Radna broni pieszych. "Rowerzyści na chodniku to buta, wygodnictwo i nieznajomość przepisów"

Dodano: 04.07.2022, modyfikacja: 04.07.2022
Radna Ewa Szydłowska w interpelacji pyta i zwraca się z prośbą o interwencję do Policji i Straży Miejskiej w sprawie pędzących po chodnikach rowerzystów. Zdaniem radnej, zwłaszcza osoby starsze i dzieci czują bardzo duże zagrożenie zdrowia i życia. Z jej obserwacji jazda po chodniku nie jest spowodowana brakiem drogi rowerowej, a tylko zwykłej buty, wygodnictwa i nieznajomości przepisów.Interpelacja w sprawie dotyczącej pędzących chodnikami rowerzystów

- Szanowny Panie Burmistrzu w imieniu Mieszkańców zwracam się z prośba o interwencję do Policji i Straży Miejskiej, która w zeszłym roku otrzymała dodatkowe uprawnienia służące poprawie bezpieczeństwa Pieszych na chodnikach i przejściach przez pasy. Tak jak w zeszłym roku tak i teraz gdy sezon rowerowy się zaczął problem z pędzącymi po chodnikach rowerzystami nadal jest aktualny. Zwłaszcza Osoby starsze i dzieci czują bardzo duże zagrożenie zdrowia i życia.

Z obserwacji widzę, że nie jest to spowodowane brakiem drogi rowerowej a tylko zwykłej buty, wygodnictwa i nie znajomości przepisów. Tym bardziej że bardzo słabo jest Egzekwowane prawo w stosunku do Osób łamiących je w tej kwestii a zwykły obywatel w stanie zagrożenia nie może tego zgłosić, ponieważ każdy rowerzysta jest anonimowy. Zupełnie inaczej wygląda to w stosunku do kierowców czy motocyklistów, których pojazd posiada tablice rejestracyjne. Niestety każdy rowerzysta łamiący prawo niekorzystnie wpływa na wizerunek ogólny Osób poruszających się rowerami. - pisze w interpelacji radna z Pragi Południe Ewa Szydłowska.

Odpowiedź na zapytanie radnej została udzielona przez Zastępcy Dyrektora Biura Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego. Czytamy w niej:

-Na terenie m.st. Warszawy od kilku lat prowadzone są różne kampanie i działania edukacyjne, których celem jest przypomnienie rowerzystom o bezpiecznych zachowaniach, także wobec pieszych poruszających się po chodnikach.
W 2019 roku Zarząd Dróg Miejskich (ZDM) prowadził kampanię „Rower to pojazd”, która miała za zadanie zwrócenie uwagi na problematyczne sytuacje związane z poruszaniem się na rowerze po ulicach miasta. Były to: jazda po chodniku, niesygnalizowanie skrętu, brak obowiązkowego oświetlenia roweru, nielegalna i niebezpieczna jazda pod prąd jednokierunkowymi pasami dla rowerów, nietrzymanie się prawej strony oraz szeroko pojęta życzliwość wobec pieszych. Założeniem kampanii było wzbudzenia empatii i poczucia odpowiedzialności wśród rowerzystów, którzy oprócz praw mają także obowiązki. Akcja została zrealizowana we współpracy z Biurem Polityki Mobilności
i Transportu oraz przy wsparciu, między innymi, Straży Miejskiej m.st. Warszawy.

W bieżącym roku odbyła się 5 edycja kampanii „Rowerowy maj” również organizowana przez ZDM, skierowana do uczniów i przedszkolaków. Promowała ona bezpieczną jazdę na rowerze, hulajnodze, rolkach i deskorolce.
Również Straż Miejska m.st. Warszawy realizuje stałe programy edukacyjne w zakresie poprawy bezpieczeństwa w ruchu drogowym skierowane do dzieci, młodzieży i dorosłych. Straż prowadzi największe w Polsce Miasteczko Ruchu Drogowego. Dzieci i młodzież zdobywają tam umiejętności praktyczne w warunkach najbardziej zbliżonych do spotykanych na drogach publicznych. Dzieci przygotowują się tam do zdania egzaminu na kartę rowerową. Straż Miejska współpracuje z policjantami z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Stołecznej Policji.

W 2021 roku strażnicy miejscy ukarali mandatami karnymi 84 rowerzystów wobec 622 zastosowali środki oddziaływania wychowawczego, 2 rowerzystów będących pod wpływem alkoholu zostało ujętych i przekazanych Policji.

Treść interpelacji została przekazana Komendantowi Straży Miejskiej m.st. Warszawy oraz Komendantowi Rejonowemu Policji Warszawa VII, z prośbą o podjęcie działań mających na celu zapewnienie bezpieczeństwa pieszych poruszających się chodnikach, w ramach planowanych służb, w tym także w ramach służb ponadnormatywnych Policji, finansowanych ze środków m.st. Warszawy.


TJ

Wasze komentarze

64x64

św Rajtuzyn napisał:

Nie do końca, czasem ludzie jeżdżą po chodnikach przy ulicach które są dość często pokonywane przez kierowców którzy jeżdżą do tego z dużą prędkością i jak szaleńcy. ????‍♂️
2022-07-06 20:45

Dodaj komentarz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Twoja-Praga.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii


Polub nasz fanpage i bądź na bieżąco

Polecamy

Bezpłatne ogłoszenia