Praga ma swoją tężnię solankową
Dodano: 23.04.2018, modyfikacja: 23.04.2018
![]() |
fot. Kamil Ciepieńko |
Mikroklimat na praskim placu
- Tężnia oczyszcza powietrze i poprawia samopoczucie, a mikroklimat tężni pomoże nam nabrać sił - mówi radny ze stowarzyszenia Kocham Pragę - Kamil Ciepieńko będący jednocześnie pomysłodawcą jej budowy.
Tężnia powstała z drewna i gałęzi tarniny, na które spływa solanka rozbijając się o poszczególne gałązki. Ten prosty proces wytwarza wokół mikroklimat, który pomaga m.in. w profilaktyce i leczeniu wielu schorzeń, a także w przypadku ogólnego wyczerpania. Największe tężnie w Europie znajdują się w Ciechocinku, podobne konstrukcje znajdziemy też w Konstancinie i Legionowie, a od teraz również na Pradze. Sugerowany czas pobytu w bezpośredniej bliskości tężni to 15-30 minut.
- Pomysł budowy tężni na placu, to próba ożywienia tego miejsca. Przez lata zaniedbany plac w końcu wraca do mieszkańców - mówi Ciepieńko.
Solanka, która przyjechała na Pragę prosto z Ciechocinka została przebadana przez Zakład Analityki Żywności i Ochrony Środowiska, Wydziału Technologii i Inżynierii Chemicznej Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego w Bydgoszczy.
Tężnie coraz popularniejsze
Tężnia na pl. Hallera została zrealizowana z budżetu partycypacyjnego. Wkrótce głosami mieszańców powstaną podobnie konstrukcje w Wesołej, Starej Miłośnie, w parku Sowińskiego na Woli oraz w parku Jana Pawła II na Ursynowie. OD lipca 2017 roku działa tężnia w Marysinie Wawerskim.
KC/TJ
Więcej na ten temat
|
|
Najczęściej czytane
Najnowsze informacje
wstecz
Wasze komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Twoja-Praga.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii