Jutro pikieta przed torem kolarskim "Orzeł"

Dodano: 10.03.2023, modyfikacja: 10.03.2023
W sobotę 11 marca o godz. 12.00 mieszkańcy będą ponownie pikietować pod opuszczonym i zdewastowanym torem kolarskim na rogu Podskarbińskiej, Mińskiej i Chrzanowskiego. Nie chcąc czekać zbyt długo na zakończenie czynności przez konserwatora zabytków, urządzenie i udostępnienie terenu przystępują do protestu, który będzie powtarzany co miesiąc do osiągnięcia pożądanego skutku.

Tor kolarski KS Orzeł


Konsultacje społeczne przeprowadzone w dniach 15 września -15 października 2022 r. wskazały jednoznacznie, że Mieszkańcy oczekują rozbetonowania toru i urządzenia na jego terenie w pełni funkcjonalnej, zielonej przestrzeni rekreacyjno-sportowej dla wszystkich!

Taki sam zamiar zakomunikował na konferencji prasowej w październiku 2018 roku Zarząd Dzielnicy Pragi Południe, właściciel terenu, po jego faktycznym odzyskaniu w wyniku wieloletniego procesu i egzekucji komorniczej.

Minęły cztery miesiące od złożenia petycji do Stołecznego Konserwatora Zabytków i Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków z żądaniem zdjęcia toru z ewidencji zabytków. Podpisało się pod nią 1111 Mieszkańców Warszawy. Petycja została zignorowana. Co więcej, nadal trwa wszczęta w połowie trwania konsultacji społecznych procedura wpisu toru kolarskiego do rejestru zabytków!

W czasie, który upłynął od złożenia petycji, lokalna organizacja - Towarzystwo Przyjaciół Kamionka i Skaryszewa - złożyła wniosek o udział w postępowaniu na prawach strony - bezskutecznie! Ani na wniosek złożony 4 stycznia 2023 r, ani na monit z 17 lutego 2023 r nie otrzymała odpowiedzi.

Organizacja sięgnęła do prasy sportowej lat 1972-1986, gdzie znalazła liczne informacje o tym, iż tor zbudowany społecznie i sfinansowany przez zakład pracy – fabrykę PZO otwarty w 1972 r, już w 1974 został po raz pierwszy wyremontowany, a w roku 1978 był już w znacznym stopniu wyeksploatowany. Nie został nigdy centrum kolarstwa polskiego, czego od tego obiektu oczekiwano. Przeciwnie, od roku 1978, sześć lat po powstaniu, prasa alarmowała, że tor jest zdewastowany. Wyścig o niezbędne zadaszenie choć jednego toru w Polsce wygrał dużo starszy tor Gryfa Szczecin. Opracowanie kwerendy ze skanami artykułów i bibliografią wysłane zostało do MWKZ, w zamian nadeszły podziękowania, ale zamierzony efekt – czyli szybkie wydanie decyzji o rezygnacji wpisu do rejestru oraz zdjęcie toru z ewidencji – nie nastąpił.


Mieszkańcy nie godzą się na dalsze lekceważenie! Ogólnodostępny rekreacyjny teren zielony jest tutaj, gdzie powstają wciąż nowe bloki, bardzo potrzebny!

Kolejne znane terminy pikiety: 15 kwietnia i 13 maja br.IP

Więcej na ten temat


Obiekty

Wasze komentarze

64x64

Michał napisał:

Proponuję jednak pikietować przed biurami konserwatorów zabytków, jeśli ma być jakikolwiek efekt.
2023-03-10 11:00

Dodaj komentarz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Twoja-Praga.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii

Polub nasz fanpage i bądź na bieżąco

Polecamy

Bezpłatne ogłoszenia