Radzymińska 49

Radzymińska 49 w WarszawieUlica Radzymińska 49 - kamienica mieszkalna na Szmulowiźnie w dzielnicy Praga Północ w Warszawie.

Piętrowa, murowana kamieniczka została wzniesiona około 1860 roku dla żydowskiej rodziny Gruntmanów. Był to wówczas jeden z pierwszym murowanych budynków na Szmulowiźnie.

Tuż przed wybuchem II wojny światowej należała do Jana, Tomasza i Piotra Żochowskich.

1945 roku dworek przy Radzymińskiej 49 na podstawie dekretu Bieruta przeszedł na własność miasta

w 1954 roku dokonano remontu budynku.

W dniu 1 lipca 1965 roku obiekt został objęty ochroną konserwatora zabytków.

W 2012 roku kamienica została zwrócona spadkobiercom. Od tego czasu trwają starają o skreślenie obiekty z rejestru zabytków.

Aktualnie budynek grozi zawaleniem. Ostrzegają o tym odpowiednie tabliczki.

TJ

Ciekawostki

  • Od 1930 roku w budynku mieścił się zakład fotograficzny, jeden z najstarszych na Pradze. Został on założony pod nazwą "Ogniwo" przez Józefę i Henryka Konarzewskich. Zakład przejęła później ich córka z mężem, Stanisława i Stanisław Gałązkowie, przemianowując jego nazwę na Zakład Fotograficzny St. Gałązka, a od 1973 roku do 2014 roku prowadziła go ich córka, Ewa Tułak, która zmieniła nazwę zakładu na Foto Gałązka. Sąsiedni lokal zajmował magiel.
  • 1 lutego 2018 roku zawalił się fragment ściany frontowej pustostanu.

Więcej na ten temat


Firmy


Galeria


Radzymińska 49 na Pradze


Wasze komentarze

64x64

Jola napisał:

Mam zdjęcie ślubne rodziców z 1937 roku oraz komunijne mojego kuzyna z czerwca 1941 roku zrobione w Zakładzie Fotograficznym "Ogniwo". Moi rodzice mieszkali na Pradze-Północ, a ojciec jako młody człowiek pracował do Powstania Warszawskiego w wydawnictwie Pana Mortkowicza. Trójka moich dzieci wróciła do Warszawy, z której rodzice jakiś czas po wojnie wyjechali na Śląsk z grupą księgarzy. Ja urodziłam się już w Katowicach, moje rodzeństwo jeszcze w Warszawie.
2017-08-21 16:22
64x64

beata napisał:

mam zdjecie slubne dziadków zrobione w tym zakladzie kiedy nosil nazwę Ogniwo
2017-03-16 16:45

Dodaj komentarz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Twoja-Praga.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii

Polub nasz fanpage i bądź na bieżąco

Polecamy

Bezpłatne ogłoszenia