Rezerwat przyrody "Olszynka Grochowska"

Rezerwat przyrody "Olszynka Grochowska" jest rezerwatem częściowym, o charakterze krajobrazowo-historycznym. Całkowita powierzchnia uroczyska leśnego wynosi 69,39 z tego 56,46 stanowi rezerwat, 12 ha otulina. Powstał na na mocy Zarządzenia Ministra Leśnictwa i Przemysłu Drzewnego z dnia 24 listopada 1983 roku.

Celem ochrony jest zachowanie ze względów historycznych, krajobrazowych i społecznych fragmentów lasu rosnącego na obszarze pola bitwy toczonej pomiędzy wojskami polskimi i carskimi pod Grochowem 25 lutego 1831 roku.

Tereny w przeszłości silnie uwilgotnione i zalesione, w okresie międzywojennym stały się odwodnionymi i wylesionymi nieużytkami. Ponownie zalesiono je po w 1947 roku. To uroczysko leśne jest jedynym z większych na wschodnim obrzeżach Warszawy obszarem zieleni wysokiej, który stał się miejscem wypoczynku, a również miejscem zadumy nad przeszłością naszego narodu.

Rezerwat przyrody "Olszynka Grochowska" porastają drzewostany z udziałem dębu szypułkowego oraz licznymi domieszkami olszy, lipy drobnolistnej, klonu pospolitego, jawora i jesiona wyniosłego. Olszynka Grochowska jest jednym z nielicznych zbiorowisk roślinnych w okolicach Warszawy, w których występuje wiąz szypułkowy. Niewielki fragment lasu stanowią siedliska borowe z udziałem sosny i brzozy brodawkowatej.

W rezerwacie występuje 40 gatunków lęgowych ptaków. Najrzadsze i najciekawsze z nich to dzięcioł zielony, dzięciołek, remiz i kulczyk.

Przez teren rezerwatu przeprowadzono kanał Olszynka Grochowska.

Cały teren rezerwatu jest własnością komunalną miasta stołecznego Warszawy i administrowany przez Miejskie Przedsiębiorstwo Robót Ogrodniczych - Obwód Leśny "Las Sobieskiego".

Na skraju rezerwatu u zbiegu ulic Szerokiej i Traczy znajduje się pomnik bitwy pod Olszynką Grochowską.

W pobliżu rezerwatu w latach 2008-10 zbudowano osiedle Santorini.


TP/LP

Ciekawostki

  • W trakcie prac ziemnych prowadzonych na tym terenie w różnym okresie czasu natrafiono na szczątki ludzkie, elementy oporządzenia żołnierzy polskich i rosyjskich, a także fragmenty broni palnej i siecznej.
  • Liczne nowe zasadzenie na początku lat 50. XX wieku były dziełem Związku Młodzieży Polskiej którzy posadzili mnóstwo iglaków, jakich wcześniej nie widziano w tym rejonie.
  • Teren rezerwatu jest poprzecinany torami kolejowymi, liniami elektrycznymi, rurociągami...

Więcej na ten temat


Galeria
Wasze komentarze

64x64

Patrycja napisał:

To prawda rezerwat jest piękny ale i zaśmiecony od strony ul. Szerokiej. Mnóstwo połamanych drzew które spadają na ulicę Szeroka. Niestety radny Dzielnicy Rembertów osiedla Kawęczyn - Wygoda pan Jarzęcki Marek bardzo słabo stara się aby poprawić tę sytuację. Może jak by więcej mieszkańców przypominałoby radnemu poco go wybraliśmy to zmieniłaby się ta sytuacja. Jak do tej pory radny tylko obiecywał pomoc. A co zrobił przez dwa lata ??? To widać rezerwat nigdy tak źle nie wyglądał od ulicy Szerokiej. Podziękowania należą się zaś mieszkańcom którzy na własną rękę choć trochę próbują i dbają o porządek przy kapliczkach, pomniku.
2016-12-06 12:19
64x64

luk napisał:

uwielbiam, chodzę tam w każdej wolnej chwili
2016-12-04 16:28
64x64

rozbawiony napisał:

Jak dotrzeć? To nie takie proste, dotychczas udało się to tylko największym śmiałkom z Martyna Wojciechowską, którą wnieśli na swoich barkach najdzielniejsi blokersi z pobliskiego Osiedla Młodych.
2015-02-12 14:32
64x64

hej napisał:

jak tam dotrzec?
2014-04-06 08:39
64x64

anmo napisał:

czy lubicie ten rezerwat? warto tam isc? probowalam pojsc na spacer od strony torow przy marsa - smieci brud syf smrod... tez mi rezerwat. dalej jest lepiej?
2013-07-19 23:03

Dodaj komentarz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Twoja-Praga.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii

Polub nasz fanpage i bądź na bieżąco

Polecamy

Bezpłatne ogłoszenia