Port Praski

Port Praski, fot. Tomasz JaroszPort Praski został zbudowany na terenach pradoliny Wisły pomiędzy nasypem kolejowym od strony ul. Sokolej i ulicami Jagiellońską, Zamoyskiego i Okrzei.

Plany utworzenia tutejszego portu rzecznego powstały jeszcze przed I wojną światową. Jednak dopiero w okresie międzywojennym powstał port ten zwany wówczas Nowym Portem.

Na obszarze około 38 ha powstały trzy baseny portowe o częściowo murowanych nabrzeżach istniejące do dzisiaj.

Port służył do przeładunku towarów i jako port zimowy.

Swoją funkcję pełnił do 1963 roku kiedy to oddano do użytku nowy port na Żeraniu.

Dziś jest zupełnie pusty, a tradycje żeglugi śródlądowej podtrzymują jedynie policjanci z komisariatu rzecznego. W przyszłości ma tu powstać nowoczesne centrum Pragi...

W połowie lipca 2011 roku spółka Port Praski zależna Elektrimu kontrolowanego przez Zygmunta Solorza-Żaka, dostał pozwolenia środowiskowe dla inwestycji na tym terenie.


MP/TJ/WI

Ciekawostki

  • Pierwotnie planowano zbudowanie pięciu basenów portowych.
  • Po zbudowaniu Mostu Świętokrzyskiego teren został przekazany firmie Elektrim w ramach rozliczenia kosztów budowy. Teren miał być wykorzystany pod zabudowę handlową i mieszkaniową. Ze względu na brak miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego i liczne trudności w uzyskaniu warunków zabudowy terenu dotychczas nie zostały uruchomione żadne inwestycje.
  • W czasach funkcjonowania Jarmarku Europa cześć kupców przechowywało towar w dawnych magazynach portowych.
  • Reliktem pradoliny Wisły jest też Jeziorko Kamionkowskie w nieodległym Parku Skaryszewskim.

Więcej na ten temat


Galeria
Wasze komentarze

64x64

DariaWawa napisał:

Ja się bardzo cieszę, że ten teren nabrał europejskiego wyglądu. Teraz przyjemnie się na to patrzy, a jeszcze lepiej się tu mieszka:) Piękne nowoczesne budynki i doskonale skomunikowana okolica. Czego chcieć więcej ?:)
2022-01-13 14:47
64x64

IWONA .R napisał:

ŻEGLUGA WARSZAWSKA I PORT DZIAŁAŁY DO LAT 80- TYCH PRACOWAŁAM TAM DO ROKU 1978. NIE ROZUMIEM CZEMU NIE MA ŻADNEGO ŚLADU ŻADNYCH ZDJĘĆ NIE MOGĘ ZNALEŹĆ W INTERNECIE OCZYWIŚCIE ŻE SZKODA PORTU I PRZYRODY WOKÓŁ NIEGO
2018-03-04 19:53
64x64

Tachion napisał:

Szkoda, czego(?): 1. Portu, który nie funkcjonuje od 1968 roku, a więc już dłużej niż w ogóle funkcjonował... 2. Przyrody, która dziko zabrała ten teren, wcześniej zagospodarowany przez człowieka... Mity o kilkusetletnich drzewach, które porastają teren, który był "łysy" jeszcze kilkadziesiąt lat temu... Ponadto ta część, która jest najcenniejsza ze względu przyrodniczego (łęg przy pierwszym basenie od strony Wisły) ma pozostać nienaruszony. 3. Zabytków? Jakich? Tych trzech-czterech kamienic z przełomu XIX i XX wieku, niskiego, jak ówczesne czasy standardu, które obecnie są ruinami... Się zastanawiam, czemu w obecnym budynku mieszkalnym na Krowiej, rzekomo "zabytkowa" dawna fabryka ślusarska została wkomponowana - może dlatego, że teraz taki trend, jak "Manufaktura" w Łodzi wkomponowuje fabrykę Izraela Poznańskiego, czy "Galeria Kazimierz" w Krakowie wkomponowuje starą gazownię... Fajnie to wygląda, nawet funkcjonalne... Z tymi pozostałymi trzema kamienicami można zrobić tak samo.
2016-01-02 20:11
64x64

ekolog napisał:

szkoda portu ,przyrody,zabytków.
2015-03-10 16:41

Dodaj komentarz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Twoja-Praga.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii

Polub nasz fanpage i bądź na bieżąco

Polecamy

Bezpłatne ogłoszenia