Ile wyniesie rata kredytu w 2022? Szacunki dla kredytów hipotecznych!

14.09.2022
Coraz wyższe raty kredytów hipotecznych nie zachęcają do składania wniosków o tego rodzaju zobowiązanie. Są i tacy, którzy nie mają wyjścia, zwłaszcza gdy nadarzyła się okazja na zakup własnego M. Zanim złożysz wniosek w banku, sprawdź ile wyniesie rata kredytu hipotecznego w 2022 roku. Dzięki temu nie dasz się zaskoczyć i sprawdzisz, czy stać Cię na taki koszt.Ile wyniesie rata kredytu w 2022? Zobacz, jak to sprawdzić!

Wyższe koszty życia oraz samego kredytu sprawiają, że zdolność kredytowa topnieje. Obecnie mniej osób może pozwolić sobie na zaciągnięcie kredytu hipotecznego niż jeszcze rok temu. Banki także nie ukrywają, że otrzymać kredyt jest znacznie trudniej. Zanim złożysz wniosek, upewnij się więc, że posiadasz zdolność kredytową. Jak to zrobić? Możesz udać się do doradcy kredytowego i poprosić go o oszacowanie Twojej zdolności kredytowej. Możesz także sprawdzić wysokość raty dla poszczególnych kredytów. W tym celu nie musisz nawet wychodzić z domu, wystarczy kalkulator rat online na Totalmoney.pl.

Zdecydowana większość osób decyduje się na hipotekę w wysokości 200 lub 300 tysięcy. Sprawdźmy zatem, ile wynosi rata kredytu hipotecznego 200 tys. na 30 lat. Rata dla takiego kredytu to minimum 1 467,53 zł. To najtańsza oferta na rynku. W zależności od wybranego banku, może ona sięgać nawet 1 843,23 złotych miesięcznie.

A co gdy potrzebujesz pożyczyć nieco więcej? Ile wynosi rata kredytu 300 tys. na 30 lat? Jej wysokość zaczyna się od 2 122,35 zł. To zatem niemała kwota. Pożyczka w wysokości 300 tys. nie zawsze będzie jednak wystarczająca. W końcu zakup mieszkania wiąże się także z koniecznością jego urządzenia. Sprawdź więc, ile wynosi rata kredytu hipotecznego 400 tys? Jeśli także wybierzesz okres spłaty 30 lat, to rata wyniesie ok. 3000 zł! A ile wynosi rata kredytu hipotecznego 500 tys. przy tym samym okresie kredytowania? Nawet 4000 zł!

Jak samemu obliczyć ratę kredytu hipotecznego?

Zastanawiasz się, jak obliczyć ratę kredytu? Wzór jest dość skomplikowany. Pod uwagę trzeba wziąć nie tylko kwotę kapitału i oprocentowanie, liczbę rat płatnych w ciągu roku, ale także okres spłaty oraz rodzaj rat (stałe czy malejące). Nic więc dziwnego, że tak wiele osób gubi się w obliczeniach. Nie musisz już podstawiać licz do wzoru. Kalkulator rat online to zdecydowanie szybsze, prostsze i dokładniejsze rozwiązanie. Dzięki niemu już w kilka sekund sprawdzisz, ile wynosi rata kredytu hipotecznego dla konkretnej wartości kredytu.

Jak wyliczana jest rata kapitałowa?

Wielu kredytobiorców zastanawia się dlaczego spadła rata kapitałowa. Niestety mimo większej raty okazuje się, że spłacane są głównie odsetki, a sama kwota kredytu niewiele się zmienia. Wszystkiemu winne są podwyżki stóp procentowych, które wpływają na wysokość odsetek. Jak wyliczana jest rata kapitałowa? Działa tu procent składany. Musisz także mieć na względzie, że spłacając kredyt hipoteczny w pierwszej kolejności płacisz odsetki.

Jak obniżyć ratę kredytu hipotecznego?

Co zrobić z ratą kredytu hipotecznego w sytuacji, gdy jego spłata zaczyna Cię przerastać? Czy możesz w ogóle coś zrobić, zanim popadniesz w długi? Oczywiście, że tak. Jedno z dostępnych obecnie rozwiązań, to skorzystanie z wakacji kredytowych. Podczas ich trwania możesz nadpłacać kapitał, wybierając w zamian zmniejszenie raty kredytu hipotecznego. Jeśli przez 4 miesiące trwania wakacji kredytowych, będziesz nadal spłacać kredyt, to Twoja rata może zmniejszyć się nawet o 100 złotych miesięcznie. Im więcej wpłacisz, tym rata będzie niższa.

Jeszcze inne rozwiązanie, to wydłużenie okresu kredytowania. Miej jednak na względzie, że taki wybór sprawi, że łączny koszt Twojego kredytu wzrośnie.

Ile wyniesie rata kredytu w 2022? To zależy, jaką kwotę zdecydujesz się lub już zdecydowałeś się pożyczyć. Niestety obecnie nie ma co liczyć na tanie kredyty. Wysokość rat może więc zaskoczyć niejedną osobę.


IP


Dodaj komentarz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Twoja-Praga.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii

Polub nasz fanpage i bądź na bieżąco

Polecamy

Bezpłatne ogłoszenia