Czy to dobry czas na zakup złota?

Dodano: 02.12.2022, modyfikacja: 02.12.2022
Cena złota pozostaje na niskim poziomie, ale popyt na złoto fizyczne nigdy nie był wyższy niż teraz. Biorąc te fakty pod uwagę chcemy się zastanowić, czy teraz jest dobry moment na zakup fizycznego złota.


Inwestycje 2022/23 - co się dzieje na rynku złota?

Na rynku fizycznego złota doszło do nie lada zamieszania. Sprzedawcy mają pełne ręce “roboty”, bo inwestorzy z całego świata spieszą się, aby przenieść swoje pieniądze „poza system” na aktywa, nad którymi mają większą kontrolę i wśród nich fizyczne złoto Warszawa zdaje się być niekwestionowanym numerem jeden.

W tym kontekście warto zauważyć, że przy niezwalniającej inflacji obserwatorzy rynku spodziewają się dalszych podwyżek stóp procentowych w nadchodzących miesiącach. Oczekuje się, że scenariusz wyższych stóp procentowych jeszcze bardziej osłabi atrakcyjność złota w przyszłości - a mimo to, popyt na ten kruszec jest niezaprzeczalny.

Silny dolar ma wpływ na wartość złota

Tak, czy inaczej - wszystko sprowadza się do dolara amerykańskiego, o czym trzeba niezmiennie przypominać. W tym względzie faktem jest, że od początku roku wartość złota w stosunku do dolara spadła o około 8%. Pytanie, które należy sobie zadać brzmi: jak długo jeszcze dolar pozostanie tak silny? Póki co wszystko wskazuje na to, że jego pozycja się umacnia. Można zaobserwować również rosnącą liczbę osób posiadających nieruchomości na rynku, które sprzedając swoją nieruchomość, przenosząc swój kapitał na złoto. To również daje do myślenia.

Czy powinieneś zainwestować w złoto przed końcem roku?

Ceny złota póki co spadły ze szczytu obserwowanego w marcu 2022 r. Inwestorzy obserwujący aktualny kurs złota mogą więc skorzystać z tej niższej ceny przed sezonem świątecznym. Cena złota odnotowała spadek o 2 procent we wrześniu, co jest lukratywną ceną dla uczestników rynku. Istnieje wiele możliwości inwestycyjnych dla uczestników rynku, którzy chcą inwestować w aktywa, takie jak złoto fizyczne.

Rynek złota - co obejmuje?
  • monety
  • sztabki,
  • rynki terminowe,
  • fundusze ETF,
  • biżuterię,
  • inne.

Oczywiście monety i sztabki są tylko podzbiorem znacznie większego przemysłu - ale nie da się ukryć, że bardzo popularnym. Zwykli inwestorzy patrzą na to, co dzieje się na świecie i podejmują decyzję, aby kupić “trochę” złota. To dobre posunięcie dla zabezpieczenia swojej przyszłości finansowej. Jednak równie ważne jest to, aby pamiętać, że takie podejście i tak nie jest w stanie zrównoważyć inwestorów instytucjonalnych. Najważniejsze jest skrupulatne obserwowanie rynku i wyciąganie wniosków.

IP

Dodaj komentarz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Twoja-Praga.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii

Polub nasz fanpage i bądź na bieżąco

Polecamy

Bezpłatne ogłoszenia