Gocławek w cieniu Grochowa

18.02.2013
Gocławek"Gocławek? Jaki Gocławek. Jesteśmy dumni z bycia Grochowem" - taki napis można zobaczyć na ulicy Kawczej. Czy anonimowy autor (Sąsiad) ma rację? A może to właśnie Gocławek w ostatnich latach przez zawłaszczenie znacznych terenów Grochowa i Witolina został ofiarą?

Trochę historii


Pisze Feliks Waśkiewicz w książce "Okruchy historii... Miejsca pamięci Pragi Południe": Wieś Gocławek założono na przełomie XVIII i XIX wieku na terenie dóbr Gocławia. W 1854 roku tereny te nabył Kazimierz Osterloff, właściciel dóbr grochowskich. W 1921 roku Gocławek liczył zaledwie 15 domów i 216 mieszkańców...".

Sytuacja musiała jednak szybko się zmieniać skoro już kilka lat później 1 listopada 1925 roku staraniem m.in. Towarzystwa Przyjaciół Grochowa uruchomiono linię tramwajową na Gocławek. I choć przez pierwsze lata prowadził do niego tylko jeden tor to już doprowadzenie komunikacji miejskiej w ten rejon gwarantowało warunki prawdziwego rozwoju "Dzielnicy Grochowskiej" - jak pisał w książce "Grochów przedmurze Warszawy" Józef Poliński.

W 1951 roku miało miejsce największe w historii poszerzenie obszaru Warszawy, w tym również w kierunku wschodnim gdzie w granicach miasta znalazł się już cały obszar historyczny Gocławka, na którego terenie 27 listopada 1955 roku został uruchomiony przy ulicy Korkowej przystanek PKP Gocławek.

Pod koniec 2009 roku w związku w przebudową ulicy Makowskiej ZTM utworzył na niej kraniec linii autobusowej 188 pod obowiązującą do dziś nazwą "Gocławek Wschodni".

Gocławku gdzie jesteś?

Jak doskonale widać, nazwa Gocławek obowiązuje praktycznie wyłącznie w komunikacji zbiorowej, z czego najbardziej jest kojarzony obszar przy pętli tramwajowej. "Babcia mieszkała na Grochowskiej przy Rondzie Wiatraczna. Do ciotki jeździliśmy na ulicę Styrską czyli na Gocławek" - mówi w rozmowie 44-letni Piotr z Warszawy, kiedy opisuje swoje wspomnienia z początku lat 80-tych XX wieku.

Dziś, jak wiemy, obszar Gocławka w ramach Miejskiego Systemu Informacji obejmuje tereny ograniczone ulicami Chłopickiego, Zamieniecką, Ostrobramską, Marsa oraz linią kolejową. Czy słusznie?

Gocławek nie kochany

Lokalny biznes i deweloperzy całkowicie ignorują nazwę Gocławek czego dobrym przykładem może być zachęta do zakupu "Kameralnych Mieszkań na Warszawskim Grochowie" położonych na ulicy Koprzywiańskiej czyli 200 merów od pętli na Gocławku... Nieco dalej idzie spółdzielnia Nasza Chata, która swoją nową inwestycję realizowaną pomiędzy ulicami Beskidzką i Liwiecką reklamuje w internecie "Mieszkania na Gocławiu". Złudzeń nie pozostawia również nowy budynek wznoszony na ulicy Czechowickiej 17 gdzie zamiast Gocławek użyto po prostu "Praga Płd."

Nazwy Gocławek nie zobaczymy również w dwóch największych Centrach Handlowych na terenie dzisiejszego obszaru Gocławka czyli King Cross Praga oraz C.H. Szembeka.

Niezadowolenia z powiększania w ostatnich kilkunastu latach obszaru Gocławka nie ukrywają mieszkańcy, którzy postanowili po prostu zerwać lub zamazać czerwone paski z nazwami obszarów MSI. W tym przypadku zdecydowany prym wiedzie znajdująca się przy samej granicy Grochowa a już wg MSI na Gocławku Kolonia Praussa.

Niektóry idą jeszcze o krok dalej i zamiast usuwać Gocławek sami postanowili wyznaczyć ich zdaniem prawidłowy obszar gdzie znajduje się ich posiadłość. I tak dom przy Pabianickiej 26 otrzymał dopisek "Grochów", natomiast narożny przedwojenny budynek na rogu Grochowskiej i Kwatery Głównej znalazł się "cudownie" na "Gocławiu"...

