"Orzeł dla wszystkich". Protest i zbiórka podpisów o wykreślenie toru kolarskiego z gminnej ewidencji zabytków

Dodano: 12.10.2022, modyfikacja: 12.10.2022
Grupa mieszkańców domaga się od Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków zdjęcia z gminnej ewidencji zabytków nieczynnego od ponad 30 lat toru kolarskiego dawnego RKS Orzeł przy ul. Podskarbińskiej 11 w Warszawie. Zbierają głosy pod petycją w tej sprawie. Ich zdaniem tor stoi na przeszkodzie urządzenia terenu zgodnie z potrzebami lokalnej społeczności. Wzywają sąsiadów do udziału w proteście, który odbędzie się 15 października br. o godz.11.00 na rogu ulic Podskarbińskiej i Chrzanowskiego.


Mieszkańcy Pragi-Południe protestują

Sygnatariusze petycji zamieszczają także uwagi mieszkańców: „Obiekt nie ma żadnej wartości zabytkowej ani użytkowej”. „Nie ma dzisiaj wystarczającego zapotrzebowania na funkcję, jaką pierwotnie pełnił”. „Na chwilę obecną jest to tylko zmarnowany teren o bardzo dużym potencjale dla społeczności sąsiedzkiej”, „Ten tor nie jest zabytkiem – to kupa gruzu usypana w czasach socjalistycznych pomysłów. W tym miejscu trzeba zieleni, alejek parkowych, miejsc zabaw dla dzieci i przestrzeni dla seniorów”, „Mieszkam w okolicy i uważam, że wykreślenie z gminnej ewidencji zabytków przyspieszy proces rewitalizacji”.

Gdy budowano tor przy Podskarbińskiej, wokół znajdowały się głównie zakłady przemysłowe. Dziś wznoszą się tu gęsto apartamentowce nowych osiedli. Ich mieszkańcy potrzebują miejsca do rekreacji i uprawiania najpopularniejszych sportów na zielonym ogólnodostępnym terenie. W pobliżu nie ma żadnej innej działki miejskiej do wykorzystania na ten cel.

Dlatego od 15 września br. wielu mieszkańców zaangażowało się w konsultacje społeczne „Jaka przyszłość terenu po klubie sportowym Orzeł?”, zgłaszając swoje pomysły na to, jak chcieliby spędzać tam czas. Szczegółowy raport z konsultacji jest dopiero w opracowaniu, ale na spotkaniach wybrzmiała bardzo mocno potrzeba ogólnodostępnego terenu dla uprawiania sportu i rekreacji na świeżym powietrzu, wśród zieleni.

Tymczasem, nie czekając na raport z konsultacji, Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków wydał z datą 30 września br. postanowienie w sprawie wszczęcia postępowania w sprawie… wpisania toru do rejestru zabytków.

Mieszkańcy są zbulwersowani, ponieważ nie mają wątpliwości, że będzie to oznaczać blokadę funkcjonalnego urządzenia tego terenu na długie lata. Czują się zlekceważeni i zdezorientowani, gdyż konserwator okazuje się głuchy na głos mieszkańców, słuchając wyłącznie aktywistów miejskich. Nie wierzą, że możliwe jest przywrócenie użyteczności niszczejącemu obiektowi, ani że możliwe jest połączenie funkcji czynnego toru kolarskiego z innymi rodzajami rekreacji.

Stąd protest, na którym będzie można podpisać petycję. Można ją też wypełnić online na stronie Petycjeonline.com – „Petycja o wykreślenie z gminnej ewidencji zabytków toru kolarskiego Nowe Dynasy w Warszawie przy ul. Podskarbińskiej 11”.


IP

Więcej informacji

Dodaj komentarz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Twoja-Praga.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii

Polub nasz fanpage i bądź na bieżąco

Polecamy

Bezpłatne ogłoszenia