Czujnik monitoruje jakość powietrza na Saskiej Kępie

06.12.2017
Starania o zainstalowanie czujnika mierzącego jakość powietrza w dzielnicy Praga Południe zakończyły się sukcesem. Od zeszłego tygodnia za pośrednictwem systemu Airly można sprawdzić poziom zanieczyszczenia powietrza w sercu Saskiej Kępy. Zakup czujnik i jego obsługa na najbliższe dwa lata został ufundowany przez serwis Saska Kępa z pasją, a stało się to możliwe dzięki funduszom pozyskanym z reklam oraz dzięki aktywnym użytkownikom portalu Saska Kępa z pasją.
Inicjator serwisu Saska Kępa z pasją podkreśla: „Saska Kępa to piękna, tonąca w zieleni willowa enklawa, tuż obok której znajduje się jeden z największych i najbardziej urokliwych parków w Warszawie – Park Skaryszewski. Jest to to idealne miejsce na długie spacery, jednak w dniach, kiedy stężenie zanieczyszczeń w powietrzu jest naprawdę wysokie, lepiej zostać w domu. Musimy być świadomi tego, czym oddychamy, a mamy powód do zmartwień, ponieważ jakość naszego powietrza pozostawia wiele do życzenia.

Montaż sensora wpisuje się w misję naszego serwisu i mamy nadzieję, że pomożemy naszym sąsiadom”.

Smog jest plagą polskich miast, jednak problem ten nie doczekał się jeszcze poważnego potraktowania odpowiadającego skali zagrożeń. Niestety wpływ zanieczyszczonego powietrza na zdrowie ludzkie nie jest uwzględniany w planach rozwoju miast – wciąż zabudowywane są kanały przewietrzania, wydawane są zgody na powstawanie tras o dużym natężeniu ruchu w pobliżu miejsc zamieszkałych przez ludzi, brakuje także akcji edukacyjnych w tym zakresie. Pierwszym krokiem do poprawy tej sytuacji jest szerzenie świadomości wśród ludzi na temat zagrożeń płynących z oddychania zanieczyszczonym powietrzem oraz umożliwienie lokalizacji źródła problemu.

Zainstalowany sensor, podłączony do sieci Airly, zbiera, przetwarza i interpretuje dane w czasie rzeczywistym. Następnie na ich podstawie na mapie online oznacza informacje o jakości powietrza. Sensory Airly mierzą poziom stężenia pyłów zawieszonych PM2.5 oraz PM10, temperaturę i wilgotność powietrza, a także ciśnienie atmosferyczne.

Sprzęt pozwala na uzyskanie bardzo dokładnych danych na wąskim obszarze. Oczywiście sam system nie sprawi, że smog zniknie z naszej dzielnicy, ale wierzymy, że świadomość mieszkańców zmobilizuje wszystkich do działania. Liczymy, że powszechny dostęp do wiedzy na temat jakości wdychanego powietrza przełoży się na zmianę dotychczasowych zachowań poszczególnych jednostek w kwestii segregacji odpadów, wyboru oleju napędowego czy środka transportu. Mamy także nadzieję, że ta oddolna inicjatywa zarazi chęcią do działania władze dzielnicy oraz inne organy, które mają realny wpływ na ograniczenie smogu w naszym mieście.

Dane z naszego sensora można w czasie rzeczywistym sprawdzać na naszej stronie
www.saskakepa.waw.pl oraz na mapach systemu Airly.

IPWięcej na ten temat


Wasze komentarze

64x64

do KBK napisał:

Dane są prezentowane na główniej stronie. Proszę się dokładnie przyjrzeć
2018-02-04 00:05
64x64

KBK napisał:

Wszedłem na stronę www.saskakepa.waw.pl (jak sugerowani w tekście powyżej) i danych z czujnika nie ma :(. Trochę wstyd.
2018-02-03 17:00

Dodaj komentarz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Twoja-Praga.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii

Polub nasz fanpage i bądź na bieżąco

Polecamy

Bezpłatne ogłoszenia