Jaki materac do spania wybrać?

24.11.2023 | Autor: Artykuł sponsorowany
Większość ludzi spędza w łóżku 1/3 życia. Natomiast sam sen jest bardzo ważny dla zdrowia i wpływa na Twoje samopoczucie. Jego niedobory, a szczególnie problemy z zasypianiem czy wybudzaniem się w nocy mogą być spowodowane źle dopasowanym posłaniem.Okazjonalne spanie na rogówce czy dmuchanym materacu może zdarzyć się każdemu. Jednak we własnym łóżku warto zadbać o materac, który będzie dostosowany do anatomii i potrzeb Twojego ciała. Dzięki temu będziesz lepiej się wysypiać, co zapewni Ci energię do działania. Na jakie materace do spania warto zwrócić uwagę?

Twardość materaca a komfort snu


Miękki, średni, a może twardy. Jaki powinien być materac, który zapewni Ci komfortowy sen? W tym przypadku należy kierować się kryterium wagi. Jeśli śpisz solo, to nie będzie problemu. Natomiast, gdy dzielisz posłanie z partnerem lub partnerką, a pomiędzy wami jest duża różnica kilogramów, to możesz pomyśleć o dwóch oddzielnych materacach. W Senpo znajdziesz modele, które poradzą sobie nawet z dużą różnicą wagi.

Materac dostosowany do wagi użytkownika:

  • H1 – materac miękki, zalecany dla osób do wagi 60 kg;
  • H2 – materac średnio miękki, zalecany dla osób o wadze 50-80 kg;
  • H3 – materac średnio twardy, zalecany dla osób o wadze 80-100 kg lub lżejszych, które lubią twarde powierzchnie;
  • H4 – materac twardy, zalecany dla osób o wadze powyżej 100 kg lub lżejszych, które lubią twarde powierzchnie.

Przy wyborze twardości materaca zwróć uwagę na to, jak zwykle sypiasz. Miękkie posłania nie nadają się dla osób, które śpią na plecach lub na brzuchu, gdyż powodują zapadanie się sylwetki w materac. Przy dłuższym użytkowaniu mogą przyczynić się do deformacji kręgosłupa. Jeśli to Twoje ulubione pozycje do spania, lepiej zdecyduj się na modele H3 i H4, które niwelują nacisk na odcinek krzyżowy, a także odprężają stawy i kręgosłup.

Wypełnienie materaca


Na rynku dostępne są różne rodzaje wypełnienia materaca. Warto je lepiej poznać, a jeśli to możliwe, także przetestować. Sama wygoda jest ważna, ale właściwości posłania także są istotne. Osoba z alergiami sięgnie po lateks, który jest hipoalergicznym tworzywem i tworzy niesprzyjające środowisko dla rozwoju alergenów.

Wspomniana para, która znacząco różni się wagą
, może sięgnąć po model sprężynowy ze strefami twardości. Sprężyny dostosowują się do sylwetki i zapewniają wsparcie dla naturalnych krzywizn kręgosłupa. Co więcej, jeśli partner lub partnerka będzie w nocy zmieniać pozycje, to drgania są praktycznie niewyczuwalne dla drugiej osoby. Jest to dobra wiadomość dla wszystkich, którzy mają tzw. lekki sen. Swoją drogą częsta zmiana pozycji w ciągu nocy to znak, że posłanie może być źle dopasowane. Niemniej warto wybrać się także do lekarza, żeby omówić problem.

Nie kupuj najdroższego materaca! Kup najlepszy dla siebie


W przypadku łóżka rozmiar ma znaczenie. Jeśli w Twojej sypialni jest przestrzeń, kup możliwie duże posłanie – będziesz zadowolony. Jednocześnie zwróć uwagę na cenę. Czasami warto dopłacić, jeśli dany model odpowiada Twoim potrzebom, jest dopasowany do wagi i dobrze podtrzymuje sylwetkę. Innym razem, gdy wszystko, czego potrzebujesz, znajdujesz w tańszym posłaniu, to nie ma sensu przepłacać. Materac nie jest dany raz na całe życie. Za kilka lat wrócisz po kolejny, który może być zupełnie inny niż poprzednik. Wybieraj mądrze.

Artykuł sponsorowany

Dodaj komentarz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Twoja-Praga.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii

Polub nasz fanpage i bądź na bieżąco

Polecamy

Bezpłatne ogłoszenia