"Selekcja" Jana Czaplińskiego - Teatr Wytwórnia

"Selekcja” porusza problem seryjnych morderców oraz perwersyjnej fascynacji ludźmi, których uznajemy za chorych, niebezpiecznych, strasznych i przerażających. Twórcy chcą tę fascynację nazwać, zbadać, zrozumieć, a nawet wyśmiać… Spektakl jest też próbą sprawdzenia co da połączenie najsłynniejszych seryjnych morderców w teatralny kolaż, w ramach którego będzie musiało dojść do szczególnego rodzaju konkurencji – który z nich ma więcej racji? Który jest lepszy? Z którym bylibyśmy w stanie się zgodzić?

W spektaklu występują zarówno postacie prawdziwe, jak i fikcyjne – np. status postaci Patricka Beytmana ma tu równy status z Tedem Bundym. To zrównanie wynika z przekonania o uzupełniających się wzajemnie popkulturze i rzeczywistości – w pewnym sensie można bowiem uznać, że rola Bundy’ego jest taka sama jak rola Beytmana. Jest to rola oczyszczenia.

"Selekcja” jest spektaklem pełnym barwnych postaci, przebieranek oraz szybkiej akcji. Na scenie odbywa się ciągła, żywa rywalizacja. Bohaterowie zostają przedstawieni, nie jako mordercy, więźniowie, degeneraci, tylko jako postacie, które zostały wchłonięte przez rzeczywistość
i społeczeństwo jako coś normalnego. Coś, co nie oburza, nie wywołuje pytań, po prostu jest… Będą walczyć na scenie o swoje ikoniczne statusy morderców oraz o uznanie ich wyjątkowości, bo świat najwyraźniej uznał ich za niegodnych uwagi, a tym samym uznał ich… niewinność.

autor: Jan Czapliński
reżyseria: Piotr Ratajczak
kostiumy i scenografia: Grupa Mixer

występują: Agnieszka Przepiórska, Ernest Nita, Filip Perkowski, Tomasz Pisarek

premiera: 15.10.2010

źródło: www.teatrwytwornia.pl

Kiedy:
Brak terminu

Gdzie:
Teatr Wytwórnia, ul. Markowska 18

Bilety:
25 zł (normalny), 15 zł (ulgowy)Dodaj komentarz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Twoja-Praga.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii

Polub nasz fanpage i bądź na bieżąco

Polecamy

Bezpłatne ogłoszenia