Podskarbińska 11 - Tor kolarski

Tor kolarski według projektu Janusza Kalbarczyka został zbudowany w latach 1969-1962. Uroczystego otwarcia w dniu 6 maja 1972 roku dokonał jeden z inicjatorów jego powstania Janusz Strzałkowski - przewodniczący zespołu torowego PZKol.
Jak na początek lat 70-tych XX wieku był to obiekt nowoczesny. W skład całego kompleksu wchodził: oświetlony betonowy tor kolarski o długości 333 metry, hotel z zapleczem gastronomicznym, dwie sale sportowe, siłownia, sauna fińska i gabinety odnowy biologicznej oraz ambulatorium lekarskie.
Tor przy Podskarbińskiej stanowił podstawę wieloletnich sukcesów sekcji kolarskiej, której czołowymi zawodnikami byli: Konrad Czajkowski (uczestnik IO w Sydney), Mirosław Jurek, Szymon Kornacki i Tomasz Zawistowski.
Na torze przy Podskarbińskiej odbywały się prestiżowe imprezy kolarskie: Mistrzostwa Europy Juniorów (1974), Wielka Nagroda Polski oraz kilkakrotnie Mistrzostwa Polski. Od lat 80-tych XX wieku skala imprez było coraz mniejsza.
Po 1989 roku w trudnych latach kryzysu gospodarczego i transformacji społeczno-politycznej władze Polskiego Związku Kolarskiego, podobnie jak i inne instytucje zapomniały o torze kolarskim "Orła". Władze PZKOL tłumaczyły ten stan rzeczy zmianą systemu przygotowań na świecie - zawody torowe zaczęły odbywać się na zamkniętych, drewnianych torach, podczas gdy w Polsce jedynie tor w Szczecinie częściowo spełniał warunki nowoczesnego, zadaszonego obiektu.
Z powodu braku środków finansowych, należytej konserwacji obiekt zaczął stopiono niszczeć i w 1995 roku został oficjalnie wyłączony z eksploatacji.
Ostatnia sekcja kolarska KS "Orzeł" trenowała na torze do 1997 roku.
Opuszczony obiekt bardzo szybko podupadł w ruinę i taki stan trwa do dziś...
KS "Orzeł"/TJ
Ciekawostki
- W uroczystym otwarciu toru wzięli udział grochowscy Harlejowcy.
- Do toru przylega przedwojenny budynek sala sportowej.
- Tor został nazwany "Nowe Dynasy" był spadkobiercą tradycji
pierwszego w Polsce toru kolarskiego "Dynasy", który do 1937 roku funkcjonował przy ulicy Oboźnej w Warszawie.
- Na początku XXI wieku teren wokół toru był wykorzystywany przez ośrodek nauki jazdy AS.
Więcej na ten temat
Firmy i instytucje
- Klub Sportowy "Orzeł"
Galeria










Wasze komentarze
2018-01-25 20:22 mazowszak napisał:
...no właśnie dlatego jest w czarnej dupie
2017-01-04 21:00 M napisał:
Jaki Kamionek... Przecież to Grochów.
2014-06-04 17:07 Anka napisał:
Tomku,
tor kolarski Orzeł znajduje się na Grochowie - w tym wypadku MSI sie nie myli, to Ty powielasz błąd. Pocztówki z pocz. XX wieku, przedstawiające pobliski Instytut Weterynarii, są sygnowane nazwą "Grochów".
2013-11-05 12:32 Witold napisał:
Pamiętam jak był budowany , przykro patrzeć jak niszczeje ! Czy ktoś ma w planach żeby wyremontować i włączyć tor do użytkowania ?
2012-06-15 19:53 Tomek napisał:
Ale przecież tor kolarski RKS Orzeł jest na Kamionku, a nie na Grochowie. Chyba, że określacie to zgodnie z błędnym Miejskim Systemem Informacji
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Twoja-Praga.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii
|
|
|
Najnowsze informacje
wstecz