ZDM porządkuje Rondo Wiatraczna. Zniknął kiosk przy ścianie pierwszego powojennego kina pod chmurką

17.05.2023
Zarząd Dróg Miejskich kontynuuje wiosenne porządki. Dziś na stałe z krajobrazu Ronda Wiatraczna zniknął nieczynny od dłuższego czasu kiosk ustawiony przy ścianie kamienicy (al. Waszyngtona 85). A skoro już o niej mowa, warto przypomnieć, że wkrótce po wojnie jej ściana stała się ekranem pierwszego powojennego kina pod chmurką w Warszawie.


fot. FB Rondo Wiatraczna


fot. Zarząd Dróg Miejskich

Przywróćmy wspomnienia

Gdy nadchodził weekend i zapadał zmrok przed kamienicę w Al. Waszyngtona 85 w drugiej połowie lat 40. XX wieku przychodziło od 200 do 300 mieszkańców Grochowa i okolic. - "Brało się krzesło z domu i szło się na film. Przyjeżdżał samochód i po zmroku się działo. Jedni na krzesłach, inni na kocach, całe rodziny." - wspominała po latach pani Barbara Miller.

Dźwiękowe, czarno-białe filmy głównie produkcji Mosfilmu były wyświetlane z projektora umieszczonego na samochodzie. Mieszkańcy zapamiętali takie tytuły jak "ŚWIAT SIĘ ŚMIEJE" czy "CZAPAJEW".

Na początku lat 50. wyświetlanie filmów przejął pobliski budynek kina 1 Maj.
TJ


Więcej na ten temat


Obiekty


Wasze komentarze

64x64

greg napisał:

a reklamy nadal dewastują przestrzeń
2023-05-18 10:08

Dodaj komentarz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Twoja-Praga.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii

Polub nasz fanpage i bądź na bieżąco

Polecamy

Bezpłatne ogłoszenia