Czy wymiana opon na zimowe jest obowiązkowa?

28.11.2022 | Autor: Artykuł sponsorowany
Późną jesienią kierowcy masowo umawiają się do warsztatów wulkanizacyjnych na wymianę opon. Z reguły dzieje się to podczas pierwszych opadów śniegu. Niektórym wydaje się, że taka zmiana wymuszona jest przez prawo. Czy jednak rzeczywiście przepisy regulują kwestię ogumienia? O tym piszemy w artykule.


Czy opony zimowe są obowiązkowe?

W Polsce nie ma obowiązku zmiany opon na zimowe. Co nie znaczy, że w prawie nie przewidziano kary, za jazdę na oponach w złym stanie. Ogumienie musi mieć określoną grubość bieżnika, a także na tej samej osi powinny być dwie takie same opony. Jednak sama wymiana ogumienia na zimowe nie jest wymagana przez prawo. Jednak na pewno warto to zrobić, jeśli używa się opon sezonowych. Wszystko dlatego, że opony zimowe są po prostu lepiej dostosowane do warunków atmosferycznych panujących w tym okresie. Niektórzy brak zmiany opon usprawiedliwiają tym, że zimy w Polsce są łagodne a śniegu, szczególnie w miastach, nie ma zbyt wiele. Jednak warto wiedzieć, że zimowe opony zapewniają większy komfort i bezpieczeństwo nie tylko na śniegu.

Dlaczego wymiana opon na zimowe jest tak ważna?

Opony letnie i zimowe wykonane są z różnych mieszanek gumy, a także mają inny rodzaj bieżnika. Wszystko dlatego, aby lepiej sprawować się w określonych warunkach. Te na cieplejszą część roku powstają z twardszej mieszanki, dającej w tym okresie wystarczającą przyczepność. Jednak taki rodzaj gumy dużo gorzej sprawuje się z zimowych, czyli niskich temperaturach.

Letnie opony w zimowych warunkach mogą sprawiać, że jazda w określonych warunkach będzie niebezpieczna, trudna, a czasami wręcz niemożliwa. Szczególnie dotkliwie będzie się to odczuwać poza miastem, gdzie tempury są niższe a opadów więcej. Właśnie dlatego warto zakładać zimowe opony w swoich samochodach. Lepiej sprawdzają się nie tylko na śniegu, ale także po prostu w niższej temperaturze. Druga kwestia to bieżnik, który dostosowany jest do śliskiej nawierzchni. Dzięki niemu zarówno przyczepność, jak i droga hamowania w porównaniu do opon zimowych są znacznie lepsze.

Z wyżej wymienionych powodów późną jesienią warto umówić się do warsztatu na usługę, jaką jest wymiana opon. Warszawa to miasto, w którym bez problemu znajdziesz wulkanizatora, którym się tym zajmie. Aby uniknąć kolejek, dobrze jest wymienić opony, zanim zauważysz pierwsze opady śniegu. Warsztaty świadczące wymianę opon w Warszawie znajdziesz na stronie: https://qservicecastrol.eu/warsztaty/usluga-wymiana-opon-i-wulkanizacja/miasto-warszawa/

Kiedy wymienić opony na zimowe?

Z reguły wygląda to tak, że kierowcy decydują się na zmianę opon wtedy, kiedy zobaczą pierwsze opady śniegu za oknem. Niekiedy może się to okazać za późno. Bo warunki to jazdy na oponach letnich będą już bardzo trudne. Nie mówiąc już o tym, że wtedy tworzą się ogromne kolejny do warsztatów wulkanizatorskich i raczej nie będzie możliwie wymiennie opon od ręki.

Fachowcy mówią, że mieszanka, z której powstają zimowe opony, zapewnia większy komfort i bezpieczeństwo, wtedy kiedy temperatura spada do 7°C. Jeśli więc w prognozie pogody widzisz, że w ciągu najbliższych dni będzie właśnie taka temperatura, to warto zadzwonić do wulkanizatora i ustalić termin na usługę, jaką jest wymiana opon. Przy odrobinie szczęścia unikniesz kolejek, a kiedy temperatura spadnie, a dodatkowo jeszcze pojawią się opady śniegu, będziesz miał gotowy do jazdy samochód.

Jakie opony zimowe wybrać?

Zimowe ogumienie poznasz po tym, że jest na nim symbol płatka śniegu na tle gór. Jeśli nie masz aktualnie żadnych opon, najlepszym wyjściem jest kupno nowego kompletu. Decydując się na używane, nigdy nie będziesz mieć pewności, jaki mają rzeczywiście przebieg, ani czy nie brały udziału np. w wypadku. Może zdarzyć się tak, że dopiero po tym, jak wulkanizator będzie chciał założyć opony, okaże się, że z powodu jakichś wad jest to niemożliwe. 

Dodaj komentarz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Twoja-Praga.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii

Polub nasz fanpage i bądź na bieżąco

Polecamy

Bezpłatne ogłoszenia