Bitwa o Olszynkę w historycznym miejscu

26.02.2011
Po raz kolejny Praga była świadkiem dużego widowiska historycznego nawiązującego do bitwy pod Olszynką Grochowską stoczonej 25 lutego 1831 roku.

W 180. rocznicę bitwy, 26 lutego 2011 roku - po raz pierwszy w historycznym miejscu - na polach Olszynki Grochowskiej przy zbiegu ulic Szerokiej i Traczy stanęły naprzeciwko siebie dwie armie.

W tym roku w rekonstrukcji uczestniczyło ponad 200 osób z Polski, Białorusi i Rosji. Jak w ubiegłych latach największe wrażenie wywarła pojawiająca się po obu stronach kawaleria oraz artyleria.

Po inscenizacji odbyła się defilada i wojskowy poczęstunek - grochówka.

Licznie przybyłej widowni inscenizacja bardzo się podobała. Zwłaszcza wśród widzów starszych można było zauważyć łzy wzruszenia. W rozmowach nie szczędzili ciepłych słów - często kierowanych bezpośrednio do uczestników rekonstrukcji. Dla większości widowisko historyczne na warszawskiej Pradze miało wydźwięk patriotyczny. Była to ogromna lekcja historii na żywo.

W tym roku obchody były możliwe dzięki dzięki:
 
Organizatorzy główni
Stowarzyszenie Olszynka Grochowska
Krąg Pamięci Narodowej
Rady i Zarządy Dzielnic Rembertowa i Pragi Południe

Instytucje wspomagające
Towarzystwo Przyjaciół Woli
Stowarzyszenie Artylerii Dawnej "Arsenał"
Towarzystwo przyjaciół Grochowa

Już dziś zapraszamy na kolejne obchody 181. rocznicy bitwy o Olszynkę Grochowską w 2012 r.


KR/TJ

Więcej na ten tematGaleria
Dodaj komentarz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Twoja-Praga.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii

Polub nasz fanpage i bądź na bieżąco

Polecamy

Bezpłatne ogłoszenia