Pomoc psychologiczna i terapeutyczna w Warszawie: przydatne informacje

02.03.2023 | Autor: Artykuł sponsorowany
Z roku na rok rośnie liczba osób, które chorują na depresję. Szacuje się, że w Polsce na tę chorobę choruje 1,2 miliona osób, przy czym nie wszystkie od razu są właściwie diagnozowane. Zwiększa się też ilość zaburzeń psychicznych. Mogą one obejmować manie, ale też ataki lękowe. Do tego dochodzą jeszcze inne choroby typu schizofrenia, a także zaburzenia afektywne dwubiegunowe. Wszystkie osoby, które szukają pomocy, mogą udać się na terapię w Warszawie. Warto dowiedzieć się na ten temat więcej.


Gdzie szukać pomocy?

Wszystkie osoby zmagające się z zaburzeniami natury psychicznej, ale też uzależnieniami powinny szukać pomocy psychiatrycznej oraz psychologicznej. Warto jednak zdawać sobie sprawę, że w Warszawie czas oczekiwania jest stosunkowo długi. Na terapię na NFZ trzeba czekać średnio ok. 172 dni, przy czym jest to terapia grupowa. Na terapię indywidualną czeka się jeszcze dłużej. Oczekiwanie na wizytę u psychiatry również jest długie. Najczęściej w stolicy wynosi 104 dni. Należy też zdawać sobie sprawę, że w Warszawie są 123 placówki, które mają kontrakt z NFZ. Na wizytę u psychologa czas oczekiwania jest znacznie krótszy i najczęściej wynosi około tygodnia, przy czym należy zdawać sobie sprawę, że psycholog zajmuje się tylko pomocą psychologiczną i może doradzić, jak rozwiązać problemy życiowe, jednak nie przeprowadzi terapii ani nie ma prawa do diagnozowania chorób. Leczeniem chorób psychicznych oraz uzależnień zajmuje się tylko i wyłącznie psychiatra, który może przepisać leki, ale też zalecić terapię, którą może przeprowadzić licencjonowany psychoterapeuta. Warto pamiętać tutaj o zachowaniu kolejności, czyli na początek najważniejsza jest diagnoza i na jej podstawie lekarz zaleca odpowiednie leczenie, które może obejmować farmakoterapię i psychoterapię, ale też samą farmakoterapię lub tylko psychoterapię. W stanach zagrożenia życia, np. w przypadku myśli samobójczych, czy prób samobójczych pacjent może udać się do lekarza pierwszego kontaktu lub na izbę przyjęć, gdzie lekarz może skierować go do szpitala psychiatrycznego. Takie samo prawo zarówno mają Polacy, jak i przebywający na terenie Polski Ukraińcy.

Ile kosztuje wizyta u psychiatry w Warszawie?

Nie ma jednego cennika lekarzy psychiatrów. Zazwyczaj ceny zaczynają się od 180 zł, ale wynoszą też 280 zł, czy nawet 300 zł. Pierwsza wizyta może być droższa i najczęściej kosztuje ok. 300 zł. Podczas takiej wizyty lekarz dokładnie zbada pacjenta i przeprowadzi testy. Na tej podstawie dokona też diagnozy. Wizyty osób niepełnoletnich mogą być nieco droższe o ok. 20-30 zł. Psychoterapia w Warszawie prywatnie nie jest tania, ale z drugiej strony na zdrowiu w żadnym wypadku nie można oszczędzać. Ponadto psychoterapia wykazuje się dużą skutecznością. U około 75 do 80% osób widoczne są pozytywne efekty i poprawa funkcjonowania. Cena wynosi od 220 zł za ok. 45 minut sesji. Należy zdawać sobie sprawę, że terapia może trwać od trzech miesięcy nawet do kilku lat. Droższa może być terapia EMDR. Tutaj koszt w Warszawie wynosi od 230 zł. Nieco niższe stawki mają lekarze w trakcie specjalizacji czy psychoterapeuci w trakcie specjalizacji. Trzeba jeszcze pamiętać o tym, że w Warszawie można skorzystać z usług psychologicznych i psychoterapeutycznych online. Za psychoterapię online trzeba zapłacić średnio od 220 do 250 zł, natomiast za usługę psychologa - ok. 180 zł.

Na wizytę u psychiatry czy psychoterapeuty prywatnie nie trzeba długo czekać i często można zapisać się na nią nawet z dnia na dzień, co także ma bardzo duże znaczenie, zwłaszcza w przypadku trudności wymagających natychmiastowej pomocy.

Artykuł sponsorowany

Dodaj komentarz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Twoja-Praga.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii

Polub nasz fanpage i bądź na bieżąco

Polecamy

Bezpłatne ogłoszenia