Jaką taryfę wybrać dla domu jednorodzinnego?

27.03.2023 | Autor: Artykuł sponsorowany
Zamieszkałeś w nowo wybudowanym lub wyremontowanym domu? A może chcesz zoptymalizować dotychczasowe zużycie energii elektrycznej, a co za tym idzie – obniżyć comiesięczne rachunki? Podajemy najważniejsze informacje na temat taryf prądu dla domów jednorodzinnych. Zapoznaj się z nimi i pozbądź się swoich wątpliwości!Czym jest taryfa prądu – co to oznacza?

Zanim przejdziemy do omówienia różnych taryf prądu przeznaczonych dla gospodarstw domowych, musimy w pierwszej kolejności wyjaśnić, co dokładnie kryje się pod tym pojęciem. Otóż taryfa prądu to nic innego, jak po prostu plan cenowy, wedle którego płacisz za każdą zużytą kilowatogodzinę (kWh). Jest on zaszyfrowany w trzy- bądź czteroznakowym kodzie, rozpoczynającym się od wielkiej litery.

I tak G oznacza taryfę dla gospodarstw domowych, natomiast A, B i C to plany dla przedsiębiorców dobierane do wielkości firmy. Następnie widzimy dwie cyfry, z których pierwsza to moc umowna, a druga – ilość stref. Mogą się pojawić także dodatkowe, małe litery, określające metodę rozliczania stref czasowych. Szersze ich wyjaśnienie znajdziesz poniżej.

Taryfy prądu dla gospodarstw domowych – kiedy się sprawdzają?

Wiesz już, czym jest taryfa prądu, to teraz możemy przejść do omówienia trzech jej głównych rodzajów. Oto taryfy prądu dla domu jednorodzinnego, na które możesz się zdecydować, wraz z podpowiedzią, komu się najlepiej sprawdzą.

Taryfa G11

Zaczynamy od najprostszej i najpopularniejszej taryfy w polskich domach. Decydując się na G11, płacisz dokładnie tę samą stawkę za jednostkę energii przez całą dobę, niezależnie od dnia.
Taryfa jednostrefowa jest rekomendowana osobom, które korzystają z prądu przede wszystkim w ciągu dnia oraz które nie mogą precyzyjnie zaplanować prac domowych, np. z uwagi na grafik w pracy. Nie musisz więc planować godziny włączenia zmywarki, pralki czy piekarnika. Możesz to zrobić o dowolnej porze. Co istotne, jeśli ogrzewasz swój dom prądem, ta taryfa nie będzie dla Ciebie odpowiednia.

Taryfa G12

Z kolei G12 oznacza taryfę dwustrefową, nazywaną potocznie taryfą nocną. Polega ona na tym, że niższa stawka za kWh obowiązuje w godz. 22.00-6.00 oraz krótko w ciągu dnia – w godz. 13.00-15.00. W pozostałych przedziałach czasowych, czyli w tak zwanym szczycie, płacisz wyższą stawkę. Łatwo więc policzyć, że taniej jest przez 10 godzin w ciągu doby, natomiast drożej – przez 14 godzin.

Taryfa G12 sprawdzi się, gdy nie tylko wykorzystujesz energię elektryczną głównie po zmroku, ale przede wszystkim wtedy, gdy masz ogrzewanie elektryczne. Dlaczego? Wystarczy, że ustawisz parametry domowego pieca w taki sposób, by pobierał on energię w ciągu godzin nocnych, a przez pozostałą część doby oddawał ją w formie ciepła do wnętrza domu. Według szacunków możesz w ten sposób obniżyć rachunki nawet o 25 procent.

Taryfa G12w

G12w to również taryfa dwustrefowa, jednak tutaj jeszcze bardziej rozszerzono zakres godzin pozaszczytowych. Dzięki temu obniżona stawka obowiązuje nie tylko w wymienionych wyżej godzinach, ale również przez soboty i niedziele, czyli od godz. 22 w piątek do godz. 6.00 w poniedziałek. Co ciekawe, zwykle wliczane są w to również dni ustawowo wolne od pracy oraz dni świąteczne.

Ten rodzaj taryfy będzie strzałem w dziesiątkę nie tylko, gdy masz ogrzewanie elektryczne, ale również, jeśli większość prac domowych, jak na przykład zmywanie, prasowanie, odkurzanie, nadrabiasz właśnie w weekend.Taryfa prądu a działalność gospodarcza w domu – co musisz wiedzieć?

Wspomnieliśmy już, że gospodarstwa domowe rozliczają się zgodnie z wybraną taryfą prądu, oznaczoną kodem G. Co jednak zrobić w sytuacji, gdy pod tym adresem masz zarejestrowaną jednoosobową działalność gospodarczą? Czy to wyklucza rozliczanie się zgodnie z taryfą G? Nie, ale pod jednym warunkiem. Mianowicie nie możesz przyjmować w domu klientów.

Przy okazji jako ciekawostkę podajemy, że na podstawie G rozliczają się również domy dziecka i opieki społecznej, hospicja, akademiki, plebanie, a także domki letniskowe i hotele robotnicze.

Zmiana taryfy prądu – czy i w jaki sposób możesz to zrobić?

Po lekturze powyższego tekstu postanowiłeś przeanalizować domowe zużycie prądu? Chcesz przejść z taryfy G11 na G12? Wszystko wskazuje na to, że takie rozwiązanie bardziej Ci się opłaci? Zgłoś się do swojego sprzedawcy prądu i podpisz aneks do swojej umowy. Zmian taryfy możesz dokonywać raz na 12 miesięcy.

Podsumowując, mieszkając w domu jednorodzinnym, możesz zdecydować się na jednostrefową taryfę prądu G11 lub też na dwustrefową taryfę G12 albo weekendową – G12w. Zanim zdecydujesz się na którąś z nich, dobrze się zastanów. Przeanalizuj swój styl życia, zastanów się, jakich energochłonnych urządzeń używasz i kiedy najczęściej to robisz – czy chcesz mieć pełną swobodę i nie uzależniać korzystania ze sprzętów i oświetlenia od pory dnia, czy może jednak większość Twoich aktywności przypada na godziny nocne lub w wolne dni? Przemyśl to!

Artykuł sponsorowany

Dodaj komentarz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Twoja-Praga.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii

Polub nasz fanpage i bądź na bieżąco

Polecamy

Bezpłatne ogłoszenia