Trwa generalny remont Środkowej 16. Zabytkowa kamienica była w dramatycznym stanie

11.01.2023
Mimo niesprzyjającej aury trwa nieprzerwanie remont zabytkowej kamienicy przy ul. Środkowej 16 na Nowej Pradze. Jak się okazało budynek był w dramatycznym stanie, tak więc ekipa pracuje jednocześnie w środku, na elewacjach oraz na dachu. Jest już nowa więźba, deskowanie pod pokrycie dachowe oraz okna na elewacji podwórzowej. Zakończenie inwestycji planowane jest na II połowę 2023 roku.fot. Stołeczny Konserwator Zabytków

Trwają prace remontowe zabytkowej kamienicy przy ul. Środkowej 16 na Pradze Północ, składającej się z budynku frontowego oraz dwóch oficyn. Remont Stołecznego Zarządu Mienia prowadzony jest pod nadzorem konserwatorskim, bowiem pierzeja ulicy wpisana jest do rejestru zabytków.

Dramatyczny stan domów powoduje, że zakres robót jest bardzo szeroki. Prace trwają zarówno w budynku frontowym, jak i w oficynach. Zimowa pora nie spowodowała przerwania prac.

Zgodnie z projektem zrekonstruowano już charakterystyczne półokrągłe zwieńczenie elewacji frontowej. Możliwe było to dzięki zachowanej fotografii obiektu sprzed II wojny światowej.


fot. Stołeczny Konserwator Zabytków

Kamienica ma już nową więźbę dachową i deskowanie połaci. Na elewacji tylnej wstawiono nowe okna, wykonane na wzór okien historycznych. Wykonano także izolację fundamentów w przejeździe bramnym.

Rusztowania postawione na elewacji frontowej pozwoliły specjalistom na dokładne zbadanie gzymsu wieńczącego, który zachował się prawie w całości. W ich wyniku naniesiono poprawki do projektu, tak aby rekonstruowany gzyms wiernie odzwierciedlał pierwotny detal.

Zakończenie inwestycji planowane jest na II połowę 2023 roku.

Krótka historia

Dwupiętrowa neorenesansowa kamienica z parą oficyn bocznych pod nr 16 została wzniesiona około 1870 roku. Zabudowa przetrwała II wojnę światową, jednak po niej rozebrano piętrowe segmenty oficyn bocznych.Po 1994 roku wyburzono część dwupiętrowej oficyny północnej.


SKZ/UM/TJ

Więcej na ten temat


Obiekty

Dodaj komentarz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Twoja-Praga.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii

Polub nasz fanpage i bądź na bieżąco

Polecamy

Bezpłatne ogłoszenia