Żupnicza

Ulica ŻupniczaUlica Żupnicza na Kamionku w dzielnicy Praga Południe w Warszawie biegnie od ulicy Bliskiej do ulicy Chodakowskiej.

Została wytyczona na terenie dawnych pól skaryszewskich na początku lat 60-tych XX wieku. Ulokowały się wówczas przy niej tak znane zakłady jak: Zakład Wytwórstwa Urządzeń Telefonicznych im. Komuny Paryskiej (ZWUT), Warszawska Fabryka Motocykli (WFM) czy Drukarnia im. Rewolucji Październikowej.

W 1970 roku w pobliżu powstało nieco kameralne Osiedle Bliska w którego skład wchodzą 3 budynki 10 piętrowe.

Obecna ulica Żupnicza nadal zachowała charakter przemysłowy. W miejscu ZWUT'u ulokowała się firma Siemens. Po przeciwnej stornie na dawnych terenach po fabrycznych od 2010 roku prężnie działa Soho Factory.

22 maja 2019 pod nr 27 poświęcono kaplicę w Ośrodku Duszpasterskim pw. św. Rity.

W latach 2019-2021 pod nr 25 i 25A firma deweloperska Robyg wzniosła dwa budynki mieszkalne w ramach inwestycji mieszkaniowej "Arte Praga".

W latach 2021-2022 pod nr 15 został wzniesiony pawilon handlowy sieci - Lidl.

TJ

Ciekawostki

  • Ślady planowanej ulicy Żupniczej można znaleźć na planie Warszawy z 1926 roku.
  • W planach jest przedłużenie do ulicy Podskarbińskiej.

Więcej na ten temat


Obiekty


Firmy i Instytucje


Wasze komentarze

64x64

tomasz k. napisał:

Zakł.Wytwórcze Urz.Telefonicznych– miały być.bogatą historię. Pierwszy zakład, był prywatny na ul.Grochowskiej, którego właścicielem był spolonizowany Niemiec ‐– Pesh.Po odzyskaniu niepodległości w 1920 r. Zakład przeszedł pod zarząd Państwa i nazywał się PZT –do i w czas wojny.Po wojnie zmieniono nazwę na ZWUT. W II połowie lat 50 ub.wieku , zakład rozbudowano po przydzieleniu terenu na ul.Żupniczej 11. W szalonych latach 70 ‐tych, dla potrzeb produkcji na licencji francuskiej, przy ulicy Chodakowskiej/obok torów kolei ,powstał kompleks budynków z zamiarem wielkich planów których zwieńczeniem , miał być wielokondygnacyjny budynek pn.BUT – Biur Usług Technicznych.Dziś na Grochowskiej stoją apartamentowce.Na Żupniczej 11 f–ma Siemens/do niedawna Siemens – ZWUT/ a przy Chodakowskiej, nawet brak śladu.Po stronie przeciwnej do terenów dawnego ZWUT , ciągnęły się zabudowania Polskich Zakładów Optycznych — dziś apartamenty .Wspomniana Drukarnia, to w zasadzie nic wspólnego z ul.Żupniczą nie miała.Drukarnia ulokowana była na rogu Mińskiej i Chodakowskiej.Jeśli coś się pisze, to lepiej sprawdzić.
2024-01-11 01:32
64x64

Jarek napisał:

Poprawa nazwa firmy to Siemens
2023-03-26 11:14

Dodaj komentarz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Twoja-Praga.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii

Polub nasz fanpage i bądź na bieżąco

Polecamy

Bezpłatne ogłoszenia