Również Gocławka nie odszukamy w podziale administracyjnym Warszawy gdzie cały jego obszar jest podzielony pomiędzy Grochów Północny i Południowy.

Czas na zmiany!

Najważniejsze zmiany to uporządkować system MSI i określenie nowych granic danych obszarów MSI. Warto się również zastanowić się czy nie nadać blokom Osiedla Ostrobramska i okolicy ulicy Kawczej nazwy dawnej wsi Witolin gdzie dziś pamiątka po niej jest obecna tylko w nazwie pętli autobusowej przy Sanktuarium.

Warto również zmienić nazwę stacji PKP Gocławek ponieważ wprowadza zamieszanie gdy się wysiada na przystanku Gocławek w Marysinie Wawerskim...

A może nie warto?... ponieważ już od lat nazwy te funkcjonują w świadomości i gdyby tak się cofać jeszcze dalej w przeszłość należałoby również zmienić na sąsiedniej Pradze Północ nazwę Starej Pragi na Skaryszew bo właśnie w tej dziś najbardziej historycznej części tej dzielnicy przy skrzyżowaniu ulic Targowej i Ząbkowskiej wznosił się przed laty ratusz miasteczka Skaryszew.

A co z samym Gocławkiem?

Cały obszar Gocławka nigdy nie powinien stać się Grochowem ponieważ ma zupełnie inny charakter. "Przeniosłem się z Grochowa na Gocławek 6 lat temu i nie żałuję. Jest tutaj cicho, spokojnie, wiele placów zabaw i sporo zieleni. Bez problemu można zaparkować samochód a do rezerwatu mam tylko kilka minut spacerkiem" - mówi zadowolony mieszkaniec Gocławka pan Sławomir.

Gdzie zatem powinien kończyć się Grochów i zaczynać Gocławek? Dziś tę granicę wyznaczają ulice Chłopickiego i Zamieniecka. Jeśli skupimy się na części północnej to należy rozważyć ustanowienie nowej granicy na wysokości ulicy Kwatery Głównej, Podolskiej lub Olszynki Grochowskiej. Dalej już raczej nie ma sensu z czego na pewno nie ucieszą się wspomniani już wcześniej mieszkańcy Pabianickiej 26...


TJ

Więcej na ten temat


Galeria
Wasze komentarze

64x64

nxs napisał:

Debilizm wtórny jak u jakieś prostej ciotki ze wsi idiota jakiś to wymyślił i tyle
2014-02-10 20:02
64x64

grochowrules napisał:

Moja rodzina mieszka na Grochowie od czterech pokoleń - zawsze jako granicę Grochowa podawana była granica na kanałku biegnacym od rezerwatu wzdłuż Biskupiej. Jak opowiadała babcia - nadając nazwę pętli Gocławek - nadano ją dla podkreslenia wagi Gocławka - mimo że leży na Grochowie - tak było do wprowadzenia durnego systemu oznakowania a w zasadzie pomysłu radnych nieporadnych - bo zmiana granic powodowała lepsze możliwości wyboru. Teraz - ciekawe który idiota to wymyslił pół Szembeka leży na Grochowie (tam gdzie poczta) a pół na Gocławku (apteka) Jesłi chodzi o stację PKP to nie mozna było nadać jej nazwy Marysiń bo stacjonowały tam wojska sowieckie - i coby szpiony miały utrudnione działanie dla zmylenia dano Gocławek. Tak więc Grochów konczy się na kanałku a nie w poprzek Placu Szembeka!!!
2013-02-21 11:15
64x64

necrohronos napisał:

Praga Południe i Gocław to ignorancja, ale Gocławek to jest chyba w granicach kanałek - Korkowa/Nowowiśniowa, w związku z czym PKP Gocławek jest na właściwym miejscu w przeciwieństwie do obszaru MSI. Bardziej na północ są Grochów-Dwór i Witolin, Grochów-Centrum i Górki Grochowskie, Kamionek.
2013-02-18 18:00

Dodaj komentarz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Twoja-Praga.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii

Polub nasz fanpage i bądź na bieżąco

Polecamy

Bezpłatne ogłoszenia