Głaz upamiętniający wizytę Marszałka Józefa Piłsudskiego

Głaz z tablicą upamiętniający wizytę Marszałka Józefa Piłsudskiego ustawiony jest przy ul. Mińskiej 25 na Kamionku w dzielnicy Praga Południe w Warszawie.

Głaz został odsłonięty z inicjatywy Towarzystwa Przyjaciół Warszawy w dniu imienin Marszałka tj. 19 marca 1990 roku.

Miejsce ma przypominać, że Józef Piłsudski po powrocie z więzienia w Magdeburgu, w dniu 10 listopada 1918 r. odwiedził Aleksandrę Szczerbińską oraz swoją dziewięciomiesięczną córeczkę Wandę w domu, który mieścił się przy ulicy Mińskiej 25, zaś sam nieistniejący dziś budynek znajdował się na terenie wytwórni amunicji, późniejszego "Pocisku".

Oto wspomnienia samej późniejszej żony Marszałka: "Był 10 listopada. Padał deszcz, było zimno i pochmurno. Ujrzałam na ulicy Janinę Prystorową. Zakomunikowała mi, że mąż wrócił i prosił o zawiadomienie, że będzie u mnie. Nareszcie po południu udało mu się wyrwać z Warszawy i przyjechać do nas na Pragę [sic!]. Wiadomość, że przyjedzie, rozeszła się lotem ptaka. Wobec tego, że była niedziela, robotnicy wylegli z domów i pełni radości czekali na ulicach, którymi miał przejeżdżać. Przed domem, w którym mieszkałam zebrał się tłum. Kiedy nadjechał, entuzjazm był niesamowity. Ja na spotkanie z pokoju mego nie wyszłam, tylko czekałam w mieszkaniu. Nie lubiłam nigdy okazywać moich uczuć wobec innych." Źródło [Aleksandra Piłsudska, "Wspomnienia", Londyn 1985, wyd. Instytut Józefa Piłsudskiego]

W maju 2019 roku w związku z budową na tym terenie nowego budynku mieszkalnego pod nr 23 głaz zdemontowano i poddano konserwacji. Powrócił oddalony o 3-4 metry od pierwotnego ustawiania w listopadzie 2020 roku.

TJ/WI/TP

Ciekawostki

  • Tablice osłoniła wnuczka Józefa Piłsudskiego - Joanna Onyszkiewicz.
  • Głaz waży dokładnie 9.5 tony.

Więcej na ten temat


Obiekty


Galeria


Wasze komentarze

64x64

Rafał Wodzicki napisał:

Mama znała obie córki Piłsudskiego, bo chodziła do tej samej szkoły na Ochocie na Białobrzeskiej (Szachtmajerowej). Spotykały się do śmierci w środowisku AK Ochota. ja tu pracowałem w początkowym okresie istnienia Szybkiej Kolei Miejskiej.
2018-04-28 19:59
64x64

Arkadiusz napisał:

Glaz widze caly czas z mojego okna.
2013-01-28 07:18

Dodaj komentarz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Twoja-Praga.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii

Polub nasz fanpage i bądź na bieżąco

Polecamy

Bezpłatne ogłoszenia