.

Nie czas i miejsce na stawianie zarzutów, bo i też są od tego inne organy. Warto jednak jednoznacznie wskazać, że poprzez zaniedbania i zaniechania urzędników doszło do wypadku, który mógł przybrać tragiczny koniec. Całe zajście jest jednak przyczynkiem do dyskusji nie tylko o drzewostanie po prawej stronie Wisły, ale również o skuteczności wszystkich służb miejskich. Ile jeszcze takich niczyich drzew "pochylonych w stronę chodnika" zagraża mieszkańcom dzielnicy? Jak to się ma do zapowiedzianego przez miasto powołania kolejnego biura ds. koordynacji terenów zielonych?

Dariusz Lasocki

Artykuł opublikowany w WARSZAWSKO-PRASKIM
CZASOPIŚMIE SPOŁECZNO-SAMORZĄDOWYM
nr 15/2016 (664)


Dodaj komentarz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Twoja-Praga.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii

Polub nasz fanpage i bądź na bieżąco

Polecamy

Bezpłatne ogłoszenia