Podolska - ulica zapomniana...

12.11.2012
Fatalny stan nawierzni ulicy PodolskiejNa Podolskiej czas się zatrzymał. Ta jedna z najbardziej ruchliwych ulic Gocławka nawet po niewielkim deszczu wygląda od kilku lat jak wielkie rozlewisko...

Okolice ulicy Podolskiej przed laty jakoś nigdy nie były specjalnie w centrum zainteresowania władz dzielnicy. Jeszcze do niedawna dość gęstą siatkę ulic stanowiły tutaj w większości drogi gruntowe, z których do dziś zachowały się już tylko nieliczne jak Łysogórska czy Podchojecka. Zresztą modernizacja tej ostatniej jest przewidziana już w 2013 roku.

Dziś może trudno w to uwierzyć ale to właśnie ulica Podolska nadawała na przełomie XX i XXI wieku ton pozytywnym zmianom wśród ulic Gocławka. Obecną na niej wówczas nawierzchnię żużlową  zastąpiono betonowymi płytami drogowymi typu trylinka, co było dużym skokiem cywilizacyjnym a jednocześnie nieco wymuszonym działaniem z uwagi na ruch ciężkich samochodów kierujących się do Składu Celnego przy ul. Kwatery Głównej 46.

Dalsza modernizacja ulicy nastąpiła około 2004 roku kiedy to pod powierzchnią ulicy została przeprowadzona kanalizacja. Niestety, dość niedbale ułożona ponownie nawierzchnia zaczęła się stopniowo zapadać czego skutki obserwuje się do dziś w postaci wielkich kałuż uniemożliwiających bezpieczny przejazd samochodem.

"Po deszczu klienci wysiadający z auta wpadają w błoto lub kałuże. Sam nie mam jak wyładować towaru. " - skarży się przedsiębiorca z ulicy Podolskiej. "Nowe ulice robią tam gdzie powstają nowe inwestycje, a u nas się od lat nic nie buduje" - mówi na pożegnanie.

"Chodnik jest nierówny a oświetlenie fatalne, wieczorami nic nie widać" - dodaje napotkana matka z dzieckiem.

Zrealizowane w ostatnich latach z budżetu dzielnicy Praga Południe przedłużenie ulicy Szaserów a później budowa ulicy Makowskiej w kierunku ulicy Marsa znacznie poprawiły komfort podróżowania w tym rejonie Pragi Południe. Jednak wiąże się to ze zwiększonym ruchem samochodów, które jako doskonały łącznik z ulicą Grochowską wybierają właśnie mocno już zniszczoną ulicę Podolską. A ruch byłby jeszcze większy gdyby nie skasowany ostatnio lewoskręt z ulicy Grochowskiej...

Co dalej?

Czy jest szansa na poprawę? "Tylko doraźne prace" - tłumaczy rzeczniczka Pragi Południe Ewelina Buczyńska i dodaje "Naczelnik nie wspominał nic o tym żeby były tam problemy z odwodnieniem - w takim sensie, że nie mieliśmy zgłoszeń. Jeśli się pojawią będziemy interweniować."

Do 2016 roku ulica nie ma szans na poważniejszy remont. Problemem jest też oczywiście planowana od 1952 roku a pokrywająca się obecnym przebiegiem ulicy Podolskiej trasa Olszynki Grochowskiej, choć w jej powstanie nie wierzą już nawet najstarsi mieszkańcy ulicy...


TJ

Więcej na ten temat


Galeria






Sonda

Czy remont ulicy Podolskiej jest potrzebny?



Wasze komentarze

64x64

Warszawikia napisał:

ulica jest zapomniana z jednego prostego powodu - jej śladem ma w przyszłości (chyba dość dalekiej) biec tzw. Trasa Olszynki Grochowskiej. Teren między Podolską a Kwatery Głównej jest rezerwą pod tą trasę, wobec czego nie opłaca się tutaj w cokolwiek inwestować.
2012-11-13 07:05
64x64

nie opyla sie napisał:

hmmm na zdjeciach i tak jest pokazany lepszy odcinek fatalnie zaczyna sie od grochowskiej
2012-11-12 17:12

Dodaj komentarz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Twoja-Praga.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii

Polub nasz fanpage i bądź na bieżąco

Polecamy

Bezpłatne ogłoszenia