Środkowa 25

Środkowa 25 w WarszawieUlica Środkowa 25 - kamienica wielorodzinna na Nowej Pradze w dzielnicy Praga Północ w Warszawie.

Czteropiętrowa kamienica została wzniesiona w latach 1911-1912 dla Antoniego Rudnickiego. Posiada kilkadziesiąt lokali mieszkalnych i kilka lokali użytkowych.

Tuż przed wybuchem wojny właścicielem nieruchomości był Helena Pokrzywińska i małżeństwo Domańskich.

W 1945 roku kamienica przeszła na podstawie dekretu Bieruta na własność miasta.

Obiekt jest ujęty w gminnej ewidencji zabytków.

TJ

Ciekawostki>

  • Z 1897 roku pochodzi informacja o dwuklasowej szkolę żeńskiej Wandy Gizińskiej działającej pod nr 25. Szkoła przestała funkcjonować przed w 1900 roku.
  • W kamienicy mieszkała akuszerka Władysława Orzechowska.
  • Data budowy zaznaczona na elewacji.
  • Pod tym adres znajdują się dwie kapliczki.
  • - Chciałbym poświęcić parę zdań skromnej, drewnianej skrzynce na listę lokatorów, która pierwotnie wisiała w bramie kamienicy nr 25. Cóż w niej takiego niezwykłego? Z utylitarnego przedmiotu awansowała do rangi dzieła sztuki. Znajdowała się ona w domu od czasu jego budowy, czyli od 1912 roku. W okresie powojennym ulegała jednak stopniowej dewastacji. Niszczejącą pamiątkę zdjął przed kilkunastu laty mieszkający tu wtedy artysta, pan Mariusz Łukasik. Odnowił ją w taki sposób, że stała się od tej pory autorskim dziełem sztuki, zatytułowanym „Lista lokatorów". W tej formie była już prezentowana na wystawach sztuki współczesnej w kraju i zagranicą. Trzeba przyznać, że kariera niby zwykłej skrzynki, gdzie umieszczano nazwiska mieszkańców domów, jest co najmniej niecodzienna. "Lista lokatorów" znajduje się w prywatnych zbiorach Mariusza Łukasika. Zachował się na niej napis po polsku i po rosyjsku, który informuje, że jest to spis lokatorów domu nr 25 z ulicy Środkowej, z XIV cyrkułu. Jest też 48 ponumerowanych miejsc na karteczki z nazwiskami i imionami - wspomina w książce "Ulice Nowej Pragi" Michał Pilich.

Więcej na ten temat


Obiekty


Wasze komentarze

64x64

Potomkini właściciel napisał:

28 sierpnia 2022 r. ani w bramie, ani w podwórzu nie ma już żadnej kapliczki.
2022-08-30 16:25
64x64

Ex-mieszkaniec napisał:

Jeszcze kilkanaście lat temu w podwórzu stał 2-piętrowy budynek wspólnych szaletów i umywalnii. Ślady po nim widać na ścianie budynku nr.23 oraz na poziomie podwórza.
2017-11-28 18:45

Dodaj komentarz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Twoja-Praga.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii

Polub nasz fanpage i bądź na bieżąco

Polecamy

Bezpłatne ogłoszenia