Brzeska 18

Brzeska 18 w WarszawieUlica Brzeska 18 - kamienica mieszkalna na Starej Pradze w dzielnicy Praga Północ w Warszawie.

Pięciopiętrowa kamienica została wzniesiona w 1914 roku dla Menachema Rotlewiego. Składa się z kamienicy frontowej oraz 3 oficyn, tworzących wspólnie klimatyczne patio. Na parterze jest kilka lokali usługowych.

W okresie dwudziestolecia międzywojennego na Brzeskiej 18 mieściła się m.in. piekarnia i liczne manufaktury, które zaopatrywały stragany kupców z sąsiedniego Bazaru Różyckiego.

Tuż przed wybuchem II wojny była własnością Szlama i Fajga Szymonowicz.

W 1945 roku kamienica przy Brzeskiej 18 przeszła na podstawie dekretu Bieruta na własność miasta.

3 lipca 1990 roku kamienica oraz z oficynami została objęta ochroną konserwatorską.

2 grudnia 2008 roku niszczejący budynek został odzyskany przez spadkobierców właściciela. W chwili zmiany reprywatyzacji przy Brzeskiej 18 było zameldowanych 27 osób. W 2009 roku z uwagi na stan nieruchomości ostatni lokatorzy opuścili budynek.

W 2015 roku budynek został zakupiony przez spółkę celową powołaną przez Magmillon. W tym samym roku rozpoczęły się prace budowlane mające na celu kompleksową rewitalizację kamienicy.


TJ


Ciekawostki

  • Po wojnie pod tym adresem działał znany w całej dzielnicy sklep rybny. Dlatego czasami kamienica bywa nazywana "Kamienica Rybaka".

Więcej na ten temat


Galeria


Brzeska 18 na PradzeBrzeska 18 na PradzeBrzeska 18 na PradzeBrzeska 18 na PradzeBrzeska 18 na PradzeBrzeska 18 na Pradze

Dodaj komentarz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Twoja-Praga.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii

Polub nasz fanpage i bądź na bieżąco

Polecamy

Bezpłatne ogłoszenia